14. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Právo: Policie opět otevře kauzu biolíh

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Právo zjistilo, že policie opět otevře kauzu biolíh. Korupční případ, který vedl k sepsání takzvané Kubiceho zprávy, v létě ze stolu smetla státní zástupkyně. Detektivové se ale do případu pustili znovu - jen tu je několik rozdílů. "Z úplatkářství se stal podvod, podezřelých už není šest, ale jen jeden a vyšetřování nepovedou detektivové z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, ale jejich kolegové ze středočeské kriminálky," upřesňuje deník Právo.

Kriminalisté ze středních Čech nyní čekají, až k celému případu dostanou od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu kompletní spis. Jednou už ho dostali, ale nekompletní. Žádný společný tým se vytvářet nebude. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jsou však podle informací deníku Právo připraveni středočeským kolegům pomoci. 

V České republice má být podle Mladé fronty Dnes postavena další obří továrna na auta. Ve Vrchlabí by ji měl postavit Volkswagen. Zvažuje, že by tam mohl vyrábět své malé a levné vozy Up!. Mladá fronta Dnes s odvoláním na německý časopis Auto Motor und Sport uvádí, že by výroba měla začít v roce 2010. V závodě se má sestavovat vůz jak pod značkou Volkswagen, tak s logem Škoda a Seat. 

O tom, že Škoda chystá rozšiřovat továrny ve Vrchlabí podle Mladé fronty Dnes svědčí i její žádost o posouzení vlivu na životní prostředí. Montážní hala by se měla zvětšit čtyřikrát. A produkce vozů by tak stoupla ze čtyř set na tisíc aut denně. Ve Vrchlabí se má vyrábět i nová terénní škodovka Yetti. 

"Ambiciózní plány Volkswagenu souvisí s novou strategií, která má pomoci zvýšit celosvětový prodej vozů a postupně z německé automobilky udělat největšího výrobce aut na světě," dodává Mladá fronta Dnes. 

Bohatším znovu klesnou daně - tak zní hlavní titulek Hospodářských novin. Skrývá se pod ním informace o nových plánech ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Ten navrhne, aby vláda ještě do voleb snížila sociální pojištění lidem s vyššími příjmy. Strop pro odvody by měl klesnout ze současného čtyřnásobku průměrného platu na trojnásobek. 

"Všem lidem s platem nad 44 tisíc by zároveň klesly daně. Od letošního roku se totiž daň počítá ze superhrubé mzdy - tedy i ze všech odvodů pojistného," podotkly Hospodářské noviny. 

Na nové stropy by mělo dosáhnout podstatně víc lidí než teď. "Přes 44 tisíc hrubého vydělává 290 tisíc zaměstnanců. Nyní může stropy využít kolem pětačtyřiceti tisíc lidí," vypočítávají Hospodářské noviny a pokračují: "Státní pokladna by na pojistném přišla zhruba o pět miliard korun. Snížil by se také výběr daní." Podle deníku by ministr Nečas neměl mít s prosazením svého plánu ve vládě problém. 

O jiném návrhu jiného ministra informují Lidové noviny. Šéf resortu dopravy Aleš Řebíček podle nich chce prosadit přednost chodců před tramvajemi. V současné době má chodec takzvanou absolutní přednost před auty. Do dráhy tramvaje vstupuje na vlastní nebezpečí. 

V nové úpravě silničního zákona, který teď projednává expertní skupina, by přednost chodce před tramvají neměla chybět. Toto opatření by mohlo snížit počet tragických nehod. Mnoho lidí totiž silniční zákon nezná - a neví, že tramvaj má přednost. 

Přednost chodce před tramvají ale vyvolává debaty, všímají si Lidové noviny. Experti například argumentují tím, že tramvaj brzdí déle než osobní auto. Proti absolutní přednosti chodců jsou i řidiči tramvají, uvádějí Lidové noviny a dodávají: "Nový silniční zákon by měl začít platit od příštího roku." 

Autor:  Kateřina Křenová  (kk), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas