7. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

MfD: Premiér zatím odmítá podepsat garance pro olympijskou přihlášku

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Mladá fronta Dnes přináší informaci o tom, že premiér Mirek Topolánek zatím odmítá podepsat garance pro olympijskou přihlášku České republiky. Podle zdrojů deníku se v sobotu na neoficiálním jednání ve Špindlerově Mlýně domluvil předseda vlády Mirek Topolánek a někteří jeho ministři z ODS, že premiér dokument nepodepíše.

Přesně za týden bude tedy do sídla Mezinárodního olympijského výboru ve švýcarském Lausanne odeslána přihláška Prahy bez jednoho důležitého dokumentu -bez garančního příslibu české vlády pro kandidaturu na letní olympiádu v roce 2016. 

Pokud se premiérův podpis na listině neobjeví, poklesnou v boji o olympijskou kandidaturu výrazně šance hlavního města na úspěch, píše Mladá fronta Dnes. Hlavní zastánce olympiády v Praze primátor Pavel Bém v reakci na neoficiální jednání uvedl: "Považuji za nepravděpodobné, že by vláda právní garance nepodepsala. Byla by to ostuda pro Česko." 

Lidové noviny se vracejí k vyšetřování údajné korupční kauzy Jiřího Čunka. Podle listu celou záležitost provázely podivné schůzky soudců, státních zástupců a politiků. Minimálně třikrát se totiž sešli bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera a ostravská krajská státní zástupkyně Zlatuše Andělová, jejíž podřízený vyšetřování předsedy KDU-ČSL dozoroval. 

Zatímco senátoři rozhodovali o vydání Čunka k trestnímu stíhání, Němec a Kučera vyrazili směrem na Ostravu, aby navštívili Zlatuši Andělovou, píší Lidové noviny. Znovu se všichni sešli na konci února v brněnském hotelu International. Naposledy se pak viděli v květnu při otvírání justičního paláce v Jihlavě. Tam se potkali i se státním zástupcem Arifem Salichovem, který měl Čunkův případ na starosti. 

Podle informací Lidových novin na schůzce Němec a Kučera státní zástupkyni nabízeli povýšení, pokud kauzu Čunek zastaví. Místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera tuto informaci jednoznačně odmítá. 

Podle Hospodářských novin zaskočila odboráře vysoká inflace. Předseda odborářů Milan Štěch na první straně listu říká: "Míra inflace předčila i naše prognózy. Kdybychom to věděli na podzim, doporučili bychom našim svazům, aby místo osmi žádaly minimálně o dvě procenta více." 

Nejvíc ošizeni se cítí zaměstnanci státu, jejichž platy letos stouply kvůli úsporám v rozpočtu jen o 1,5 procenta. "Ve střehu" jsou podle svého předáka Františka Dobšíka učitelé - chtějí ale dát do února čas novému ministru školství Ondřeji Liškovi. O případných stávkách informují Hospodářské noviny. 

Podle titulního článku Mladé fronty Dnes se v České republice daří velkým firmám. List vychází z aktualizovaného žebříčku výsledků více než 500 společností, který už třináct let připravuje analytická firma. Z žebříčku vyplývá, že stovka největších firem v Česku roste dvakrát rychleji než celá ekonomika. 

Součet obratu stovky firem v čele z ČEZ a Škoda Auto překonal bilión v roce 1999 a v roce 2005 se vyhoupl na dva bilióny. Celá česká ekonomika přitom loni rostla šestiprocentním tempem. 

Mladá fronta Dnes dále uvádí, že v první stovce nejúspěšnějších podniků je 22 firem v rukou českého kapitálu, devět je státních a zbylých 69 vlastní zahraniční firmy. 

Podle deníku Právo by mohla policie dostat možnost hledat pohřešované přes mobil. Podle aktuálního zákona může lokalizaci konkrétního mobilu policie žádat, jen pokud jde o pátrání v rámci nějakého už zahájeného trestního řízení. To by se ale mohlo v budoucnu změnit. 

Občanskodemokratický ministr vnitra Ivan Langer ve svém návrhu nového policejního zákona chce policistům pomoci tím, že by si mohli údaje o uskutečněných hovorech vyžádat při jakémkoli pátrání. Langer chce navíc policistům pro takové případy umožnit žádat po bankách přehled o použití platební karty či po zdravotnických zařízeních informace o ošetření, píše Právo. 

Generální ředitel burzy Petr Koblic chce přilákat k akciím víc drobných investorů, a to pomocí vlastního televizního studia, informují Hospodářské noviny. Vedení pražské burzy si domluvilo s Českou televizí, že přímo na burze vznikne studio a televize z něj bude vysílat živé vstupy. Burza tím kopíruje to, co je běžně zvykem v západních zemích s rozvinutým kapitálovým trhem. 

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas