30. listopadu  2012 v 15:00  rubrika: Také se stalo

Před 30 lety vyšlo album Thriller. Každý jeho hit patří mezi tzv. killery, chválí hudební publicista

Michael Jackson - Foto:  Sony Music

Michael JacksonFoto:  Sony Music

Je to přesně 30 let, co si příznivci Michaela Jacksona mohli poprvé poslechnout nové album Thriller. Podle odhadů se jich prodalo kolem 110 milionů kusů. A i po 30 letech je nejprodávanějším albem popmusic všech dob.

V roce 2008 se Thriller dokonce dostal do sbírek amerického Kongresu. S odůvodněním, že album dosáhlo až mystického národního i světového úspěchu. 

Když album Thriller 30. listopadu 1982 vyšlo, jeho autoři už tušili, že půjde o takový fenomén.  

„Oni šli do studia s tím, že chtějí stvořit něco velkého a nutno říct, že i podle prvních reakcí, které se tehdy objevily mezi kritiky a fanoušky, se jim to povedlo,“ řekl pro Rádio Česko hudební publicista z Mladé fronty Dnes Jan Vedral. 

Popularitu desky podpořila vizuálně do té doby nevídaný videoklip k úvodní stejnojmenné skladbě, který odvysílala stanice MTV. 

„Album Thriller bylo a singly z něj byly důležitým pro rozběh té vizuální kultury, pro výrobu videoklipů. Byly to první písničky a první deska, která se díky videoklipům a nastupující MTV prosadila. Použili to jako nový marketingový kanál,“ dodal Vedral. 

Co se dá říct s odstupem 30 let o hudební kvalitě skladeb z alba jako právě Thriller, Billie Jean, Beat It, The Girl Is Mine a dalších? 

„Já myslím, že tím nejlepším měřítkem je, že pokud přijdete v jednu ráno takřka kamkoliv do baru nebo na diskotéku a pustíte tam něco z desky Thriller, tak máte plný parket. To se vsadím,“ odpověděl novinář.  

Podle něj byl Thriller vrcholem kariéry Michaela Jacksona. Tak silnou desku před tím ani potom už nenatočil, jen několik jednotlivých písní:  

„Jejich záměr byl vytvořit album, na kterém bude každá písnička anglicky se tomu říká killer, česky bychom řekli zabijácký hit. Myslím si, že to se opravdu i s odstupem času povedlo.“ 

Autor:  Patricie Polanská  (ptp), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas