11. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 11. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Německý deník Süddeutsche Zeitung se věnuje tématu měnícího se schématu moderní rodiny. Podle komentátora se stále častěji stává, že rodiny opouštějí tradiční model otec-matka-děti. Rostoucí míra rozvodovosti vede k vytváření nových rodinných konstelací, ve kterých se o děti stará více dospělých jednotlivců.

V Nizozemsku proto nyní uvažují o možnosti oficiálně založit rodinu ve více lidech. Znamenalo by to, že by status "rodiče" určitého dítěte mohlo mít hned několik dospělých. 

Není přitom hned nutné si představovat nějakou libertinistickou skupinu žijící v komunitě, upozorňuje Süddeutsche Zeitung. Rozšíření rodičovství by se týkalo například těch párů, které si po rozvodu našly nové partnery a dlouhodobě s nimi žijí. 

Rodiče se často rozvádějí ve velice útlém věku dítěte. Doba, po kterou jsou noví partneři s biologickými rodiči dětí, proto často tvoří i větší část života dítěte. Holanďané se proto domnívají, že by měl zákon o rodině tuto skutečnost nějakým způsobem reflektovat. 

Světové deníky se věnují událostem v severním Mali. Podle francouzského deníku Le Monde včera zaútočily jednotky islámských extrémistů na pozice francouzské a malijské armády ve městě Gao. Podle komentátora bylo mnoho z útočníků dobře vyzbrojených a měli zjevně bojové zkušenosti. 

Komentátor připomíná, že radikálové obsadili severní část Mali v dubnu minulého roku. Mnozí z nich přitom prošli službami někdejšího libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Francie do země vyslala své vojáky 11. ledna v okamžiku, kdy radikálové začali útočit a postupně obsazovat i jižní část země. 

Tématu se v rozsáhlém článku věnuje i týdeník Economist. Podle zpráv se francouzsko-africkým silám už podařilo zabít několik stovek z odhadovaných tří tisíc ozbrojených extrémistů. Ti se ovšem nyní stáhli do hor. Francouzské síly tak možná budou muset v zemi zůstat o něco déle, než bylo původně plánováno. 

S nadcházejícími italskými parlamentními volbami zaujal americký Wall Street Journal vzestup nové politické osobnosti v Itálii. Beppe Grillo je někdejší komik a předsedou strany Hnutí pěti hvězd, která v regionálních volbách na Sicílii dokázala ve volbách získat celkem patnáct procent hlasů. 

Podle mnohých komentátorů se přitom zdá, že by podobný výsledek mohla strana zopakovat i na celonárodní úrovni. To ho zatím řadí na pomyslné třetí místo a zajistilo by to členům jeho strany celkem osmdesát míst v parlamentu. 

Jak deník podotýká, Grillovi voliči se rekrutují zejména z řad Italů znechucených současným politickým establishmentem. Deník cituje přímo Grillova slova: "Naše strana se rozšířila jako virus." 

Grillovy politické názory přitom nejsou zcela jasné. On sám se opakovaně označuje jako "hlídací pes" současné politiky. Naznačil také, že by mělo v Itálii proběhnout referendum o setrvání v eurozóně. 

Deník cituje slova Ilvo Diamantiho, profesora politologie na univerzitě v Urbínu: "Grillo nejdřív sbíral hlasy na levici, nyní na pravici. Je jako autobus. Každý, kdo není spokojený s vládou, prostě nasedne." 

Americký deník Washington Post zveřejnil výsledky souhrné zprávy vypracované americkými bezpečnostními agenturami. Podle ní jsou Spojené státy cílem velice systematického špionážního tlaku v kyberprostoru, a to zejména od hackerů z Číny. Rozsah špionáže je údajně takový, že začíná ohrožovat americkou tržní konkurenceschopnost. 

Podle deníku byly dříve útoky v kyberprostoru hlavní obavou zejména pro americkou armádu a tajné služby. Cílem hackerů jsou ale nyní zejména americké energetické, finanční, IT a konstrukční firmy. Zpráva sice nevyčísluje škody, oslovení odborníci je ovšem odhadují na desítky miliard dolarů. 

Podle zprávy nejde přitom v průmyslové špionáži pouze o kyberútoky na počítačové systémy. Špionáž se provádí často i stahováním dat přímo ze systémů amerických firem některým z jejích zaměstnanců. Čína jakákoliv obvinění ze špionáže dlouhodobě popírá. 

Britský Guardian přináší reportáž o těžkém životě heavymetalových fanoušků v Botswaně. Komentátor podotýká, že žár pouště Kalahari tradičnímu heavymetalovému stylu oblékání příliš neprospívá. 

Přesto na něm mladí vyznavači tohoto hudebího stylu lpí, dodává komentátor. Jinak než oblečeni v černé kůži pobité železnými cvočky údajně nechodí. V botswanské interpretaci ke kostýmu navíc patří ještě podobně ozdobený kovbojský klobouk. 

Jak komentátor vysvětluje, tento hudební styl se do Botswany dostal ze sousední Jihoafrické republiky. První kapela Metal Orizon byla založena v devadesátých letech. Nejoblíbenější kapelou je podle deníku nyní Wrust. 

Ačkoliv kapela vychází ze západních hudebních modelů, snaží se do určité míry integrovat regionální kulturu a to zejména v textech a v hudebním aranžmá. Kapela Wrust několikrát vystupovala dokonce i se známým brazilským uskupením Sepultura. 

Autor:  Martin Pehal, Dana Votýpková  (dnv)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas