18. prosince  2012 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 18. prosince

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Americký Kongres bude po tragédii na základní škole v Connecticutu řešit zákaz útočných pušek. Většina komentátorů ale pochybuje o tom, že k přísnějšímu omezení dojde. USA Today v komentáři konstatuje, že právo nosit zbraň ve Spojených státech zaručuje dodatek ústavy a je tak na stejné úrovni, jako třeba právo na svobodu vyznání. Možnost nosit u sebe zbraně chápe mnoho Američanů jako právo na sebeobranu, jako možnost chránit svou rodinu a majetek.

Washington Post tento postoj kritizuje. Podle něj by se měli Američané zamyslet nad dvěma fakty. Téměř nikde jinde na světě nejsou střelné zbraně tak dostupné, jako ve Spojených státech. A nikde jinde na světě není tolik tragédií způsobených střelnými zbraněmi. To je podle deníku dostatečný důvod, proč pravidla pro získávání zbraní zpřísnit. 

New York Times konstatují, že tragédie zasáhla Američany na jednom z nejméně očekávaných míst. Do Newtownu se většina lidí stěhovala kvůli bezpečí - byla to vyhlášená oblast. Až dosud se proslavilo jen jako místo vzniku hry Scrabble. To o atmosféře v městečku vypovídá skoro vše. Šok z útoku je proto mnohem větší. 

Francouzské noviny píší o rozhodnutí herce Gérarda Depardieua vzdát se francouzského pasu. Reagoval tak na vyjádření premiéra, který kritizoval hercovo rozhodnutí přestěhovat se do Belgie a zažádat tam o trvalý pobyt, aby se vyhnul daním. Příští dva roky má totiž pro bohaté platit daň ve výši 75 procent. 

Deník Le Parisien cituje premiéra Jeana-Marka Ayraulta, podle kterého je placení daní akt solidarity a vlastenecký čin. Stěhování herce označil za „dosti ubohé." 

Gérard Depardieu na to reagoval otevřeným dopisem, ve kterém mimo jiné píše: "Vracím vám svůj pas a sociální pojištění, které jsem nikdy nevyužil. Už nesdílíme stejnou zemi, jsem opravdový Evropan, světoobčan, jak mě vždy učil můj otec." 

Depardieu se hájí tím, že udělal jenom to, co tisíce Francouzů před ním. Včetně nejbohatšího muže Evropy Bernarda Arnaulta, píše deník. Nikdo jiný ale nemusel od politiků snášet takové poznámky, jako Depardieu. Le Parisien ještě dodává, že Depardieu není jen herec - vydělává i jako majitel vinic a restaurací. Jeho majetek se odhaduje v přepočtu na dvě a čtvrt miliardy korun. 

Egypťané podle předběžných výsledků v první části referenda schválili novou ústavu, píše německý Die Welt. Deník otiskl i fotografie z hlasování. Obyvatele Evropy na nich na první pohled zaujme, že se fronty k volebním urnám dělily na mužské a ženské. 

Návrh podle prvních výsledků nejspíš prošel nadpoloviční polovina voličů - zhruba 56 a půl procenta. Druhá část hlasování je naplánována na příští víkend. O referendum byl obrovský zájem a volební místnosti byly proto otevřené o čtyři hodiny déle, než se původně plánovalo. Návrh ústavy kritizují liberálové a sekularisté. Podle nich otevírá cestu k islámskému státu a nechrání dostatečně práva všech Egypťanů. 

La Repubblica otiskl zprávu o zásnubách bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho. Chce se potřetí oženit - tentokrát se sedmadvacetiletou kráskou Francescou Pascaleovou. Po druhém rozvodu a odchodu z politiky se prý cítí sám a blondýnka prý prázdnotu v jeho životě zaplňuje. Deník si ale není jistý, zda manželství může fungovat - nevěsta je přeci jen o půl století mladší, než ženich. 

Guardian varuje před používáním mobilu při chůzi. Otiskl výsledek studie, podle které mají chodci s mobilem pomalejší reakce a až čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že budou třeba na přechodu ignorovat červenou nebo se před vstupem do vozovky nerozhlédnou. 

Vědci v Seattlu zjistili, že asi deset procent chodců poslouchá hudbu, sedm procent píše textové zprávy a šest procent telefonuje. Tito lidé se při přecházení nesoustředí a v porovnání s ostatními jim přechod vozovky trvá asi o dvě vteřiny déle. To zvyšuje riziko nehody. Pozornost chodce je totiž stejně důležitá, jako pozornost řidiče. 

Autor:  Petra Vintrová
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas