9. února  2012 v 08:20  rubrika: Domácí tisk

Domácí tisk - 9. února 2012

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Nepřekvapí, že stěžejním tématem je přímá volba prezidenta, kterou večer schválil Senát. Listy se také rozepisují o majetkovém vyrovnání státu s církvemi a o kvalitě českých vysokých škol.

Příštího prezidenta si zvolíme sami, oznamuje deník Právo. Připomíná, že změnu ústavy schválil po Sněmovně i Senát. Pro úplnost, Václavu Klausovi končí funkční období na jaře příštího roku. 

Pro změnu volby prezidenta hlasovalo 49 ze 75 přítomných senátorů, proti bylo 22. Změna prošla díky drtivé většině zástupců ČSSD a části ODS. 

A Právo podotýká, že zatím jediným stranickým kandidátem na Hrad je šéf TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. 

Volte si prezidenta sami, tak zní titulek na první stránce Mladé fronty Dnes. Pod ním najdeme i sloupeček se jmény tří možných kandidátů na hlavu státu - deník jejich medailonky přičinlivě doplnil portréty na nakreslených známkách, asi aby čtenář věděl, komu by to v případě zvolení na známce nejvíc slušelo. 

Nezbývá než doufat, že to nebude podstatným kritériem výběru. 

Možní kandidáti jsou podle Mladé fronty Dnes Jan Fischer, někdejší nestranický premiér, současný viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj, dále ekonom Jan Švejnar a Miloš Zeman, někdejší premiér, nyní v důchodu. 

Mladá fronta Dnes si všímá, jaké argumenty včera zazněly během několikahodinové debaty v Senátu: 

Hospodářské noviny akcentují jisté rozpaky: na druhé stránce píší: "Přímá volba: politici o ni vůbec nestáli, ale báli se hlasovat proti." 

Další téma: Majetkové vyrovnání státu s církvemi. Na titulní straně Lidových novin upoutá nadpis: Neřeknu... Nemám propočty ... Je mi líto... Deník tak cituje ministryni kultury Alenu Hanákovou. 

Závěr najdeme v komentáři na straně 10 s podtitulkem: Kdo přesvědčí o restituci církví? Hanáková určitě ne. 

Velkým tématem Hospodářských novin je kvalita českých vysokých škol. Deník hned na titulní straně oznamuje, že Univerzita Karlova vzala Vysoké škole ekonomické primát v ekonomii. 

Deník E15 se na titulní straně věnuje českému trhu práce - je podle něj horší, než říkají čísla. 

Pro Blesk je dnes hlavním tématem (opět) zpěvačka Iveta Bartošová, ale aby se neřeklo, také přímá volba prezidenta. Na titulní stránku se vešel útlý sloupeček s fotkami deseti možných prezidentských kandidátů, či jak deník píše, desítkou "žhavých jmen“. 

 

Přehled tisku připravila Helena Berková.

Vložit na svůj web

Autor:  Helena Berková  (hbe)
Pořad: Výběr z českých deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas