16. listopadu  2012 v 16:45  rubrika: Také se stalo

Říše Inků byla perfektní pyramida moci a funkcí. Byla to jakási obdoba inckého komunismu, tvrdí etnolog Zelený

Cuzco bylo hlavní město říše Inků - Foto: Fotobanka stock.xchng

Cuzco bylo hlavní město říše InkůFoto: Fotobanka stock.xchng

16. listopadu před 480 lety nebyl dobrý den pro inckého vládce Atahualpu. Zajali ho Španělé vedení Franciscem Pizarrem a v srpnu příštího roku 1533 popravili. Atahualpa je považován za posledního neomezeného vládce Inků.

„Inka byl zcela neomezení, nikdo mu nesměl pohlédnout ani do tváře. Například oděv nosil jenom jednou a pak se pálil. Davy tkadlen předly pro něj výhradně vikuní vlnu, což byla výhradně pro Inku, a tkaly mu pro každý den nové roucho. Jeho říše se rozděluje do čtyř provincií a ty do menších obvodů. Existovala pečlivá hierarchie úředníků,“ upřesnil pro Rádio Česko etnolog a odborník na Jižní Ameriku Mnislav Zelený. 

Podle něj jsou pravdivé legendy o Atahualpovi, například o tom, jak se snažil vykoupit ze zajetí Španělů zlatem a stříbrem, kterým naplnil celou komnatu: 

„Na to jsou perfektní zápisy španělských kronikářů a ti v tom byli opravdu dokonalí a vše pečlivě popisovali. Opravdu Inka ve své cele vztáhl paži, hned tam někdo udělal čáru a prohlásil, že do této výše zaplní místnost zlatem.“ 

Říše Inků se táhla od jihozápadní Kolumbie přes Ekvádor, Peru a Bolívii do severozápadní Argentiny a severní Chile; ale podobně jako její vůdce ani ona nepřežila příchod Evropanů. 

Konkurence pro ně byla v tom, že to byla perfektní státní a vojenská organizace: 

„To byla perfektní pyramida moci a funkcí, kde všechno fungovalo, všechno navazovalo. To samé ve vojsku, to byli desátníci, četníci, generálové, každý znal své nadřízené jménem. Všichni navíc měli jídlo, nikdo neměl hlad, všichni byli zaměstnaní. Byla to vlastně jakási obdoba inckého komunismu, ale svoboda nebyla žádná. Takže když přišel strach z bílých, kteří byli podobní božstvu a uviděli podivného jezde na koni, tak zavládl okamžitý rozkol. A zvlášť, když byl zavražděn Atahualpa, což byl syn boží, božského syna Slunce, tak došlo k úplnému rozkladu,“ doplnil etnolog. 

Kultura Inků byla zničena. „Pouze máme kulturní památky, fantastické kamenné stavby, před kterými stojíme v úžasu. Stále je pro nás záhada, jak byly postaveny?ů uzavřel Mnislav Zelený. 

 

16. listopadu 1532 byl zatčen poslední Ink, vládce Atahualpu. U telefonu je etnolog a odborník na Jižní Ameriku Mnislav Zelený.

Vložit na svůj web

Autor:  Helena Berková  (hbe), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas