29. října  2012 v 08:51  rubrika: Také se stalo

Yoko Ono nemůže za konec Beatles, kapela by se rozpadla tak jako tak, tvrdí Paul McCartney

Fanoušci legendární hudební skupiny Beatles, která se rozpadla v roce 1970, se stále přou o to, kterou píseň „brouci“ natočili společně jako poslední. Nejpravděpodobněji to prý byla píseň I Want You, kterou Beatles nahráli ve studiu Abbey Road 20. srpna 1969.

Mnoho fanoušků Beatles si také stále myslí, že za rozpad skupiny mohla tehdejší partnerka Johna Lennona, japonská umělkyně Yoko Ono. 

Jeden ze dvou ještě žijících členů kapely Paul McCartney ale v posledním rozhovoru pro televizi Al-Džazíra tvrdí, že Yoko Ono s rozpadem Beatles neměla nic společného, a naopak Lennonovi pomohla v jeho další hudební kariéře. 

Skupiny by se prý rozpadla tak jako tak. Yoko Ono byla podle McCartneyho pro Lennona umělecky přínosem, a kdyby Lennona nepřivedla k tehdejší umělecké avantgardě, nevznikly by písně jako například známá Imagine. 

To, že za rozpadem Beatles stojí Yoko Ono, si dlouhou dobu myslel i umělecký vedoucí hudební skupiny Mrtvej Brouk, která hraje písně od Beatles, Ondřej Fencl. 

John Lennon a Yoko Ono - Foto: Jack Mitchell, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

John Lennon a Yoko OnoFoto: Jack Mitchell, Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

„Poslední dobou jsem došel k tomu, že úplně nejvíc to byl přirozený jev související s tím, že to byla kapela tak strašně nabitá tak velkými různorodými talenty, že spolu nemohli vydržet déle než nějakých osm nebo devět let,“ řekl Rádiu Česko šéf kapely. 

Podle něj členové liverpoolské party zpočátku neuměli naložit s obrovskou popularitou. Hraní je bavilo a nějakou dobu to fungovalo.  

„Já si myslím, že tam potom nastala druhá obrovská vlna se Seržantem Pepperem, Bílým albem a Abbey Road a pak už to šlo do kopru. Už ty vzájemné animozity dostoupily vrcholu, hlavně mezi Johnem Lennonem a Paulem McCartneym,“ konstatuje Ondřej Fencl. 

Hodinový rozhovor s Paulem McCartneym odvysílá Al-Džazíra příští měsíc. Interview je prý unikátní nejen svou délkou, protože exbeatle zásadně nedává více než čtvrthodinové rozhovory, ale také je v něm prý výjimečně otevřený. 

 

Fanoušci Beatles se stále přou o to, jakou píseň skupina natočila společně jako poslední? Ptáme se uměleckého vedoucího hudební skupiny Mrtvej Brouk Ondřeje Fencla.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta, Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Aktuální publicistika  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas