19. února  2010 v 08:51  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 19. 2. 2010

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Americký prezident Barack Obama se setkal z dalajlámou, to je jedno z témat dnešních zahraničních novin. Podle komentátorů daly Spojené státy jasně najevo, že mění kurz. Přestávají být vůči Číně vstřícné, protože "politika podané ruky" nevedla k výsledkům.

Obama udělal první krok, teď by měl dokázat, že to myslí vážně, míní britský Guardian. Třeba tím, že podpoří čínské disidenty a bojovníky za lidská práva. I když nebylo setkání s dalajlámou oficiální, ale jenom přátelské, vyslal jím Bílý dům do světa důležitý vzkaz: lidská práva jsou důležitější, než obchod a peníze. 

Britský Independent kritizuje Obamu za to, že dalajlámu nepřijal oficiálně se všemi poctami. Ty si totiž podle komentátora duchovní vůdce Tibetu zaslouží. Při přátelském setkání Obama uznal dalajlámu "jenom" jako předního představitele určitého náboženství. Oficiální přijetí by znamenalo, že zastupuje stát okupovaný Čínou. 

S tím nesouhlasí Boston Globe. Podle listu je jedno, jakou formu dalajlámovo přijetí mělo. Důležité je, že v Bílém domě byl. Dalajláma je totiž na celém světě vnímaný hlavně jako představitel Tibetu, jako vůdce, který chce chránit svůj lid. Právě kvůli tomu proti jeho zahraničním cestám Čína tolik protestuje. Proto také nezáleží na tom, jak diplomaté přijetí vykládají - dalajláma prostě Tibet zastupuje. 

"Obama se tentokrát zachoval jako slon v porcelánu," to si myslí Wall Street Journal. Nechtěně totiž dostal své setkání s dalajlámou na přední stránky novin. Duchovního vůdce Tibetu přitom běžně přijímali Obamovi předchůdci a novináře to příliš nezajímalo. To se ale změnilo na podzim, kdy Obama setkání s dalajlámou zrušil kvůli plánované cestě do Číny. Okamžitě se tím dostal pod palbu kritiky. Novináře zaujalo, že svůj postoj změnil a tak se dalajláma dostal na titulní stránky amerických novin. 

Bývalý žák střední školy v Ludwigshafenu zabil učitele. Zřejmě se mstil za známky. To je hlavní zpráva německých novin. Policisté třiadvacetiletého mladíka zadrželi a zřejmě ho obviní z vraždy. List Die Zeit navrhuje, aby školy zavedly novou povinnost - psychologické testy. 

Učitelé a sociální pracovníci by se pak měli víc zaměřit na žáky, kteří budou působit jako labilní. Tak by bylo možné předejít podobným tragédiím. Útok na škole v Ludwigshafenu totiž nebyl ojedinělý. Naposledy loni v březnu šokoval Německo mladík z Winnendenu, který vtrhl do školy a postřílel celkem 12 lidí. Při útěku pak zabil další dva a nakonec i sám sebe. Britské noviny řeší kauzu zneužívání evropských pasů Izraelem. Ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance židovského státu, aby vysvětlil, jak je možné, že agenti tajných služeb využívají identitu britských občanů. To jim pomohlo dostat se na území Spojených arabských emirátů, kde měli údajně zavraždit předního člena palestinského Hamasu. 

"Zneužívání pasů je nebezpečí pro celou Evropu," tvrdí britské Timesy. V tomto konkrétním případě sice agenti zneužili nejvíc britských pasů, to samé ale udělali také s irskými, francouzským a německým. Unie by se proto měla sjednotit a postupovat společně. Izrael by se zase měl podle Timesů k této otázce postavit čelem a všechno vysvětlit. Tím, že si agenti vypůjčili identitu nic netušících lidí, dostali je na seznam nejhledanějších osob Interpolu. Tím je také reálně ohrozili. 

"Probudil jsem se jako vrah," to je titulek deníku Jerusalem Post, který otiskl příběh Izraelce s britským občanstvím Melvyna Mildinera Adama. Právě jeho pas byl jedním z těch, které agenti využili. Když ráno vstal a pustil si televizi, tak s překvapením zjistil, že ho hledá Interpol. 

Francouzský Le Monde píše o tom, že na letiště na Haiti začnou znovu přistávat spoje velkých aerolinek. Budou americké, kanadské a později francouzské. Poničené letiště fungovalo po zemětřesení jenom pro vojenské a humanitární lety. Obnovení mezinárodního spojení může podle deníku pomoci ekonomice země. 

Olympijským králem v krasobruslení je Američan Evan Lysacek, to je další velké téma novin ve Spojených státech. Dokázala totiž z trůnu sesadit legendu - Jevgenije Pljuščenka. Podle deníku New York Times píše i o původu nového olympijského vítěze. Jeho otec byl Čech a prarodiče žili údajně v Ostravě. 

"Žeňu" porazil Lysacek a Rusko ztratilo po 16 letech krasobruslařský trůn, to píše ruský deník Izvestija. Pljuščenkovi se tak nesplnil jeho velký sen - vstoupit mezi krasobruslařské legendy tím, že obhájí olympijský titul z Turína. Vítězství mu nezaručil ani čtverý skok, který předvedl jako jeden z mála závodníků. 

Autor:  Petra Vintrová, Markéta  Bartošová  (mba)
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas