11. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Noviny o Škrlové, důchodové reformě a revoluci v platech učitelů

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Dnešní noviny plní případ Barbory Škrlové (alias Aničky, alias Adama), která od čtvrtka sedí v brněnské vazební věznici. Důvodem vzetí do vazby je podle soudce Tomáše Kurfiřta reálné riziko, že by mohla uprchnout nebo se skrývat. Škrlová je důležitým svědkem v případu týrání chlapců z Kuřimi.

Špičky vládní koalice se ve čtvrtek dohodly na největších změnách v důchodovém systému za posledních 13 let. Jak píšou Hospodářské noviny, reformu penzí pocítí už dnešní čtyřicátníci. A jaké jsou hlavní změny? Do roku 2030 prodlouží vláda postupně věk odchodu do důchodu až na 65 let pro všechny. 

Plný důchod dostane po roce 2020 jen ten, kdo odpracuje nejméně 35 let. Předčasný důchod bude méně výhodný a zpřísní se i nárok na invalidní důchod. Novým vysokoškolákům se už studium nebude započítávat do odpracovaných let. Matky se dvěma a více dětmi půjdou i nadále do penze dříve. Vláda projedná reformu v této podobě v únoru a slibuje, že ji těsnou většinou prosadí i v parlamentu, bez ohledu na opozici, doplňují Hospodářské noviny. 

Ministr školství Ondřej Liška chystá revoluci v platech učitelů - alespoň podle titulku Mladé fronty Dnes. Pokud se ministrovy sliby naplní, nebude napříště o výši platu rozhodovat délka praxe, ale výkon a schopnosti učitelů. Ministr se chystá změnit tabulky, a také uvolnit ruce ředitelům tak, aby mohli odměňovat ty nejschopnější. Jen pro zajímavost: nástupní plat začínajícího učitele je dnes 15 tisíc korun, a hlavně proto se do školství nehrnou mladí lidé. 

Situaci má zlepšit systém osobního ohodnocování, tato složka by měla tvořit větší procento z platu, než je tomu dosud. Také by se měla snížit závislost výše platu na počtu odučených let. Myšlenky ministra školství Ondřeje Lišky se líbí i šéfovi školských odborů Františku Dobšíkovi, obává se ale, aby ředitelé na osobním hodnocení odměňovali ty opravdu schopné a nikoli své oblíbence, píše Mladá fronta Dnes. 

Do Česka jezdí pracovat čím dál více Němců, zjistily Lidové noviny. Zatímco ještě před deseti lety dojížděly tisíce Čechů za prací do Německa, situace se pomalu obrací. Česku se totiž ekonomicky daří a v regionech je nízká nezaměstnanost - české firmy mají nedostatek zaměstnanců. Zaměstnávají proto i - často dražší - pracovníky z Německa. 

Požadavky českých zaměstnavatelů v německých personálních agenturách jsou podle listu různé, od dělnických profesí až po lidi s vyšším vzděláním, kteří ovládají světové jazyky. "Hodně Němců zaměstnává Škoda Auto, další přicházejí nejvíce do středních Čech na Plzeňsko a do Prahy," řekl Lidovým novinám mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Sezemský. 

České akcie padají. Na burze je nejhůř za půl roku, informují Hospodářské noviny. Čtvrteční pokles některých akcií označuje list za hrozivý. Obchodníci se ve velkém zbavovali i populárních akcií ČEZ, které poprvé od září stály v závěru dne méně než 1 300 korun. Celkem se ve čtvrtek propadly akcie za téměř osm miliard korun, což je dvojnásobek denního průměru. 

Pád akcií trvá od počátku roku a důvody podle makléřů přicházejí z ciziny. Za výprodejem akcií stojí zprávy ze Spojených států a strach, že tamní ekonomika zpomalí do recese. Burzou totiž nehýbou domácí investoři, ale velké zahraniční banky a fondy, upozorňují Hospodářské noviny a dodávají, že akcie jsou nyní níž než při americké hypoteční krizi v loňském roce. 

Autor:  Barbora  Pirochová  (bap), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas