22. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 22. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

„Konec doby ledové," tak německé noviny hodnotí projev českého premiéra Petra Nečase v bavorském parlamentu. Znovu zopakoval pasáž z deklarace, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců.

Projev oceňuje například Süddeutsche Zeitung. Vystoupení Petra Nečase překonalo očekávání deníku, podle kterého se vztahy mezi Německem a Českem výrazně zlepšují. 

Deník současně oceňuje práci německých policistů, kteří dokázali zajistit, že během návštěvy českého premiéra nedošlo k žádnému incidentu s extremisty. 

Italské noviny komentují výsledek fotbalové utkání mezi Plzní a Neapolí, který Západočeši vyhráli 2:0 a český tým suverénně prošel do osmifinále Evropské ligy. Konstatují, že si Plzeň svůj postup naprosto zasloužila. 

Třeba Corriere dello Sport ale dodává, že Itálie čekala od fotbalistů Neapole víc. Vítězství Plzně totiž bylo naprosto drtivé - v součtu obou zápasů prohrál tým 5:0. To není pro druhý nejlepší klub italské ligy moc dobrá vizitka. 

Deník cituje slova trenéra týmu, podle kterého využije Neapol čas získaný vypadnutím z Evropské ligy k tomu, aby zkoncentrovala fyzické i duševní síly. 

A Evropské lize se věnují také britské noviny, ty píší o tom, že z ní vypadla česká Sparta, kterou vyřadil londýnský klub Chelsea. Třeba britský Independent konstatuje, že klub splnil roli favorita - i když to rozhodně neměl jednoduché. Vítězný gól padl až na samém konci utkání. Fotbalisté Sparty se proto rozhodně nemají za co stydět, píše Independent. 

Slovenský deník Sme kritizuje rozhodnutí maďarského ústavního soudu, který umožní lidem nosit na klopách hákový kříž, znak SS nebo rudou hvězdu. Soudci totiž zrušili paragraf, který zakazoval veřejné používání symbolů totalitní moci. Byl prý porušením práva na svobodu projevu. 

Deník Sme v komentáři rozhodnutí kritizuje. Umožní další rozvoj extremistických skupin. Podle autora článku je nepochopitelné, že v členském státu Evropské unie bude možné od května legálně nosit odznáčky s hákovým křížem. 

Slovenský list Pravda se maďarského ústavního soudu částečně zastává. Podle něho neměl jinou možnost - reagoval totiž na usnesení Evropského soudu pro lidská práva. Na něj se obrátil maďarský komunistický poslanec, který dostal pokutu za nošení rudé hvězdy na klopě. 

Soud ve Štrasburku mu dal za pravdu, že rudá hvězda není jen symbolem totalitní moci. Maďarští poslanci ale odmítli příslušný paragraf upravit a pěticípou hvězdu z něj vyřadit. 

A to vedlo k tomu, že ho teď ústavní soud zrušil celý. Kromě nošení pěticípé hvězdy to umožnilo právě i nošení hákového kříže nebo znaku SS. To píše slovenský list Pravda. 

Daily Telegraph zaujal nápad britského národního archivu, který umožňuje lidem si na webu ověřit, jestli byli mezi jejich předky kriminálníci. Zpřístupnil proto složky anglických a waleských zločinců. 

Britové tak můžou najít informace o předcích, kteří měli v letech 1770 až 1934 problémy se zákonem. Archiv obsahuje fotky, soudní záznamy, odvolací dopisy a další dokumenty. Jeho autoři ale varují, že se v něm lidé můžou dovědět nepříjemné informace. 

Německý Frankfurter Allgemeine Zeitung informuje o plánu evropských vědců, kteří chtějí hlídat nebezpečné asteroidy. Ve sluneční soustavě se pohybuje asi milion asteroidů o průměru padesát metrů. Asi tak 10 tisíc z nich můžou teoreticky zemi ohrozit. 

Evropská kosmická agentura proto začala pracovat na projektu sítě, s jejíž pomocí by bylo možné sledovat potencionálně nebezpečné asteroidy. 

Fakticky by šlo o systém včasného varování obyvatelstva, aby byli lidé připraveni na podobný incident, jaký se stal nedávno v ruském Čeljabinsku. 

India Today píše o tom, že policisté z Kalkaty využili slavnou fotografii Beatles na Abbey Road k tomu, aby přesvědčili chodce k používaní přechodů. Nad fotografií čtyř slavných „brouků" na přechodu je nápis: Když mohli oni, můžete vy taky. 

Deník India Today konstatuje, že doprava na silnicích ve městech je v Indii dlouhodobý problém. To ví asi každý, kdo v Indii někdy byl. 

Policisté doufají, že nová kampaň pomůže situaci zlepšit - i když zdaleka ne všichni vědí, kdo vlastně Beatles byli. 

Autor:  Martin Matějka, Petra Vintrová
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas