15. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 15. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Německý Süddeutsche Zeitung v podrobném článku mapuje aféru s koňským masem. To kontroloři nalezli v nejrůznějších hovězích polotovarech po celé Evropě.

Komentátor vysvětluje, že koňské maso je o osmdesát procent levnější než maso hovězí. Je jasné, že na falšování etiket a matení zákazníků je proto možné vydělat opravdu hodně peněz. 

Celý systém byl skutečně podle deníku Süddeutsche Zeitung velice propracovaný. Zjednodušeně řečeno, zahrnoval několik úrovní překupníků a firem, které kryly import koňského masa z Rumunska do továrny v jižní Francii. Odtamtud bylo maso už coby hovězí dodáváno do další továrny v Lucemburku, odkud se dostávaly hotové produkty na evropský trh ke spotřebitelům. 

Francouzsý deník Le Monde přináší rozhovor s Lobsangem Sangajem, nejvyšším politickým reprezentantem exilové tibetské vlády. Ve středu 13. února se totiž v Kathmandu v Nepálu upálil stý člověk na protest proti čínské okupaci Tibetu. Komentátor připomíná, že z této stovky přežilo svá zranění pouze šestnáct lidí. 

Sangaj deníku Le Monde sdělil, že perzekuce tibetské kultury ze strany čínské vlády je důvodem pokračujících případů sebevražd upálením. Čínské úřady údajně nainstalovaly po celém Tibetu kamery. Bezpečnostní složky mají zvláštní příkazy jakýmkoliv podobným aktům zabránit. V zemi dochází k masivnímu zatýkání. 

Ačkoliv tibetská exilová vláda podle Sangajových slov nabádá Tibeťany, aby se takovýchto činů nedopouštěli, podle něj je potřeba uctít památku těch, kteří se nakonec k tomuto kroku rozhodli. A zejména si neustále připomínat, jaké měli požadavky: svobodu pro Tibet a návrat dalajlámy. 

Ruský deník Moscow Times informuje o roji meteoritů, které zranily několik lidí v čeljabinské oblasti na Urale. Podle výpovědí svědků je dnes kolem osmé hodiny ranní místního času probudily záblesky na obloze, silné rány a zvuky tříštícího se skla. 

Deník Moscow Times cituje jednoho ze svědků: "Nebylo jasné, co přesně to je. Začalo to explodovat ve vzduchu a pak to pokračovalo k zemi. Nad městem se vznášela černá oblaka. Všichni si mysleli, že začala válka." 

Americký deník Washington Post shrnuje studii zveřejněnou v posledním čísle prestižního vědeckého časopisu Science. Tým švédských vědců v ní popisuje výzkum účinků zbytků medikace spláchnuté do veřejné kanalizace na chování ryb. 

Vědci se zaměřili zejména na látku oxazepamum, která je součástí léků pro zmírnění duševních depresí, odstranění nespavosti provázené úzkostí a ke zmírňování příznaků při odvykací alkoholové kůře. Tato látka se přitom vyskytuje zcela běžně ve vodách okolo velkých švédských měst. 

Okouni, kteří byli vystaveni odpovídajícím koncentracím látky, podle studie začali výrazně měnit své chování. Deník Washington Post cituje slova doktora Tomase Brodina, vedoucího skupiny vědců, kteří výzkum prováděli: 

"Za normálních okolností jsou okouni spíš bojácné ryby lovící v hejnech. Po své dávce oxazepamu se ovšem začali jednotlivé ryby osamostatňovat. Přestali mít jednoduše zájem se poflakovat s ostatníma. Nadopované ryby také byly mnohem hltavější." 

Tyto změny v chování zvířat přitom mohou mít v budoucnosti závěžné ekologické důsledky, dodává doktor Brodin. Podle něj ovšem není řešením přestat předepisovat lidem léky. Spíš by podle něj měly být vyvinuty takové čističky odpadních vod, které dokáží podobné látky odstraňovat. Podrobnosti v deníku Washington Post. 

Skotský král Macbeth byl slavným britským dramatikem Williamem Shakespearem zobrazen jako vražedný ukrutník poháněný touhou po moci, který nakonec skončí mečem svého protivníka. Jak ovšem podotýká britský Guardian, tento stereotypizovaný obraz nemůže být dále od pravdy. 

Nová kampaň určená pro návštěvníky severovýchodního Skotska se snaží o rehabilitaci tohoto panovníka, který byl podle historických pramenů ve své době údajně úspěšným a asi i relativně oblíbeným monarchou. 

Podle Guardianu to dokazuje například skutečnost, že se v polovině jedenáctého století Macbeth vydal na velice dlouhou a náročnou pouť do Říma. Většina tehdejších panovníků si tento luxus nemohla dopřát z obavy, že by během své nepřítomnosti mohli přijít o trůn. 

Celá akce byla údajně inspirována nedávným překvapivým nálezem kosterních pozůstatků krále Richarda III. pod parkovištěm v centrální Anglii v Leicestru. I tento panovník podle Guardianu byl totiž Shakespearem vyobrazen ve velice negativním světle. 

Autor:  Martin Matějka, Martin Pehal
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas