12. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 12. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Hlavním tématem zahraničních deníků je rezignace papeže Benedikta XVI. a hodnotí jeho působení. Na jméno nového papeže si už můžete vsadit.

Německý Spiegel upozorňuje, že se církev musí vyrovnat se situací, jakou nezažila stovky let. Dobrovolně opustil svou funkci naposledy papež Celestýn V. v roce 1294. Rozhodnutí navíc přišlo nečekaně, Benedikt XVI. už zřejmě cítil, že nemá dost sil ani na povinnosti související s velikonočními svátky. 

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung Benedikt XVI. svým rozhodnutím dokázal, že je opravdu velkou historickou postavou. Na rozdíl od světských politiků mohl zůstat ve své funkci až do smrti, pro dobro církve se ale rozhodl odejít ve chvíli, kdy cítil, že mu docházejí síly. To je podle deníku rozhodnutí velkého muže. 

Bild jako jeden z mála neřeší budoucnost katolické církve, ale papeže Benedikta XVI. Spekuluje o tom, co bude dál dělat. Nejpravděpodobnější je podle něho možnost, že vstoupí do kláštera, možná někde v rodném Německu. 

Izraelský Haaretz hodnotí dobu působení Benedikta XVI. na pozici papeže jako „osm let přátelství". Podle deníku se za poslední roky výrazně zlepšil vztah mezi Vatikánem a židovským státem. Autor článku doufá, že příští papež bude mít ke komunikaci mezi náboženstvími podobný vztah. 

New York Times konstatuje, že se Benedikt XVI. zapíše do historie i proto, že jako historicky první papež začal používat sociální sítě. Nechal si na Twitteru založit osobní účet a když měl čas, komunikoval s jeho pomocí s věřícími, pro začátek „jenom" v osmi jazycích. 

Süddeutsche Zeitung zaujalo, že v rodném městečku Benedikta XVI. brali zprávu o jeho rezignaci nejdřív jako žert, který měl být součástí masopustu. Když se ukázalo, že je to pravda, bylo mnoho lidí v šoku. Přesto ale obyvatelé městečka Marktl o rozhodnutí papeže nepochybují - jsou přesvědčeni o tom, že ví, co dělá. 

Italský deník La Republica konstatuje, že zprávu o rezignaci papeže zbrzdil fakt, že ji oznámil latinsky. Italská tisková agentura ANSA si nebyla jistá překladem a tak radši čekala, dokud zprávu nepotvrdil mluvčí Vatikánu Federico Lombardi. Deník proto uvažuje o tom, že pro zpravodaje z Vatikánu zavede povinné hodiny latiny. 

V deníku Washington Post se dočtete, že jenom chvíli po oznámení rezignace Benedikta XVI. vypsaly sázkové kanceláře kurzy na jeho možného zástupce. Hlavními dvěma favority jsou ghanský kardinál Peter Turkson a kanadský kardinál Marc Oullet. Bez šancí rozhodně není ani Nigerijec Francis Arinze, kterého sázkové kanceláře dávají na třetí místo. 

USA Today odhady sázkových kanceláři ignoruje a tvrdí, že je čas, aby měl svět amerického papeže. Má dokonce svého kandidáta - arcibiskupa z Miami Thomase Wenskiho. Není sice kardinál, to ale podle deníku není nutnou podmínkou. 

Jmenování amerického papeže by podle deníku pomohlo katolické církvi v Severní Americe, kde katolická církev v poslední době ztrácí příznivce. Má na současnou církev moderní názory a je známý třeba svou láskou k motorkám. Pravidelně se účastní motorkářských srazů. USA Today konstatuje, že by do Vatikánu přinesl nový vítr. 

Zahraniční zpravodajské servery rozebírají ještě jedno velké téma - pokusný jaderný výbuch, který uskutečnila Severní Korea. Jako následek ohlásil Pchjongjang otřesy o síle 4,9 stupně Richterovy škály. Informaci potvrdila Rada bezpečnosti OSN, severokorejský režim se ale k situaci zatím oficiálně nevyjádřil. 

International Herald Tribune vyzývá k tomu, aby mezinárodní společenství zasáhlo. Podle dostupných informací totiž výbuch odpovídal síle šesti až sedmi kilotun TNT, což je asi třetinová síla pumy, kterou v roce 1945 svrhly Spojené státy na japonské Nagasaki. Je to už v pořadí třetí test a tedy velký pokrok ve snaze severokorejského režimu vyvinout jadernou hlavici. 

Los Angeles Times naopak varuje před příliš tvrdými sankcemi. V zemi už teď vládne hladomor, Severní Korea je závislá na čínské podpoře a mezinárodní potravinové pomoci. Mezinárodní společenství by nepochybně mělo na jaderný test reagovat, ale jen takovým způsobem, který zasáhne severokorejský režim a přední představitele a nebude mít dopad na obyčejné lidi. 

Autor:  Petra Vintrová, Renata Kropáčková  (rkr)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas