1. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 1. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Sýrie potvrdila, že Izrael zaútočil na výzkumné centrum armády, to se dočtete mimo jiné v deníku Washington Post. Izraelská letadla se dostala až k základně, která je na severozápad od Damašku. Podle deníku je zvláštní, že stíhačky doletěly tak daleko, aniž je zpozorovaly radary.

Podle deníku Washington Post by nebylo překvapivé, kdyby Izrael akci zopakoval i přes problémy, které to způsobí v mezinárodní politice. Židovský stát stále častěji varuje před tím, že by se syrské rakety a chemické zbraně mohly dostat do rukou militantního šíitského hnutí Hizballáh. 

Daily Telegraph oceňuje patnáctiletou islandskou dívku, která u odvolacího soudu vyhrála boj s úřady o své jméno. Matka ji pojmenovala Blaer, což v islandštině znamená „Vánek". 

Problém byl, že Blaer není na vládním seznamu schválených ženských jmen a navíc je mužského rodu. Rozhodnutí soudů nižší instance, které jeho použití zakázaly, změnil odvolací soud v Reykjavíku. Kauza ale ještě může pokračovat u nejvyššího soudu země. 

Blaer se teď ale hlavně těší na to, že po letech bude smět své jméno oficiálně použít. Znamená to pro ni mimo jiné vystavení nových identifikačních dokladů - při oficiální komunikaci vyplňovala až doteď do kolonky „křestní jméno" provizorní slovo „Dívka", což znamenalo spoustu vysvětlování při komunikaci s jakýmikoli úřady. V příštích dnech si proto nechá vystavit nový pas i občanský průkaz. Více v Daily Telegraph. 

International Herald Tribune otiskl zprávu Human Rights Watch o stavu lidských práv v Rusku. Výsledek je nejhorší od pádu komunismu v zemi. Zpráva kritizuje hlavně represe proti občanské společnosti, které jsou nejhorší v dějinách postsovětského Ruska. 

Od květnového návratu Vladimira Putina do Kremlu přijal parlament několik zákonů, které omezují občanskou společnost. Například nevládní organizace, které přijímají granty z ciziny, označují za „zahraniční agenty", nebo výrazně zvyšují pokuty pro přestupky na demonstracích. Tolik International Herald Tribune. 

Financial Times zaujal podnikatelský nápad jednoho čínského milionáře - prodává plechovky s neznečištěným vzduchem. V přepočtu za zhruba 15 korun si tak můžete koupit třeba „netknutý Tibet" nebo „postindustriální Tchaj-wan." Po otevření plechovky si chvíli můžete užívat zdravého vzduchu. 

Jakkoli to zní absurdně, z podnikatelského pohledu to byl podle deníku skvělý nápad. Jeden z nejbohatších Číňanů přesně odhadl mezeru na trhu. Jen za posledních deset dní prodal v Číně 8 milionů plechovek a zájem je stále větší. 

Čínská města se totiž v zásadě po celou zimu dusí ve smogu. Autor článku ještě odhaduje, že se podobných výrobků možná časem dočkají i lidé v jiných částech světa - pokud se nezačnou k planetě, na které žijí, lépe chovat. Více ve Financial Times. 

Německý Die Welt zaujala změna, kterou plánuje Japonsko - premiér Šinzó Abe oznámil, že chce klasickou armádu. Tedy takovou, která je určená nejen na sebeobranu, ale může se i účastnit válečných akcí. To ale současná ústava zakazuje. 

Pacifistickou ústavu přijalo Tokio po druhé světové válce na nátlak vítězných mocností. Devátý článek stanoví, že Japonsko navždy odmítá válku jako prostředek řešení sporů a že nikdy nebude budovat válečný potenciál na zemi, moři ani ve vzduchu. Toto pravidlo je ale v posledních letech kritizováno hlavně kvůli územním sporům s Čínou. 

Die Welt ale konstatuje, že cesta ke změně nebude jednoduchá. V současné době ji musí navrhnout poslanci a poté schválit obyvatelé země v referendu. Premiér chce ale nejdřív změnit tato pravidla. Za těch současných by totiž změna ústavy pravděpodobně neprošla. 

Americký New York Times píše o „pomstě hackerů" z Číny za článek o premiérovi Wen Ťia-paovi. Deník vyčíslil jeho majetek na zhruba dvě a tři čtvrtě miliard dolarů. To politikovi snížilo popularitu, protože v zemi hodně lidí bojuje s chudobou. 

Hackeři napadli počítačovou síť novin a několik měsíců sbírali přístupová hesla a další informace. Hlavním cílem byla šanghajská redakce New York Times, hlavně David Barboza, který články o premiérovi a jeho rodině psal. 

Hackeři si zkopírovali jeho e-mailovou korespondenci i připravované texty. Čína ale obvinění z útoku na internetovou síť New York Times odmítá. 

Francouzský Le Figaro zaujalo, že jeden z nejslavnějších fotbalistů světa David Beckham bude hrát v Paříži. Dohraje tam i současnou sezónu. 37letý záložník podepsal smlouvu s klubem Saint-Germain. 

Důvod je jednoduchý - peníze. Na účtu mu každý týden přibude v přepočtu asi 4 500 000 korun. Fotbalista už ale oznámil, že bude celý plat posílat na charitu - vydělal si prý už dost. 

Do Paříže přivezli nové zvony pro katedrálu Notre-Dame, to se dočtete v deníku Le Parisien. Devět velkých zvonů dorazilo ze slévárny na jihozápadě země. Zítra je vysvětí a do konce února pověsí na určená místa. Několik set dalších let by měly znít z katedrály Notre-Dame. 

Podle deníku Le Parisien je to pro město událost, zvonice Notre-Dame je jednou z nejnavštěvovanějších památek Francie. Od konce 18. století tam ale několik zvonů chybělo, zničili je během francouzské revoluce. Katedrála letos slaví 850 let od svého založení a nové zvony by jí měly vrátit zvuk, který ji proslavil. 

Slovenské rádio si vystřelilo z Klause, toto téma rozebírají slovenské noviny. Českému prezidentovi Václavu Klausovi se dovolal moderátor Rádia Expres, který se vydával za prezidenta Slovenska Ivana Gašparoviče, a nabízel mu azyl na Slovensku. 

Deník Sme na celé kauze nejvíc zaujal fakt, že samotné Rádio Expres danou nahrávku neodvysílalo. Podle posouzení produkce totiž nebyla vtipná. Nahrávka se ale dostala na web a paradoxně ji zveřejnila v podstatě všechna česká média. Deník se také pozastavuje nad tím, jak jednoduše se podařilo hovor přepojit. 

Autor:  Petra Vintrová, Martin Matějka
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas