20. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 20. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

International Herald Tribune zajujalo nové hnutí, které založily ženy v Senegalu. Snaží se odradit Afričanky od bělení kůže. Pod heslem „černá je krásná" ale taky varují před zdravotními následky, které může bělení a bělidla na kůži mít.

Hnutí tak reaguje na reklamy, které slibují výsledky během dvou týdnů. Zesvětlující prostředky ale obsahují látky jako jsou kortikosteroidy a jejich užívání by tak mělo být kontrolováno lékařem. 

V opačném případě klienti riskují následky od oteklých končetin, přes otevřené rány až po skvrny na kůži nebo popáleniny. Vyjmenovává rizika International Herald Tribune. 

Jihoafrický Independent píše o rozhodnutí tamního miliardáře Patrice Motsepeho, který chce věnovat polovinu svého majetku na charitu. Motsepe je podle žebříčku časopisu Forbes osmým nejbohatším člověkem na černém kontinentu a jediným africkým miliardářem tmavé pleti. 

Motsepe se na konci ledna rozhodl, že se bude inspirovat Billem Gatesem a Warrenem Buffettem a polovinu svého jmění věnuje na boj s chudobou. To znamená částku asi jeden a čtvrt miliardy dolarů. K jeho rozhodnutí mu gratuloval mimo jiné i Bill Gates. 

V americké státě Mississippi konečně zrušili otroctví, po 148 letech už bylo na čase, to píše USA Today. Stát formálně ratifikoval 13. dodatek americké ústavy.  

Deník vysvětluje, že Mississippi už sice dodatek schválilo, země to ale zapomněla oznámit národnímu archivu a ratifikace tak byla formálně neplatná. 

Upozornil na to jeden vědec po zhlédnutí filmu Lincoln. Chybu teď politici napravili, potřebné dokumenty do archivu odeslali a ratifikaci tím pádem ukončili. 

V ruském Kommersantu se dočtete, že školáky starší deseti let čekají v Rusku nikotinové testy. Budou povinné. Dechovou analýzou a rozborem krve chtějí úředníci zjistit, jestli školáci kouří. Rusko se potýká s takzvanou nikotinovou epidemií. Spolu s Čínou je považováno za jednu z kuřáckých velmocí. 

Povinné testy mají negativní trend zastavit. Kritici ale upozorňují na to, že se testy můžou minout účinkem - zjistí totiž přítomnost nikotinu jenom bezprostředně po vykouření cigarety. 

Nové opatření navíc vyjde daňové poplatníky velmi draho, ze státní pokladny na testy vydají odhadem 35 miliard rublů, tedy v přepočtu asi 22 miliard korun, vypočítává ruský Kommersant. 

Franfurter Allgemeine Zeitung zaujalo rozhodnutí soudů ve Štrasburku a v Karlsruhe, které posílily práva homosexuálních párů. Soudci označili za diskriminaci, že nesmějí adoptovat děti. Stěžovali si na to rakouští homosexuálové. 

Práva homosexuálů na adopce posílil ve stejný den i německý ústavní soud. Podle něj mají lidé v civilním homosexuálním sňatku adoptovat nevlastní, nebo už adoptované dítě partnera. 

Evropské deníky rozebírají loupež na letišti v Bruselu. Z letištní dráhy tam ukradli drahé kameny za v přepočtu asi miliardu korun. Podle deníku Die Welt je šokující hlavně to, že se podobná loupež stala přímo ve střeženém prostoru mezinárodního letiště. Tedy tam, kde by člověk předpokládal ta nejpřísnější bezpečnostní opatření. 

Sami obchodníci s diamanty přiznávají, že se s diamanty už rozloučili. Drahé kameny totiž nebyly opracované a tak nemají žádnou identifikaci. Na černém trhu je o diamanty velký zájem a není problém pro ně najít kupce. 

Autor:  Petra Vintrová, Václav Pešička  (dog)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas