8. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Domácí tisk o "tlustých kocourech"

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Tlustí kocouři dominují titulním stranám domácího tisku. Právě tak nazvaly Lidové noviny manažery státního energetického gigantu ČEZ, kteří si vybírají odměny v hodnotě přes miliardu korun, což je český rekord. Termín tlustí kocouři je přitom podle Lidových novin anglosaské obecné označení pro finančně dobře zabezpečeného člověka, zejména vedoucího, který svojí pozici a moc používá ve svůj finanční prospěch.

Většina novin poukazuje na případ generálního ředitele ČEZu Martina Romana, který by měl na prodeji svých akcií získat 677 miliónů korun. Mladá fronta Dnes ovšem uvádí, že Roman si přijde až na 842 miliónů hrubého. 

Dalších 620 miliónů korun získá dvanáct Romanových kolegů z nejvyššího vedení ČEZu. Všichni navíc výrazně ušetřili díky nákupu a prodeji akcií až po Novém roce. Vloni by zaplatili na daních 32 procent, letos už jen 15, dodává Mladá fronta Dnes. 

Bývalý policejní prezident Vladislav Husák dostal prověrku i přes odpor BIS, píše Právo. Prověrka přitom měla ukázat, zda je policejní exprezident spolehlivý natolik, aby mohl stát v čele policie. Důstojníci Bezpečnostní informační služby to prověřovali dva roky a přišli přitom na závažné podezření: policejní šéf údajně vynášel citlivé informace na "druhý břeh". 

Husák kvůli tomu loni rezignoval a vypadalo to, že prověrku na stupeň přísně tajné nemůže od Národního bezpečnostního úřadu nikdy dostat. Ostatně sama BIS mu to podle zjištění Práva nedoporučila. Teď je ale všechno jinak, Husák má prověrku v kapse a mluví o satisfakci. 

Nejžádanější porodnicí v České republice je ta ve Fakultní nemocnici v Brně, píší Hospodářské noviny. Podle čerstvě zveřejněných statistik se v brněnské fakultní nemocnici v roce 2006 narodilo 5 444 dětí. V Praze si budoucí rodiče nejčastěji vybírají Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí, porodnici ve Všeobecné fakultní nemocnici a v pražském Motole. 

V porodnicích, stejně jako v dalších medicínských oborech, přitom podle lékařů platí, že tam, kde se dělá nejvíc zákroků a výkonů, tam je obvykle kvalita zdravotní péče nejvyšší, píší Hospodářské noviny. Při výběru nemocnice, která ročně odrodí 500 a méně dětí, by matky podle lékařů měly být ostražitější. 

Dopravní policie zbytečně pokutuje seniory, píší Lidové noviny. Řidiči starší 60 let se minimálně v několika případech prý stali obětí neoprávněné "šikany" dopravních policistů kvůli povinnému potvrzení o zdravotní způsobilosti. Dopravní policisté jim odmítli uznat lékařem vystavený doklad, protože podle nich nesplňoval formální náležitosti. Po řidičích ale chtěli celý posudek ve formátu A4, který u sebe musí mít jen řidiči z povolání. Jakou formu doklad má, ale policistům nepřísluší zkoumat. 

Problém je ale také v tom, že zákony žádnou přesně danou formu nevyžadovaly. Za absenci potvrzení o lékařské prohlídce hrozí pokuta až 10 tisíc korun, pět bodů do rejstříku a zákaz činnosti od šesti měsíců do jednoho roku. Ředitel dopravní policie Martin Červíček žádnou konkrétní stížnost od řidičů na chybný postup policistů nezaznamenal. Připustil ale, že o problému ví, dodávají Lidové noviny. 

Česko bude za rok vládnout Evropské unii z někdejšího Paláce kultury, píše Mladá fronta Dnes. Vláda si totiž část budovy pronajala na několik měsíců. U kulatého stolu se sedmadvaceti křesly tu budou zasedat ministři vlád členských zemí. Zahálet nebude ani obrovský sál pro více než dva tisíce lidí, který je považován kvůli dobré akustice za jeden z nejlepších koncertních sálů světa. 

Svými parametry je srovnatelný s londýnským Royal Albert Hall či bostonským symfonickým sálem. Takže evropští politici se nemusí obávat, že by v Praze jejich hlas zanikl. Na čtyřech nejvýznamnějších zasedáních se v Paláci kultury (nyní Kongresovém centru) sejdou ministři spravedlnosti, vnitra, financí, školství a životního prostředí, dodává Mladá fronta Dnes. 

Počet trestných činů spáchaných řidiči dramaticky vzrostl, píše Právo. Zatímco v červenci až září ministerstvo dopravy registrovalo 473 trestných činů, v říjnu až prosinci jejich počet stoupl na neuvěřitelných 7 373, tedy více než patnáctkrát. Nejčastěji se řidiči dopouštěli řízení motorového vozidla bez příslušného řidičského oprávnění a ohrožení pod vlivem návykové látky ve stavu vylučujícím způsobilost k jízdě. 

Podle dopravního experta Stanislava Humla jsou to překvapivá čísla a zřejmě se na nich podepsala především změna metodiky práce dopravní policie a její zvýšená aktivita. Ředitel dopravní policie Martin Červíček před časem deklaroval připravenost policie zaměřit se na konkrétní trestné činy a skupiny řidičů, kteří se jich dopouštějí nejčastěji, dodává Právo. 

CD přehrávače končí a nezajímají už ani statistiky, píše Mladá fronta Dnes. Statistici tak prý vzali opět na vědomí pokrok. Svým rozhodnutím stvrdili, že CD přehrávače či nahrané videokazety jsou už minulostí. Zato ploché televize, MP3 přehrávače a pivo v plechovkách přibyly do tabulky českých hitů. 

Nahrané videokazety a přehrávače cédéček byly léta součástí důležitého seznamu 800 položek, podle kterých se měří růst cen výrobků a služeb. Letos statistici obě tyto věci vyřadili. Prostě proto, že se přestávají prodávat. Na seznamu je nahradily právě LCD televize a "empétrojky". Statistici dělají změny v seznamu (v takzvaném spotřebním koši) každý rok: růst cen se totiž musí měřit podle často kupovaného zboží, píše Mladá fronta Dnes. 

Autor:  Lenka Buriánková  (lbu), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas