4. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

HN: Zlatý věk stavebního spoření končí

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Zlatý věk stavebního spoření končí, uvádějí Hospodářské noviny. Premiér Mirek Topolánek chce letos splnit jeden z velkých volebních slibů ODS a výrazně zjednodušit daně. Jednou z výjimek, které jsou podle něj vhodné na zrušení, je právě zvýhodnění stavebního spoření, píší Hospodářské noviny a dodávají: Okamžité zrušení státní podpory by ale stavební spoření položilo.

Na přímé podpoře stavebního spoření vyplácí stát ročně kolem 16 miliard korun. Daňové úlevy přijdou na další 1,5 miliardy korun. Lidé si totiž z daní mohou odečíst úroky z úvěru ze stavebního spoření, vysvětlují Hospodářské noviny a dodávají: Zrušení přímé podpory stavebního spoření by bylo riskantním krokem, který by mohl naopak pro příští roky státní výdaje zvýšit. 

A deník píše: Lidé by se totiž nahrnuli do stavebních spořitelen, aby na poslední chvíli využili šance na státní dotace. A stát by jim pak ještě několik let musel podpory vyplácet. Přesně takový scénář se odehrál v roce 2003, kdy podporu stavebního spoření omezil Špidlův kabinet. Proto by teď politici nejraději se státní podporou skoncovali v naprosté tichosti, uzavírají Hospodářské noviny. 

Mladá fronta Dnes na titulní straně tvrdí, že ministerstvo obrany ovlivňovala mafie. Odvolává se přitom na nejnovější vyšetřování Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Obviněno už je 24 vlivných úředníků ministerstva obrany - dnes již bývalých - a podnikatelů. Ti si v rámci takzvaného "zločinného spiknutí" měli přijít na desítky milionů korun, uvádí Mladá fronta Dnes. 

Pachatelé prý na ministerstvu obrany diktovali vítěze soutěží o stamiliónové stavební zakázky. U některých vyšetřovatelé přišli až na dvaceti-procentní provizi! Chování korupčníků dosahovalo podle Mladé fronty Dnes až absurdních rozměrů. Při obnově kasáren nepřemýšleli nad tím, která z nich bude kvůli havarijnímu stavu nutné opravit - ale nad tím, jak na zakázce co nejvíce vydělat, konstatuje Mladá fronta Dnes. 

Volba prezidenta republiky by se podle informací Práva mohla uskutečnit v jediném dni. Takovou možnost včera na obědě s prezidentem připustil předseda Sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD. Před pěti lety totiž tři kola volby hlavy státu zabrala 45 dní. Pro to, aby se výběr neprotahoval, je i předseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Zkrácením by bylo méně času na vyjednávání mezi jednotlivými koly hlasování o novém prezidentovi, podotýká Právo. 

Lidové noviny dále rozvíjejí své téma: osobní bankrot. Upozorňují, že vyhlásit osobní bankrot znamená: zveřejnit na internetu i své nejcitlivější údaje. Patří k nim bydliště, rodné číslo, majetek, výpis z rejstříku trestů, současné a minulé příjmy. Nový insolventní zákon tak začíná vadit ochráncům soukromí. Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec se kvůli tomu hodlá setkat s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem, podotýkají Lidové noviny. 

Autor:  Kateřina Křenová  (kk), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas