15. října  2012 v 13:20  rubrika: Také se stalo

Před 40 lety přestaly v Praze jezdit trolejbusy. Do ulic metropole se hned tak nevrátí

Trať na Krejcárku - Foto:  Dopravní podnik hl. m. Prahy

Trať na KrejcárkuFoto:  Dopravní podnik hl. m. Prahy

Pokud žijete v Praze a chcete se svézt trolejbusem, musíte se vypravit do Brna, Plzně, Jihlavy nebo třeba Pardubic. Před lety ale v Praze trolejbusové linky fungovaly jako v Děčíně nebo v Mostu. V Praze byl provoz poslední trolejbusové linky ukončen před 40 lety, 15. října 1972.

S trolejbusy jsme se v Praze mohli setkat na celé řadě míst. 

„Nejstarší trolejbusová linka jezdila ze Střešovic do Dejvic ke slavné vilové čtvrti Baba. Druhá trolejbusová linka vedla do Jinonic do kopcovité oblasti a později jezdily na Vinohradech, do Vršovic, na Pankrác, do Vysočan, ale také do Čakovic, ale také dokonce do Velké Chuchle,“ upřesnil pro Rádio Česko historik a vedoucí archívu Dopravního podniku hlavního města Prahy Pavel Fojtík. 

Dodnes se spekuluje, proč trolejbusy v metropoli skončily, údajně bylo trolejové vedení poruchové a navíc byla v té době levnější nafta. 

„Těch důvodů k likvidaci je celá řada. Mluvilo se také o tom, že trolejbusy nemají žádný význam v případě nějakých evakuačních nebo mobilizačních potřeb, nezapomeňme, že byla studená válka. Ale faktem zůstává, že byl i špatný technický stav třeba napájecí sítě, a tím se dostávám k určitému energetickému problému. Už od poloviny 50. let, kdy se tehdy bouřlivý rozvoj trolejbusové dopravy v Praze zastavil ze dne na den, byly velké energetické problémy. K tomu, aby se trolejbusová síť dál vhodně rozvíjela společně s tramvajovou, tak bylo zapotřebí zhruba 30 nových měníren, a to pro tehdejší dopravní podnik i pro národní hospodářství v podstatě nepřipadlo v úvahu. Už od 50. let se postupně připravoval útlum trolejbusové dopravy,“ dodal Fojtík. 

Svou roli v rušení trolejbusů prý sehrála i plánovaná výstavba podzemní dráhy. O návratu trolejbusové dopravy se v Praze uvažovalo v 80. letech minulého století. Nakonec z toho sešlo. 

„Dopravní podnik se znovuzaváděním trolejbusové dopravy v dohledné době vůbec nepočítá,“ uzavřel v našem vysílání historik.  

 

Před 40 lety byl v Praze ukončen provoz poslední trolejbusové linky. Ve spojení jsem s vedoucím archívu Dopravního podniku, historikem Pavlem Fojtíkem.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas