22. září  2011 v 13:30  rubrika: Také se stalo

Tchajwan nové stíhačky nedostane, odpor Číny byl příliš silný

F-16 Fighting Falcon - Foto: Jan Kouba

F-16 Fighting FalconFoto: Jan Kouba

Spojené státy oficiálně potvrdily, že Tchajwan nedostane nové stíhačky, ale Američané mu zmodernizují stávající F-16. Proti dodávce nových bojových letadel totiž ostře vystupovala Čína, která Tchajwan stále považuje za svou provincii.

Čína pohrozila Spojeným státům, že v případě prodeje zbraní Tchaj-wanu Peking zredukuje spolupráci s USA. Spojené státy jsou ale zároveň zavázány zajistit tchajwanskou armádu tak, aby se dokázala ubránit případné čínské agresi. 

Americké úřady se podle zahraničně-politického analytika Milana Slezáka snaží veřejnost přesvědčit, že nejde o ústupek, ale o chytrý krok: „Nejmenovaný zdroj novinářům vysvětlil, že modernizované stroje F-16 budou zcela srovnatelné s novými F-16, které chtěli Tchajwanci nakoupit.“ 

Čína: I modernizace letounů F-16 je drzost! 

Číně se nelíbí ani plánovaná modernizace tchajwanských bojových letounů F-16. Ve středu ji oznámil Barack Obama v americkém Kongresu s tím, že bude stát 5,3 miliardy dolarů. 

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že tento krok poškodí čínsko-americké vojenské i bezpečnostní vztahy. 

 

Spojené státy oficiálně potvrdily, že Tchajwan nedostane nové stíhačky, ale Američané mu zmodernizují stávající F-16. Téma pro zahraničněpolitického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka.

Vložit na svůj web

Tchajwanský deník United Daily News upozornil, že zvažovaný prodej zbraní i jejich plánovaná modernizace mají dopady spíše politické než vojenské. 

Pokud by se Čína a Tchaj-wan dostaly do války, ani modernizované F-16 by nebyly pro obranu ostrova dostačující. 

Autor:  Rádio Česko, Milan Slezák  (msl)
Pořad: Rozhovor Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do března 2012  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas