24. ledna  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 24. ledna 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Výraznou pozornost si vysloužil očekávaný projev britského premiéra Davida Camerona, ve kterém mimo jiné slíbil vyhlášení referenda o setrvání své země v Evropské unii.

Referendum by podle jeho slov mělo proběhnout v roce 2017 za podmínky, že konzervativní strana vyhraje v roce 2015 parlamentní volby. Komentátor Financial Times podotýká, že Cameronův proslov vyvolal silné reakce nejen od zahraničních politiků, ale i na britské půdě. 

Jako nejzajímavější zahraniční reakce Finacial Times vybral tu od francouzského ministra zahraničí, Laurenta Fabiuse, který prohlásil, že Francie si už chystá červený koberec pro obchodníky, kteří by začali z Velké Británie prchat, pokud by Británie Evropskou unii opustila. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle se domnívá, že „Sníst z dortu jenom třešničku není možné." 

To německá kancléřka Angela Merkelová sice opatrně nicméně také odměřeně prohlásila: "Jsme přirozeně připraveni diskutovat o přáních Velké Británie. Je ovšem potřeba nezapomínat, že další země mají také svá přání." 

Britský Guardian pak vybral komentáře, které ke Cameronově projevu zazněli na probíhajícím Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Výkonný ředitel mezinárodní reklamní agentury WPP Martin Sorrell se obává, aby se Velká Británie nevypoklonkovala z Evropské unie v okamžiku, kdy přísná opatření snažící se vyřešit finanční krizi začnou přinášet své ovoce. 

A další britský list Independent cituje glosu bývalého premiéra Tonyho Blaira, který Cameronův projev komentoval v rozhovoru pro BBC: "Připomíná mi to část komedie Ohnivá sedla od režiséra Mela Brookse. V jedné scéně si šerif přiloží pistoli k vlastní hlavě a prohlásí: 'Pokud neuděláte, co požaduji, vystřelím si mozek.'" Napsal v glose pro BBC bývalý premiér Tony Blaire. 

Německá ministryně školství Annete Schavanová byla obviněna z plagiátorství. To je jednou z důležitých zpráv zejména německých deníků. Komentátor deníku Süddeutsche Zeitung připomíná, že o svůj doktorský titul přišel v minulosti už jeden významný politik nyní již bývalý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. Celá situace nyní údajně ještě horší, neboť se týká ministryně školství. 

Ačkoliv je deník Handelsblatt k ministryni také velice kritický, domnívá se, že mezi oběma případy je zásadní rozdíl. Bývalý ministr zu Guttenberg přebíral bez skrupulí celé části z cizích prací. Práce Schavanové z roku 1980 má nedostatky spíše ve způsobu získávání vstupních dat, ze kterých následně vycházel její výzkum. Filozofická fakulta univerzity v Düsseldorfu, kde Schavanová svůj titul získala, již každopádně zahájila proti ministryni řízení. 

Zejména americké deníky se věnují vystoupení odcházející americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové před dvěma komisemi amerického Kongresu. Během více než osmi hodin Clintonová zodpovídala otázky vztahující se k okolnostem útoku islámských radikálů na americkou ambasádu v Benghází v Libyi, jehož výsledkem byli čtyři mrtví Američané. 

Clintonová za celý incident přijala plnou odpovědnost. Komentátor deníku Washington Post podotýká, že její vystoupení bylo místy velice emotivní. 

V jednu chvíli - jak píše Washington Post - začala dokonce bouchat pěstí do stolu, aby dodala váhu svým slovům. Clintonovou rozčílila opakovaná žádost po objasnění motivů, které vedly ozbrojence k útoku. Podle Clintonové je v tuto chvíli naprosto irelevantní, jaké motivy ozbrojenci měli. 

Hlavním úkolem americké administrativy má nyní být, aby se incident již neopakoval. Z toho důvodu iniciovala radikální změny v interních postupech amerického ministerstva zahraničí pro vyhodnocování podobných situací. 

Severní Korea oznámila obnovení pokusů s jadernými hlavicemi. Podle komentátora francouzského deníku Le Monde tak reagovala na zpřísnění sankcí OSN po cvičném odpálení balistické střely. Deník cituje vyjádření severokorejské státní zpravodajské agentury: 

"Naše satelity a zkušební lety balistických raket a chystaný test hlavice jaderné jsou zaměřeny proti našemu nepříteli, kterými jsou Spojené státy." Komentátor upozorňuje, že pro zpřísnění sankcí hlasovala v Radě bezpečnosti OSN i Čína. 

Autor:  Martin Pehal, Dana Votýpková  (dnv)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas