19. ledna  2009 v 08:51  rubrika: Zahraniční tisk

Washington Post: Sen se splní 20. ledna

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Evropské deníky informují o tom, že Rusko a Ukrajina mají podepsat dohodu o plynu. Na jejich podmínkách se shodli premiéři obou zemí Vladimír Putin a Julija Tymošenková. Například ruský Kommersant míní, že by tak měl být dovoz plynu do Evropy přes Ukrajinu obnoven v nejbližší době.

Dohoda byla ale velice složitá. Ukrajina nakonec přistoupila na to, že bude Rusku platit za plyn tržní ceny obvyklé v západní Evropě: "Pokud ale letos zachová zvýhodněné sazby za tranzit ruského plynu přes své území, dostane na rok 2009 dvacetiprocentní slevu." 

Slovenské noviny informují o tom, že do země už dorazil plyn z Česka. V pondělí tak končí omezení pro firmy. Pravda píše, že kvůli krizi muselo omezit výrobu asi tisíc podniků, některé dokonce zastavily výrobu: "Slovensko se sice bude muset vyrovnat s ekonomickými ztrátami v souvislosti s plynovou krizí, podařilo se je ale minimalizovat. Navíc má země naději, že dodávky z Ruska začnou brzy proudit normálně a pomoc z Česka tak nebude potřeba." 

Sme v komentáři tvrdí, že Slovensko z plynové krize rozhodně nevyvázlo beze šrámu. Ztráty, které ekonomika utrpěla, jsou obrovské. I když je ale opomineme, není situace země záviděníhodná. 

"Dodávky z Česka jsou jenom krátkodobým řešením a pakt z Kremlu je zase střednědobé provizorium. Nikdo neví, jestli Moskva příští rok v lednu znovu dodávky nezastaví. Slovenští politici tak před sebou mají největší výzvu od ledna roku 1993. Musí svou zemi zbavit tak velké závislosti na plynu z Ruska." 

S tím souhlasí i komentátor slovenských Hospodárských novinm, který míní, že práce politiků v Bratislavě nekončí, ale teprve začíná. Musejí se postarat, aby se tato situace v budoucnu neopakovala. 

"Zatím politici řešili situaci rétorickými cvičeními, někteří z nich využili příležitosti a zvýšili si preference. Řeči o znovuzapojení jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích zabraly a už teď rekordně velké preference Smeru prorazily další historickou hranici." 

Bulharský Dnevnik informuje o tom, že v pondělí zřejmě zmizí část kontroverzní instalace Entropa v bruselském sídle Rady Evropské unie: "Turecký záchod, který má symbolizovat Bulharsko, buď zmizí úplně, nebo bude zakrytý. Technicky ale takový manévr není jednoduchý, protože část plastiky, která má být odebrána, váží několik desítek kilogramů a kvůli úpravě se proto musí přivézt vysokozdvižná plošina." 

Bulharsko navíc začíná Česku oplácet stejnou mincí. Český velvyslanec v Bulharsku Martin Klepetko dostal v Sofii jako dárek záchodovou mísu. Kuriózní dárek mu předala jedna nevládní organizace na akci, kde prezentoval priority českého předsednictví. Článek uzavírá bulharský deník konstatováním, že starostka černomořského města Balchik Nikolaja Angelovova pozvala českého umělce Davida Černého na návštěvu. Doufá, že si tak opraví názory, které na tuto zemi má. 

K Entropě, která vznikla při příležitosti zahájení českého předsednictví, se vrací i britský Guardian. Autor komentáře v něm odhaduje, že toalety jsou pravděpodobně v postkomunistických státech velmi citlivé téma, protože jinak by tak obrovské reakce nemohla plastika vyvolat. 

"Plastika je velmi kontroverzní. Pokud se ale na celý projekt podíváte z marketingového hlediska, zjistíte, že byl neskutečně úspěšný. Málokterému uměleckému dílu se podaří dostat do hlavních zpráv po celé Evropě. Jinou otázkou ovšem je, jestli je právě toto způsob, jak by se chtěla Česká republika zviditelnit." 

Americké deníky se věnují zítřejší inauguraci nového amerického prezidenta Baracka Obamy. Například Washington Post otiskl komentář Martina Luthera Kinga III. - syna slavného kazatele a bojovníka za lidská práva. Článek je nadepsán titulkem: Sen se splní 20. ledna. 

Syn Kinga v komentáři píše: "Před 45 lety vyhlásil můj otec svůj sen o Americe, ve které se práva lidí neliší podle toho, jakou barvu pleti mají. Už v úterý Obama vyplní svou prezidentskou přísahou Kingův odkaz víc, než se kdy podařilo komukoli jinému." 

Obama bude mít šanci navázat na Abrahama Lincolna, Lyndona Johnsona, Bobbyho Kennedyho i Martina Luthera Kinga, pokračuje Martin Luther King III. "Přesto by Američané neměli dopustit, aby tento kříž nesl sám. Snažit se musejí všichni, každý den. Lidé nesmějí jen čekat, že za ně nový prezident všechno vyřeší. I když po zvolení Obamy má náš národ větší šanci splnit sen mého otce než kdykoli dřív." 

Autor:  Petra Steinerová  (peš), Zuzana Vlčková  (zvl), Lukáš Vincourek  (lvi)
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas