22. listopadu  2012 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 22. listopadu 2012

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Světové deníky se zabývají zejména mírovou smlouvou uzavřenou mezi Izraelem a palestinskou organizací Hamás. Francouzský deník Le Monde připomíná, že celý konflikt stál život 155 Palestinců a šest Izraelců. Uzavření dohody společně oznámil egyptský ministr zahraničí Mohamed Kamal Amr a americká ministryně Hillary Clintonová.

Podle amerického deníku International Herald Tribune došlo v rámci řešení této krize k navázání velice úzké spolupráce mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. 

Deník uvádí, že Obama měl s Mursím celkem šest soukromých telefonátů během několika dní, přičemž tři z toho dokonce během čtyřiadvaceti hodin. Podle komentátora je tato intenzita přímé komunikace mezi cizími prezidenty velice nestandardní. 

Deník cituje slova vysoce postaveného úředníka Obamovy administrativy: "Obamovi se velice zamlouvala Mursího pragmatická přímost a sebejistota. Jevil se zkrátka jako někdo, kdo je připraven problémy skutečně řešit. Nesliboval, co nemohl dodržet, a splnil to, co slíbil." 

Turecko oficiálně požádalo NATO o vojenskou podporu v podobě raketového systému Patriot a vojenskou přítomnost vojáků členských zemí. Důvodem jsou stále pokračující boje v Sýrii, píše německý deník Die Welt. Podle předběžných zpráv, které má deník k dispozici, by mělo být německým parlamentem odsouhlaseno vyslání 170 vojáků. 

Podle tureckého deníku Hüriyet trvá Turecko na tom, že rakety jsou určené pro ochranu hranic a že nebudou používány za účelem vytváření bezletové zóny nad Sýrií. Deník cituje slova generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena: 

„Rozmístění raket Patriot posílí schopnost Turecka bránit své obyvatele a integritu svého území. Zároveň poslouží ke snížení napětí na jihovýchodní hranici severoatlantické aliance." 

Britský profesor a teoretický fyzik Paul Frampton byl odsouzen k pěti letům odnětí svobody v neslavně proslulé věznici Villa Devoto za pašování drog, píše britský Independent. Tato zpráva by nebyla ještě tak překvapivá, kdyby to ovšem podle všeho nevypadalo, že se stal obětí mezinárodní pašerácké sítě a své naivity. 

Profesor Frampton byl totiž jedním z fanoušků slavné modelky českého původu, jejíž umělecké jméno zní Denise Milani. Frampton se tři měsíce domníval, že si skrze jeden seznamovací portál dopisuje právě s touto krasavicí. Ta ho nakonec vyzvala, aby za ní přijel do města La Paz v Bolívii. Měli zde spolu začít nový život. 

Jaké ovšem bylo prý Framptonovo překvapení, když na něj v Bolívii nečekala lepá Denise, ale malý holohlavý muž, který mu předal údajnou Denisinu aktovku. Následně Framptona instruoval, že s ní má odletět přes Buenos Aires do Bruselu, kde na něj již netrpělivá Denise prý čeká. Frampton byl zanedlouho v Buenos Aires zadržen na letišti. V podšívce údajné Denisiny aktovky byly totiž nalezeny dva kilogramy kokainu. 

Podle článku v britském deníku Daily Telegraph se hitem na YouTube v nedávných dnech stal satirický hudební klip vyzývající Afričany, aby se podělili s Norskem o své teplo. V rámci smyšlené humanitární kampaně RadiAid jsou Afričani vyzýváni, aby darovali své staré radiátory skandinávské zemi, aby norské děti přežily nadcházející zimu. 

Deník cituje přímo slova písně, která v klipu zní: „V Norsku děti mrznou. Je čas, abychom se začali zajímat. Afrika má také své problémy, chudobu, korupci, HIV a kriminalitu. Norsko nám pomohlo, řeklo nám, co máme dělat. Nyní je řada na nás. Podělme se o své teplo." 

Jak vysvětluje komentátor, klip je parodií na americkou charitativní píseň z roku 1985 s názvem "We are the World", kterou iniciovala právě jedna norská humanitární organizace. Podle tehdejšího vyjádření se snažila bojovat se stereotypními představami o Africe. 

Na závěr opět citát z písně: "Svět neignoruje lidi umírající hlady. Proč bychom my měli ignorovat mrznoucí lidi? Mráz také zabíjí." 

Autor:  Martin Pehal, Magdaléna Trusinová
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas