31. prosince  2012 v 11:00  rubrika: Také se stalo

Seriálu Profesionálové je 35 let. V tehdejší ČSSR diváci viděli jen 21 dílů

Profesionálové - Foto:  Avengers Mk1 Productions/London Weekend Television

ProfesionálovéFoto:  Avengers Mk1 Productions/London Weekend Television

Koncem prosince 1977 mohli britští televizní diváci poprvé slyšet znělku, jak se později ukázalo, slavného televizního seriálu Profesionálové.

Britský krimi seriál s dvojicí agentů Doylem a Bodiem a se šéfem Cowleym byl jedním z nejoblíbenějších programů nezávislé televize na konci 70. let minulého století. Vysílal se až do roku 1983, i když jeho natáčení skončilo o dva roky dříve. 

Heroické kousky agentů Doyla a Bodieho si oblíbili diváci v mnoha zemích po celém světě, mezi nimi i v socialistickém Československu. Premiéru měli Profesionálové právě před 35 lety. 

„I když se Profesionálové vysílali ve večerních hodinách, oblíbili si ho jak kluci a děvčata, tak dospělí. Pamatuji se, jak angličtí kluci se v ulicích hádali, kdo je Doyle a kdo Bodie. Jejich šéf Goerge Cowley byl také velmi populární. Seriál měl celkem 57 epizod. Natáčel se od roku 1977 až do roku 1981, ale vysílal se ještě o dva roky později. V bývalém Československu mohli diváci vidět 21 epizod, po listopadové revoluci vysílaly české televize všechny díly,“ řekl nám náš spolupracovník ve Spojeném království Milan Kocourek. 

Hned na začátku seriál ovšem narazil na kontroverzi kvůli rasismu; první epizoda nebyla nikdy v Británii odvysílána, zatímco jinde ve světě ano. 

Agenti CI5 Doyle a Bodie mezi sebou měli dokonalou chemii na obrazovce, ale v soukromém životě se údajně neměli moc rádi. 

 

Koncem prosince 1977 se začal v Británii vysílat seriál Profesionálové. Ptáme se našeho spolupracovníka Milana Kocourka.

Vložit na svůj web

Autor:  Ladislav Dvořák  (ldv), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas