10. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Deníky se zabývají Barborou Škrlovou a Hillary Clintonovou

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Titulní strany většiny domácích deníků "okupují" dvě ženy: Hillary Clintonová a Barbora Škrlová. Tu kvůli kuřimské kauze týrání chlapců hledala policie, měla by se stát korunním svědkem. Třiatřicetiletá žena se skrývala v Norsku, kde se vydávala za třináctiletého Adama. Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s ředitelkou školy, kam Adam chodil. Vyplývá z něj, že norští učitelé o Adama báli a snažili se mu pomoci. Teď - když vyšlo najevo, že třináctiletý kluk je třicetiletá žena - mají pocit, že někdo zneužil jejich důvěru.

"Byl ustrašený, vykládal nám spoustu příběhů o zneužívání dětí," vypráví ředitelka v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes a pokračuje, "Snažili jsme se s ním mluvit. Učitelé se mu snažili pomoct, našli jsme mu psychologa." Pochybnosti o identitě třináctiletého Adama prý norští učitelé měli. 

"Nejdříve jsme si mysleli, že to je dívka. Pak, že má rakovinu - neměl vlasy a byl velmi hubený. Pak jsme si říkali, že mu nebude třináct, ale třeba šestnáct," říká v Mladé frontě Dnes ředitelka školy v norském Oslu, kam Škrlová chodila. 

Lidové noviny slaví dvacet let od svého obnovení. Po dvou nultých číslech vyšlo v lednu 1988 první vydání samizdatových Lidových novin. "Tato událost pomohla nastartovat změny, které vyvrcholily listopadem 1989," připomíná list. U příležitosti dvacetiletého výročí se v deníku rozhodli digitalizovat a zpřístupnit veřejnosti kompletní vydání samizdatových vydání. K dispozici jsou na internetu na adrese Lidovky.cz

Součástí Lidových novin je i příloha ke dvacátému výročí. "Dnešní Lidové noviny jsou úplně jiné než noviny, které před dvaceti lety vzkřísila skupina odvážných disidentů," píše se v příloze. "Plní jinou funkci a zaznamenávají jinou společnost. Svou paměť si ale chtějí uchovat." Redakce slibuje také sérii rozhovorů s autory samizdatových vydání. 

Mělnická policie zabavuje kvůli alkoholu a dokladům auta, píše MfD a Právo. Pokud hlídka opakovaně narazí na motoristu, který nemá řidičský průkaz, případně řídí pod vlivem alkoholu, sebere mu auto. Na mělnickém policejním parkovišti měli podle deníku Právo ve středu už devět vozů. 

Zákon zabavení automobilu umožňuje, zatím se k tomu ale policisté neodhodlali. Lidé, kteří řídí bez oprávnění - případně pod vlivem alkoholu - často zapříčiní dopravní nehody. To byl důvod, proč se na Mělnicku, zřejmě jako první v republice, odhodlali k zabavovaní vozů. "Řidič auto, kterým páchá trestný čin, buď vydá dobrovolně, nebo se čeká na příkaz státního zástupce k odnětí auta," přibližuje Právo a dodává: "Pak se koná soud, který může rozhodnout o propadnutí vozu do majetku státu." 

Hospodářské noviny si všímají, že české hudební kapely objevují účinný marketingový nástroj - internetový serve YouTube.com. Hudební firmy začínají přijímat fakt, že interaktivní portály hrají stále důležitější roli. Přežijí totiž jen umělci, kteří budou v maximálním kontaktu s fanoušky. Vydavatelé počítají s tím, že se na internetu rodí budoucí hvězdy. Amatérské video na YouTube už odstartovalo kariéru několika z nich, upozorňují Hospodářské noviny. 

Mezi nejčastěji zhlédnuté klipy českých interpretů jsou například videa Daniela Landy. Jeho klip Touha už vidělo 470 tisíc lidí. Lucie Vondráčková se podle Hospodářských novin může pochlubit už 450 tisíci zhlédnutími klipu Strach. Na píseň Pohoda od Kabátu si klikl už čtvrtmilión uživatelů, vypočítávají Hospodářské noviny. 

Autor:  Kateřina Křenová  (kk), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas