16. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

LN: ODS nebude do volby prezidenta dělat kontroverzní kroky

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Vedení ODS dalo v úterý podle informací Lidových novin svým poslancům zajímavé doporučení - až do prezidentské volby nedělejte žádné kontroverzní kroky. Nebude je prý dělat ani vláda, a to se týká i personálních rozhodnutí, včetně případného návratu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka do vlády.

Lidové noviny získaly tuto informaci od poslance, který si nepřál být jmenován. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř sice tvrdí, že žádná normativní doporučení nepadla, na druhou stranu ale připustil, že prezidentská volba je absolutní priorita a strana se proto snaží vystupovat "rozumně a konsensuálně". 

Mladá fronta Dnes píše, že vládní koalici a zejména ministra zdravotnictví Tomáše Julínka z ODS čeká velká komplikace. Koaliční lidovci se rozhodli blokovat část dalších reforem, které resort zdravotnictví chystá. 

Poslanecký klub KDU-ČSL se v úterý usnesl na tom, že projednávání některých klíčových zákonů chystaných Julínkovým ministerstvem by mělo být odloženo. A to do doby, než koalice najde řešení, které by bylo u lidovců průchodné. 

Konkrétně jde o plánovanou změnu zdravotních pojišťoven na akciové společnosti a o to, že by stejnou formu měly mít univerzitní nemocnice, které by vznikly z dosavadních nemocnic fakultních. Mladá fronta Dnes také připomíná, že lidovci už dříve řekli, že chtějí znovu otevřít diskusi o poplatcích, které se od letoška platí u lékaře. 

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká údajně porušila v kauze Jiřího Čunka zákon tím, že vyzvala ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby přezkoumal postup Nejvyššího státního zastupitelství i Vesecké samotné, informuje na titulní straně deníku Právo. 

Shodli se na tom nejen někteří právní experti a předchůdkyně Vesecké a nyní stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová, ale také listem oslovení státní zástupci. Nejvyšší státní zástupkyně je podle nich nezávislý orgán na ministrovi, a ten tedy nemá pravomoc její práci v trestní kauze vůbec prověřovat, píše Právo. 

Česko opět propadlo v prestižním žebříčku "hospodářské svobody", který pravidelně sestavuje americká Heritage Foundation, upozorňují Hospodářské noviny. Letos jsme se ocitli na 37. místě. To je o šest příček níž než loni a o šestnáct níž než předloni. Česko je bito hlavně na tom, že je vnímáno jako země silně prolezlá korupcí. Podmínky pro nastartování byznysu jsou podle zprávy "poněkud omezené, křečovité". 

Noviny se také věnují blíží se volbě prezidenta. Na titulní straně deníku Právo najdete rozhovor s bývalým premiérem a předsedou ČSSD Milošem Zemanem. Zemanovi prý telefonoval prezidentský kandidát Jan Švejnar a projevil přání setkat se s ním na Vysočině. Podle listu však k setkání nedošlo a není pravděpodobné, že by se do prezidentské volby uskutečnilo. 

Spekulovat, že hypotéky v dohledné době opět zlevní, se ukazuje jako omyl, píše se na první straně Hospodářských novin. Bankéři tipují, že příští rok budou úroky ještě výš než dnes. Důvodem je vysoká inflace, kvůli níž bude centrální banka držet úrokové sazby vysoko i příští rok. 

Deník Právo píše: Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas chce vzít tělesně postiženým lidem peníze. Část nových invalidních důchodů se chystá snížit zavedením tří stupňů invalidity. Po dosažený důchodového věku by se automaticky měly invalidní důchody převést nově na starobní. Návrh, který je součástí důchodové reformy, předloží vládě tento týden. 

Vláda chce prosadit prodloužení věku odchodu do penze až na 65 let. Deník Právo upozorňuje, že řada firem ale není příliš ochotna přijímat či zaměstnávat zaměstnance nad 55 let. Občas je dokonce považuje za pracovníky druhé kategorie. Pokud se vládě nepodaří názor podnikatelů změnit, hrozí, že značná část starších pracovníků, kteří se budu muset déle pohybovat na trhu práce, najde uplatnění místo na pracovišti na úřadech práce. 

Podle Hospodářských novin se bude u maturit stále častěji objevovat matematika. Od roku 2012 by ji dokonce mohl po studentech vyžadovat i ředitel školy v rámci volitelného předmětu, který od tohoto roku k češtině a cizímu jazyku navíc přibude. Místo matematiky bude na výběr základ společenských věd nebo informatika. Nový plán je výsledkem téměř deset let trvající debaty o tom, jak by měly vypadat jednotné státní maturity. 

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas