19. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 19. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Pedofil Marc Dutroux zůstane ve vězení, belgický soud mu nepovolil domácí vězení. Tato zpráva zaujala většinu zahraničních novin. Německý Die Welt rozhodnutí soudu oceňuje.

Dutroux byl v roce 2004 odsouzen na doživotí za únosy, znásilňování a vraždy mladých dívek. Deník otiskl vyjádření psychologů, podle kterých je schopnost odsouzeného Belgičana začlenit se do společnosti prakticky nulová. 

Jihoafrický Independent píše o tom, že tamní policie zkoumá iPad zastřelené přítelkyně paralympijského atleta Oscara Pistoriuse. Objevily se totiž informace, že v noci zřejmě dostala SMS zprávu od ragbyového hráče, která mohla Pistoriuse rozčílit. 

Handicapovaný atlet by se měl už dnes znovu objevit u soudu. Bude se zodpovídat mimo jiné z užívání steroidů, které v jeho domě našli. Podle lékařů můžou vést mimo jiné k agresivnímu chování. 

Americké novináře zaujalo, že si prezident Barack Obama zahrál golf s golfovým šampionem Tigerem Woodsem. USA Today lituje, že na zápas nebyli pozváni ani novináři akreditovaní v Bílém domě. 

Obama se s Woodsem setkal v luxusním soukromém golfovém klubu, který byl obklopený početnou ochrankou. Deník ještě upozorňuje na to, že Bílý dům výsledek zápasu nezveřejnil. Spekuluje, že se prezident nejspíš neměl čím chlubit. 

V ruském Kommersantu se dočtete, že v Rusku brzy začne proces s právníkem, který je už tři roky mrtvý. Sergej Magnitský zemřel ve věznici poté, co upozornil na korupci v ruských vládních kruzích. 

Bývalý auditor britského investičního fondu Hermitage Capital má být souzen za mnohamilionový daňový únik. Soudci mu přidělili právního zástupce. Spolu se svým nadřízeným měl Rusko krátit na daních o 522 milionů rublů. Příbuzní Magnitského proti procesu opakovaně protestují, soud ale jejich stížnosti nevyhověl. 

International Herald Tribune upozorňuje na to, že v Bělorusku začnou střílet zubry. Ti přitom patří mezi ohrožené druhy zvířat a jsou symbolem evropské přírody podobně jako je panda symbolem přírody čínské. 

Běloruská vláda ale tvrdí, že se zubři přemnožili. Za posledních sedmnáct let se jejich počet téměř ztrojnásobil, v přírodě jich tak žije víc než tisíc. Takové množství kusů způsobuje velké škody, hlavně zemědělcům. Země proto přijala pravidla, která umožňují odstřel dospělých nemocných kusů a zdravých mláďat. 

Britský Guardian zaujalo vyjádření premiéra Davida Camerona, který přiznal, že mu jeho manželka vyčítá nedostatek žen ve vládě. Před volbami totiž prohlašoval, že ženy budou tvořit třetinu kabinetu. 

Teď je to ale jen zhruba sedmina. V kabinetu s 27 členy jsou pouze 4 ženy. Kritiku od své manželky Cameron přiznal během své cesty do Indie. 

Polský deník Gazeta Wyborcza píše o tom, že pohraničník, který loni neupozornil na vniknutí cizího letounu do běloruského vzdušného prostoru, dostal dva roky vězení. Letoun, který letěl ze Švédska, shodil na zem plyšové medvědy s poselstvím o svobodě slova. 

Akci zorganizovala švédská reklamní agentura, v Bělorusku vyvolala skandál a vedla k propuštění šéfů pohraniční služby a protivzdušné obrany. Incident způsobil roztržku mezi Běloruskem a Švédskem. 

Minsk loni odvolal všechny zaměstnance ze své ambasády ve Stockholmu a současně vyzval švédské ministerstvo zahraničí, aby vyklidilo zastoupení země v Minsku. 

Autor:  Petra Vintrová, Alena Benešová  (ala)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas