17. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Právo: Bude stát vracet EU dotaci 430 miliónů korun?

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Skandál s tunelováním peněz z unijního fondu Phare na ministerstvu pro místní rozvoj zřejmě bude mít podle deníku Právo pro Česko tragickou dohru. Kvůli skandálu bylo v září 2006 obžalováno deset podnikatelů a vysokých ministerských úředníků, včetně bývalého náměstka ministra Pavla Němce Petra Formana.

Státu hrozí, že bude muset vrátit Evropské unii dotaci ve výši 430 miliónů korun. Na návratu 330 miliónů korun do unijní pokladny přitom Evropská komise trvá, o zbývajících 100 miliónech chce rozhodnout později. Deníku Právo to ve středu potvrdili zástupci ministerstva financí i ministerstva pro místní rozvoj. 

Podle Mladé fronty Dnes disponoval generální štáb Armády ČR obrovskými černými fondy. Z podvodně získaných 17,5 miliónu korun se pořádaly opulentní večírky, kupovaly luxusní dary, generálové dostávali nákladné dárky. 

Černé fondy tzv. "generálské oligarchie" nyní prošetřuje republiková i vojenská policie. Generální štáb údajně platil firmám, za neexistující zboží. Spřízněná firma pak nakoupila a dodala požadované. Sama si účtovala provizi dvacet procent. 

Machinace se odehrávaly v letech 2003 až 2007. Tehdy byl šéfem armády Pavel Štefka, který před odchodem z armády požádal o kontrolu hospodaření a právě ta podvody odhalila. Z informací Mladé fronty Dnes vyplývá, že kauza se může nepříjemně dotknout i některých generálů v aktivní službě. 

Podle titulku Hospodářských novin dorazila do Evropy krize. První obětí je podle listu Británie. Ceny nemovitostí v prosinci na ostrovech padaly nejrychleji od recese z počátku devadesátých let. 

Objevují se také první vážná varování, že finanční krize může zpomalit ekonomický vzestup Česka. Británie totiž není jedinou velkou ekonomikou, na niž krize dopadá. Slábnou i Německo, Francie, Španělsko a Itálie, tedy země, které jsou rozhodující pro české vývozce. 

Po třech letech růstu o šest a více procent se v Česku tak jako tak letos čekalo zpomalení, pokračuje list. Mimo jiné se tak má stát kvůli růstu nepřímých daní a úrokových sazeb. Pokud ale navíc v Evropě klesne zájem o české zboží, domácí ekonomika dopadne hůř. Finanční krize a rychlý vzestup cen potravin a energií Evropu přibrzdí. Analýzu situace přinášejí Hospodářské noviny. 

Biolíh, který se letos začal přimíchávat do benzinu, se bude z větší části do Česka vozit ze zahraničí, především pak z Brazílie, píše Mladá fronta Dnes. Také řepkový metylester, který se povinně přimíchává od září loňského roku do nafty, se zhruba z poloviny také dováží ze zahraničí, většinou z Německa. 

Smlouvy o nákupu biopaliva nyní dokončují dva hlavní výrobci pohonných hmot v Česku Unipetrol a státní Čepro. Obě firmy potvrdily, že kvůli vysokým cenám biolihu se rozhodly nahradit polovinu dodávek ze zahraničí. 

Lidové noviny věnovaly svou první stranu sporu prezidenta Václava Klause s odbojným soudním čekatelem Petrem Langrem. Klaus nadále trvá na svém téměř tři roky starém rozhodnutí nejmenovat Langra soudcem. V roce 2005 Klausovi vadilo, že je Langer příliš mladý na to, aby oblékal talár. Dnes prezident pro změnu vzkazuje, že si nenechá mluvit do svých pravomocí. 

Městský soud v Praze loni v červnu Klausovi uložil, aby do dneška Langra do funkce soudce buď jmenoval, nebo své záporné rozhodnutí odpovídajícím způsobem vysvětlil. Prezident Klaus už včera oznámil, že Langra soudcem nejmenuje a že si počká na názor Nejvyššího správního soudu. 

Pokud by totiž prý Klaus vyhověl verdiktu městského soudu, hrozilo by, že poruší ústavu - podle Hradu by to znamenalo, že jmenování do ústavních funkcí si lze na prezidentovi soudně vynutit, informují Lidové noviny. 

Podle deníku Právo už američtí zbrojaři obcházejí kvůli radaru poslance. Pozvání na slavnostní večeři od jedné z největších amerických zbrojních firem Raytheon a od velvyslanectví Spojených států obdrželi v těchto dnech někteří čeští poslanci. Nakonec podle listu pozvání odmítli, a to bez ohledu na to, že jedni jsou z ČSSD, která je proti radaru v Česku, a druzí z ODS, jež radar podporuje. 

Některým se zdá nevhodné, aby soukromá firma, která se má podílet na vybudování systému protiraketové obrany v ČR, takto lobbovala mezi politiky. Ti teprve budou letos na jaře o případném umístění radaru na českém území rozhodovat, připomíná Právo. 

S perličkou z parlamentu přicházejí Lidové noviny - Zdeněk Jičínský, který je poslancem sociální demokracie, údajně chtěl v roce 1968 vést proti této straně "politický boj". Když v dubnu 1968 vznikl přípravný výbor pro obnovení ČSSD, nechtěli komunističtí bossové nechtěli obnovení konkurenční strany v žádném případě připustit. 

O tom, jak zamezit vzniku ČSSD, jednalo předsednictvo Ústředního výboru KSČ; tehdejší poslanec Národního shromáždění za KSČ Jičínský se zúčastnil jako expert na ústavní právo a podle zápisu doporučil: "Proti sociální demokracii vést politický boj a přijmout ústavní zákon o Národní frontě". 

V průzkumu Hospodářských novin, které město v Česku je nejlepší pro život, zvítězil Liberec. Žebříček byl sestaven z měst nad 50 tisíc obyvatel a také všech krajských měst. Základ šetření tvořila data ze statistik: například jaké jsou platy, jak přibývají byty, kolika let se lidé dožijí či jak vysoká je kriminalita. 

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas