28. července  2011 v 10:52  rubrika: Také se stalo

Tripartita se shodla na hrubém návrhu předdůchodů

Důchodci - Foto: Stock Exchange

DůchodciFoto: Stock Exchange

Věkovou hranicí pro odchod do penze a takzvaným předdůchodem pro lidi z náročných profesí se bude v polovině srpna zabývat tripartita. Debatovat o tom mají podrobně také představitelé vládní koalice s opoziční ČSSD. Sociální demokracii budou zastupovat někdejší premiér a bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, stínový ministr financí Jan Mládek, předseda stranické sociální komise Martin Potůček a expert odborů Vít Samek.

Čtyři zástupce pošle na jednání o úpravách důchodové reformy i vláda. V jaké fázi je teď konkrétně diskuse o takzvaném. předdůchodu pro určitý okruh lidí řekl Rádiu Česko vedoucí Právního oddělení Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek: 

„Na poslední schůzi jsme eskalovali některé své požadavky, které vláda dlouhodobě nereflektuje. Předseda vlády nicméně připustil, že je ochotný realizovat dva kroky. První, že by nějakým způsobem zmírnil zvyšováním důchodového věku tím, že by vázal na celkovou dobu pobírání důchodu tak, aby zůstala konstantní. Druhou, že zajistí v rámci dobrovolných doplňkových systémů řešení, které by poskytovalo předdůchody lidem, kteří pracují dlouhou dobu v namáhavých a těžkých procesech, které jim brání do vysokého důchodového věku pracovat.“ 

Podle Samka je zatím opatření diskutováno v pracovní skupině, která byla za tímto účelem ustanovena. „Našli jsme tam shody. Očekáváme proto na dalším jednání tripartity 18. srpna od vlády, že formou pozměňovacího návrhu by se tato forma zasunula do připravovaného návrhu novelizace penzijního spoření,“ uvedl Samko. 

Forma kompenzace příjmů 

Podle Jana Škorpíka z ministerstva práce a sociálních věcí skutečně panuje mezi vládou a odbory shoda v hrubých obrysech a konturách podoby předdůchodů. 

„Mělo by jít o shodu mezi odbory a zaměstnavateli, a to zejména v rámci kolektivního vyjednávání. Zmíněné předdůchody by měli být vypláceny zaměstnavatelem, které prostřednictvím třetího pilíře budou naspořeny. Zmíněná výhoda tedy nebude hrazena z kapes jiných daňových poplatníků. Nehrozí tak precedens,“ uvedl Rádiu Česko Škorpík. 

Předdůchod by tak člověk čerpal zhruba pět let před naběhnutím řádného důchodu. „Člověk navíc bude moci být dále ekonomicky aktivní. Předdůchod je forma kompenzace za ztíženou práci. Není to tedy otázka jenom pracovně neschopných,“ dodal Škorpík. 

 

Věkovou hranicí pro odchod do penze a takzvaným předdůchodem pro lidi z náročných profesí se bude v polovině srpna zabývat tripartita. Více s Janem Škorpíkem z ministerstva práce a sociálních věcí.

Vložit na svůj web

Autor:  Tomáš Pavlíček  (tpa), Lukáš Vincourek  (lvi)
Pořad: Analýza Rádia Česko  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do února 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas