9. 1. 2008 8.21  rubrika: Domácí tisk

Právo přináší podrobnosti o schůzkách žalobců v kauze Čunek

domácí tisk - Foto: Marián Vojtek

domácí tiskFoto: Marián Vojtek

Schůzky žalobců z kauzy šéfa lidovců Jiřího Čunka s bývalým ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem se údajně neodehrávaly jen na veřejnosti. Podle zjištění deníku Právo exministr loni v létě nejméně jednou navštívil doma brněnského krajského státního zástupce Petra Coufala, který v té době už dohlížel na práci jihlavského žalobce Arifa Salichova.

Dva na sobě nezávislé zdroje Právu dokonce řekly, že Němec jezdil za Coufalem opakovaně především o víkendech v době, kdy už jako advokát spolupracoval s Úřadem vlády premiéra Mirka Topolánka. 

Státní zástupce Petr Coufal listu řekl, že se u něj Němec s manželkou a dcerou pouze ze společenských důvodů loni zastavil. Kdy se tak stalo ale neupřesnil. Také Pavel Němec nevidí na návštěvě nic špatného: "Pokud kdokoliv z nás navštíví, a to dokonce s rodinou, své známé či přátele, nelze to označovat za jednání." 

Podrobnosti ke schůzkám zainteresovaných stran a také informace o tom, že původní vyšetřovatel už skončené trestní kauzy šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka Milan Šošovička upustil od původních záměrů, a nakonec nebude podávat žalobu na ochranu osobnosti, píše deník Právo. 

Právnické autority se podle Mladé fronty Dnes domnívají, že by mělo být vypsané nové výběrové řízení na Národní knihovnu. Národní knihovna vypsala soutěž na novou budovu podle pravidel Mezinárodní unie architektů se sídlem v Paříži. List má k dispozici dva nezávislé posudky, jeden zpracoval děkan pražské právnické fakulty Aleš Gerloch a druhý Ústav státu a práva Akademie věd. Oba shodně tvrdí, že Mezinárodní unie architektů není mezivládní organizací, a nemá tak vůči Česku žádné pravomoci. 

Posudek Ústavu státu a práva ještě pokračuje v tom smyslu, že nelze na základě výsledků této soutěže zadat veřejnou zakázku. Jinými slovy, Národní knihovna by neměla vítězného Jana Kaplického nechat zpracovat projekt podle jeho vlastního návrhu, nechce-li porušit české zákony. 

Podle Mladé fronty Dnes bude i tyto pochybnosti dnes řešit tým právníků, který společně sestavila Národní knihovna a pražský magistrát. Právníci se naposledy sešli v prosinci, ale nedošli k žádnému závěru. List údajně získal zápis z tohoto jednání. Z něj vyplývá, že odborníci jmenovaní magistrátem vystupovali proti původní soutěži a právníci blízcí knihovně byli naopak smířliví. 

Podle Hospodářských novin premiér Mirek Topolánek chce, aby si ještě za této vlády začali studenti připlácet za vzdělání na veřejných vysokých školách. Navrhne odložené školné, které lidé začínají splácet až ve chvíli, kdy jejich příjmy dosáhnou určité úrovně. 

Premiér zatím detaily neuvedl. Není proto jasné, jak bude školné vysoké, jaké se z něj budou platit úroky, ani při jaké výšce příjmů se začne splácet. Téma školného bylo dosud pro jeho křehkou koalici tabu. Proti byli hlavně zelení, informují Hospodářské noviny. 

Skupina českých soukromých žoldnéřů, vesměs z bývalých speciálních jednotek armády a policejního odboru speciálních služeb, chrání na palestinských územích v Izraeli diplomaty komisí Evropské unie, uvádí deníku Právo. Žoldnéři tam střeží odborníky a politiky, kteří mají na starosti obnovu infrastruktury na palestinských územích. Právo přináší krátký rozhovor s jedním z těchto žoldnéřů. 

Lidové noviny zjistily, že se více než 80 procent velkých českých firem věnuje sponzoringu. Vítězí sport a aktivity pro děti, věda dostává jen minimum. Ke sponzoringu podniky přistupují spíš nahodile, přestože si uvědomují, že nejvíce by jim přinesla podpora lokálních aktivit, píšou Lidové noviny s odvoláním na výzkum společnosti Mather Communications. 

Na první straně Mladé fronty Dnes je článek o tom, že v Česku ještě nikdy nepřibylo na silnicích tolik osobních aut jako v uplynulém roce - 250 tisíc. Významnou část z nich ale tvoří ojetiny ze zahraničí, třetina z vozů dovezených do České republiky v roce 2007 je starší než 10 let. Dohromady Češi mají 4,4 miliónu osobních vozidel. 

Hospodářské noviny píší o tom, že největší evropská banka HSBC, která dosud funguje v Česku jen pro firmy, chystá v tuzemsku zavést první pobočky s běžnými bankovními službami. Banka se nejprve zaměří na bohaté Čechy s úsporami a investicemi v hodnotě od miliónu korun, postupně plánuje služby rozšířit. 

Autor:  Zuzana Vlčková  (zvl), Marián Vojtek  (mvo)
Pořad: Přehled českého tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas