19. prosince  2012 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 19. prosince

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Galerii dvanácti fotografií nově objevených druhů fauny a flory dnes na svých stránkách nabízí britský Guardian. Vychází přitom ze zprávy Světového fondu na ochranu přírody. Na fotografiích ve zveřejněné galerii se objevuje například ohnivě zbarvená rybička z jižního Thajska, která měří mezi 15 až 20 milimetry.

Ve vietnamských vysokohorských lesích byla zase popsána zpívající žába, která kromě kvákání umí také cvrlikat a tím vytvářet neopakovatelné melodie. Ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody je popsán také takzvaný chodící sumec. Ten se sice po vodním dně nepohybuje po dvou nohách, jak by někoho mohlo napadnout, umí ale používat své prsní ploutve k tomu, aby se udržel ve vzpřímené poloze. 

Neméně zajímavým objevem je také takzvaná podzemní slepá ryba, která žije v extrémních hloubkách řeky Mekong, je sněhobílá a nemá vůbec vyvinuté oči. Její fotografii, stejně jako obrázky ostatních zvířat, nabízí internetová stránka britského deníku Guardian. 

Americký list Washington Post upozorňuje na snahu čínské komunistické strany potlačit ve své zemi křesťanskou víru. Komunistická strana měla v roce 2011 podle listu vydat dokument, který upravoval pravidla pro čínské vysokoškolské studenty - křesťany. 

Většina z nich byli zahraniční studenti na výměnných univerzitních pobytech. Podle oficiální zprávy strany měli tito křesťané využívat svoji víru a její šíření mezi ostatní studenty k pošpiňování čínské společnosti s cílem jejího rozdělní. 

Zpráva, kterou Washington Post zveřejnil, používá jazyk studené války. Například západní státy, tedy místa, odkud přichází křesťanská víra, popisuje zpráva jako „nepřátelské zámořské síly". Čínská politická reprezentace se zatím k nově zveřejněnému dokumentu nevyjádřila. Někteří studenti ale připustili, že na svých univerzitách po roce 2011 zpřísnění ohledně praktikování a výuky náboženství postřehli. 


Antibiotika nejsou při léčbě kašle a nachlazení o nic moc efektivnější, než kostka cukru. To alespoň hlásá titulek britského Independentu. Zjištění vyplývá z průzkumu, který proběhl ve 12 zemích světa a v rámci kterého bylo vyšetřeno víc než dva tisíce dospělých lidí. 

Ti byli rozřazeni do dvou skupin. Jedné z nich byly podávány antibiotika, druhá část dostávala placebo. Výsledky byly u obou skupin stejné. Jen ti, kteří dostávali antibiotikum, trpěli ještě navíc průjmy a občasnou nevolností. 

Lékaři by proto měli předepisování prášků a antibiotik obzvlášť víc zvažovat, cituje vyjádření šéfky Světové zdravotnické organizace Margaret Chanové deník Independent. 


A u virů a nemocí ještě zůstaneme. Rekordnímu počtu Britů totiž podle Telegraphu letos hrozí, že si vánoční svátky neužijí dle svých představ. Nebude za to moci ani nastuzení ani chřipka, ale takzvaný norovirus, původně označovaný také jako Norwalkský virus. Ten způsobuje průjmy a zvracení a může trvat až pět dní. 

Letošní zimu bylo v Británii tímto virem nakaženo už víc jak 900 tisíc lidí, což je o třrtinu víc než loni touto dobou. Za rychlé šíření viru mohou podle odborníků dotázaných Telegraphem hlavně předvánoční setkávání rodinných příslušníků a známých. 

Před šířením viru lidi neuchrání ani častější mytí rukou a tak jediným způsobem, jak vánoce neprožít na toaletě, je podle rad Telegraphu, zdržení se kontaktu s ostatními lidmi. 

Těstoviny by se v budoucnu mohly stát velmi luxusním a drahým jídlem, píše se na německém webu Welt Online. Bez své základní suroviny potřebné k vaření se v budoucnu bude muset obejít třeba chudší Italové. Problém ale můžou mít i Číňané, pro které jsou základem jídelníčku nudle. 

Vinu nese globální oteplování, které vystavuje zemi střídavě extrémním klimatickým podmínkám. Sucha střídají bouře a naopak a citlivá pšenice, ze které se těstoviny vyrábí, se s těmito změnami vyrovnat nedokáže. 

Pokud jste se doteď radovali, že těstoviny na svém jídelníčku nemáte, Welt Online má špatnou zprávu i pro vás. Z pšenice se vyrábí také chleba a jiné důležité potraviny. Navíc výkyvy počasí neumenšují jen sklizeň obilí, ale také rýže nebo kukuřice. Cena potravin se zvedá a s ní počet lidí, kteří si mohou dovolit koupit jen ty nejnutnější z nich. A mezi ně nudle ani jiné těstoviny dávno nepatří, uzavírá Welt Online. 

Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas