3. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

HN: Ministr Nečas chce podpořit zaměstnávání matek, handicapovaných a starších lidí

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS chce podle Hospodářských novin výrazně podpořit podnikatele, kteří na částečný úvazek zaměstnají matky po rodičovské dovolené. "V případě, že zaměstnavatel poskytne práci na částečný úvazek rodiči po mateřské nebo po rodičovské, bude moci uplatnit slevu na sociální pojištění zhruba ve výši 1500 korun," uvedl Nečas.

Jak dále Hospodářským novinám řekl, podobná praxe by měla platit i pro zaměstnání zdravotně postižených a občanů starších než 55 let. Podnikatelům by se tak snížily náklady na zaměstnání těchto lidí a mohli by jich přijmout více. Ti, kteří by zvýhodněné místo přijali, by navíc měli platit nižší daně. 

Další změny by se měly týkat firemních školek, kam by zaměstnanci mohli dát děti. Firmy by si mohly náklady na mateřinky odečíst z daní. Nečasovy návrhy jsou součástí širšího plánu na podporu dlouhodobě nezaměstnaných lidí, píší Hospodářské noviny. V praxi by měly fungovat do konce tohoto roku. Zástupci zaměstnavatelů změny podporují, proti návrhu není ani opoziční ČSSD. 

Jak zjistila Mladá fronta Dnes, jedno vypadnuté písmenko ze zákona o poplatcích způsobilo, že chronicky nemocné děti, které nedosáhly jednoho roku věku, musejí platit poplatky za návštěvy u lékaře. Chyba se do zákona pravděpodobně dostala při jeho změně, kterou inicioval lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. 

Zákon byl původně připraven tak, že poplatky budou odpuštěny všem dětem do tří let. Po protestech poslance Hovorky se však návrh na poslední chvíli změnil tak, že poplatky v ordinacích nemusí hradit děti v dispenzární péči až do 18 let. Přitom však ministerští úředníci i politici zapomněli na to, že kojenci, tedy děti do jednoho roku věku, jsou podle zákona speciální kategorie - nikdo tak písmenko s dodatkem o kojencích do nového zákona nepřenesl, vysvětluje Mladá fronta Dnes. 

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt uvedl, že týká-li se problém stovky dětí, za které rodiče zaplatí navíc 90 korun na rok, asi se nic měnit nebude. Změnu zákona připouští v případě větších dopadů. Ty může zmírnit i řešení, které našli ambulantní pediatři. "Děti do jednoho roku mají totiž hodně preventivních prohlídek - celkem devět. A pod prevenci se dá schovat hodně věcí," řekl Mladé frontě Dnes šéf sdružení lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer. 

Lidové noviny zaznamenaly první případy, kdy Češi využili vyhlášení osobního bankrotu. To umožňuje nový insolvenční zákon. Vůbec první návrh na osobní bankrot podala ve středu sama na sebe šestatřicetiletá žena z Ostravy. Kromě tohoto případu začaly ve středu soudy v Ostravě, Praze a Brně řešit další tři insolvenční návrhy. Ty se netýkají fyzických osob, ale firem. Případy zaznamenává nově zřízený webový insolvenční rejstřík, z něhož by měl v budoucnu vyrůst veřejný seznam dlužníků. 

Zda osobní bankroty beznadějně zadluženým opravdu pomohou, zatím není jasné, píší Lidové noviny. Ministerstvo spravedlnosti argumentuje dobrými zkušenostmi z okolních zemí. Někteří odborníci ovšem tvrdí, že lidem, kteří jsou v největší finanční tísni, může osobní bankrot spíše ublížit, než pomoci. Na internetu totiž budou zveřejněna jména všech věřitelů. Ti se díky tomu mohou dát dohromady a dlužníka velmi účinně "vyždímat". 

Deníky také komentují možnost návratu předsedy lidovců Jiřího Čunka do vlády. Toto téma ve čtvrtek opět otevřel premiér Mirek Topolánek, když připustil, že je docela možné, že ustoupí sílícímu tlaku KDU-ČSL na návrat svého šéfa do kabinetu. 

Lidové noviny ve svém komentáři připomínají, že premiér Topolánek je skutečně pod velkým tlakem. Musí totiž v houstnoucí atmosféře udržet koalici a zároveň pro staronového prezidenta získat dostatek hlasů. Lidovci sice jakýkoli obchod popírají, ale třeba dohoda o vypořádání majetku církví nespadla z nebe. 

Aby Topolánek přežil, nezbývá mu, než sázet na vnitřní nesoudržnost partnerských koaličních stran. Především nejednotná KDU-ČSL mu umožní splnit oba úkoly naráz. Ale zadarmo to nebude, připomíná komentátor Lidových novin. 

Topolánek tak - podle komentáře Mladé fronty Dnes - už ukázal, že v zájmu zachování koalice je schopen všeho - a to jak v dobrém, tak ve zlém. A případný návrat lidoveckého předsedy do ministerského křesla určitě dobrý není, míní autor komentáře. Soudí, že i v případě svolení zelených k návratu Jiřího Čunka do vlády by byla akceschopnost kabinetu ochromena. 

Autor:  Václav Pešička  (dog), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas