23. září  2011 v 12:31  rubrika: Také se stalo

Staré ruské jaderné reaktory pojedou dál

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíte - Foto: Vojtěch Berger

Pohled do reaktoru, takhle ho jinde neuvidíteFoto: Vojtěch Berger

Rusko se rozhodlo prodloužit životnost kontroverzní generace jaderných reaktorů, a to včetně typu VVER, který v roce 1986 explodoval v Černobylu. Podle listu Wall Street Journal to uvedl šéf ruské jaderné agentury Rosatom Sergej Kirijenko.

Mnozí experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) se sídlem ve Vídni jsou tímto prohlášením znepokojeni. Jejich obavy částečně potvrzuje i ředitelka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová: „Tyto reaktory by nikde jinde než v Sovětském svazu povolení nedostaly ani v 80. letech, protože nemají dostatečné bezpečnostní rezervy.“ 

Kirijenko přitom ještě v červnu tvrdil, že Rusko se možná po katastrofě ve Fukušimě urychleně zbaví zastaralých jaderných reaktorů první generace, aby tak přispělo ke zvýšení bezpečnosti svých jaderných energetických kapacit. 

 

Rusko se rozhodlo prodloužit životnost kontroverzní generace jaderných reaktorů, a to včetně typu, který v roce 1986 explodoval v Černobylu. Téma pro Danu Drábovou, ředitelku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

Vložit na svůj web

Teď ovšem Kirijenko prohlásil, že Rusko podniklo kroky k rozšíření operační životnosti všech jaderných reaktorů z dob Sovětského svazu na 45 let. 

Mezi reaktory, kterých se plánované prodloužení operační životnosti týká, je také jedenáct jednotek stejného typu jako havarovaný reaktor v Černobylu. U těchto zařízení měli sovětští jaderní vědci původně za to, že by měly být po 30 letech provozu vyřazeny.

Rusko přitom zároveň na mezinárodním fóru zástupců zemí vyrábějících jaderné technologie vyzvalo k vytvoření nové generace jaderných reaktorů. 

Autor:  Rádio Česko
Pořad: Rozhovor Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do března 2012  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas