23. září  2011 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 23. září

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Palestinci oslavili „nanečisto“ Den nezávislosti, to je jedno z hlavních témat novin ve světě. Desetitisícové davy na Západním břehu Jordánu podpořily v ulicích prezidenta Mahmúda Abbáse, který chce dnes požádat Radu bezpečnosti OSN o uznání Palestinského státu.

Miami Herald otiskl vedle politických analýz a předpovědí článek o tom, že lidé měli k jásotu víc důvodů, než jen politiku. Děti nemusely do školy a městská doprava na místa shromáždění byla zadarmo. Dnes bude zřejmě na palestinských územích ještě veseleji - je den modliteb, takže shromáždění bude nejspíš mnohem víc. 

Teď, nebo nikdy - to je titulek komentáře bývalého izraelského premiéra Ehuda Olmerta otištěném v deníku New York Times. Podle něj je teď nejlepší čas na mírovou dohodu, lépe už prý nebude. 

Pokud obě strany zaváhají, tak hrozí, že mezi Palestinci zvítězí radikálnější názory a přestanou se snažit o řešení se vznikem dvou států. Pro izraelského předsedu Benjamina Netanyahua a palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse je to výzva. 

Návštěva papeže Benedikta XVI. v Německu je hlavním tématem tamních novin. Die Welt nadepsal komentář titulkem: „Kterak papež Bundestag přelstil.“ 

Upozorňuje na to, že svou řečí zaskočil všechny - své odpůrce i příznivce. Ti totiž čekali debatu o tématech, jako je používání kondomů nebo zneužívání dětí kněžími. 

Jenže papež místo toho mluvil o politice a několikrát v projevu narazil i na německou nacistickou minulost a možné zneužívání moci - ve smyslu „kdo jsi bez viny, hoď první kamenem.“ 

Němci se tak místo přímočarých útoků proti církvi museli zamyslet také sami nad sebou. Jestli Benedikt XVI. chtěl právě tohle, tak může být spokojený - povedlo se, píše Die Welt. 

Britské noviny informují o odškodnění, které dostanou od vlády příbuzní obětí takzvané Krvavé neděle - tedy armádního zásahu v severoirském Londonderry v lednu 1972. Při demonstraci zahynulo 13 lidí, čtrnáctý zemřel na následky zranění v nemocnici. 

Podle deníku Daily Mail je příslib odškodnění spíše symbolický, protože všichni rodiče většinou mladých lidí, kteří při zásahu zahynuli, už nejsou naživu. 

Nežije už ani velká část těch, které policisté při zásahu zranili. Přesto je to podle deníku od vlády důležité gesto respektu - a to nejen vůči příbuzným obětí. Jen mělo přijít dřív. 

V deníku New York Post se dočtete o muslimském centru, které bylo otevřeno jen dva bloky od Ground Zero - místa teroristických útoků z 11. září 2001. U střediska je také islámská modlitebna. Stavitelé si oddechli, že při ceremoniálu nedošlo k žádnému incidentu. 

Sami totiž připouštějí, že o projektu málo mluvili s příbuznými lidí, kteří v mrakodrapech Světového obchodního centra zahynuli. Právě ti proti němu nejvíc protestovali. 

CNN na svých internetových stránkách zveřejnila vědeckou radu pro lidi, kteří mají problém s přejídáním - jezte radši svou „méně šikovnou“ rukou, tedy tou, kterou nepíšete. 

To přeruší automatické pohyby při jídle a vy si lépe uvědomíte, kolik toho sníte. Podle vědců se tak třeba objem popcornu spořádaného u televize sníží asi o třetinu. 

San Francisco Chronicle píše o skandálu amerického ministerstva spravedlnosti. To „nehorázně“ utrácelo za provoz - pro zaměstnance kupovalo třeba muffiny v přepočtu za skoro 300 korun. Zatímco úředníci si na něm jistě pochutnali, pro daňové poplatníky je to poněkud hořké sousto. 

Muffiny ale nejsou jedinou předraženou účetní položkou. Třeba sušenky stály v přepočtu asi 180 korun nebo kafe asi 150. Úředníci navíc rozhazovali peníze v době, kdy stát řeší, kde by mohl peníze ušetřit. 

V Guardianu se dočtete o "zlepšováku" jedné švédské mateřské školy. Na vycházky do přírody dává dětem na bundičky nebo kabátky lokalizátory GPS. 

Ty poznají, když se dítě ztratí a upozorní na to vychovatelku zazvoněním mobilního telefonu. Speciální zařízení pak pomůže dítě najít. 

Vychovatelky si nový systém moc chválí, pomůže jim totiž předejít možnému neštěstí. Někteří rodiče už z něho ale tolik nadšení nejsou. Podle nich je to nepřiměřené zasahování do osobní svobody člověka. 

Daily Telegraph otiskl část dosud nezveřejněného rozhovoru s Elvisem Presleym. Tehdy jednadvacetiletý zpěvák se v něm mimo jiné svěřuje, že je osamělý. „Myslím, že jsem zatím nepotkal tu pravou. Ale potkám, a doufám, že to nebude za moc dlouho,“ svěřil se tehdy Presley. 

Ještě dodal: „Nekouřím, nepiju a moc rád chodím na filmy. Třeba nejsem tak špatný.“ V rozhovoru také obhajoval své v té době „netradiční“ pohyby při zpěvu, kvůli kterým byl tehdy hodně kritizován. 

Autor:  Petra Vintrová, Alena Benešová  (ala)
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas