27. prosince  2012 v 14:08  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 27. prosince

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

George Bush starší je na jednotce intenzivní péče. Bývalý prezident Spojených států je v nemocnici už několik dní kvůli vysoké horečce, jeho stav se v posledních dnech zhoršil. Washington Post dodává vyjádření lékařů, kteří přesně nevědí, co problémy 88letého politika způsobuje. Na jednotku intenzivní péče ho nechali převézt hlavně proto, aby byl jeho stav lépe monitorován. V nemocnici je už několik dní.

New York Times konstatuje, že americký prezident Barack Obama přeruší kvůli debatám o rozpočtu dovolenou. Hrozí totiž, že se politici v Kongresu nedohodnou a neodhlasují rozpočet na příští rok. Největší spory jsou o zvyšování daní bohatým Američanům. 

V takovém případě hrozí zemi „pád z fiskálního útesu,“ tedy rozpočtové provizorium. Obama kvůli tomu opustí dům v Honolulu, kde je s rodinou na vánočních svátcích. Manželka i obě dcery tam zůstanou do příštího roku. 

Záhadný americký bezpilotní miniraketoplán je znovu na oběžné dráze, Pentagon nechce prozradit proč, i to se dočtete v amerických novinách. Komentátoři spekulují o tom, jaký má úkol. 

USA Today odhaduje, že je to buď špionážní družice, nebo na něm Spojené státy testují nové technologie. Vzhledem k tajnostem jde ale určitě o velmi důležitou misi. Ve vesmíru je miniraketoplán už potřetí. 

Zvláštního plavidla na oběžné dráze si už minulý rok všimli amatérští astronomové. Jeho trajektorii pozorovali několik dní, pak ale plavidlo úplně zmizelo, což se nestává. To by mohlo znamenat, že na rozdíl od satelitů dokáže rychle měnit pozici. 

Raketoplán by tak bylo možné využít například pro špionáž. Na focení družic kroužících pravidelně po oběžné dráže je totiž možné se předem připravit. 


Rakouský Die Presse zaujalo, že ruští politici chtějí koupit Hitlerův rodný dům. S budovou v Braunau ale nemají hezké úmysly. Chtějí ho zbourat. Peníze na koupi führerova rodného domu sbírá místopředseda obranného výboru Státní dumy Franc Klincevič. 

Deník ale upozorňuje, že by politik musel sehnat v přepočtu 50 milionů korun. Poslanec navíc sám přiznal, že ani neví, jestli můžou Rusové v Rakousku kupovat nemovitosti nebo jestli náhodou dům na adrese Salzburger Vorstadt 15 nechrání památkový zákon. 

Ruský Kommersant informuje o zemětřesení, které zasáhlo černomořské letovisko Soči. Mělo sílu 5,3 stupně Richterovy škály. Podle úřadů nebyl nikdo zraněn. Ohnisko bylo asi 150 kilometrů od města pod hladinou Černého moře. 

Zemětřesení vyvolalo v zahraničí velký zájem, protože se tam za dva roky uskuteční zimní olympiáda. Přípravy v Soči teď budou pod ještě větším dohledem. Stav sportovišť po zemětřesení prověřil sám prezident Vladimir Putin. 


Frankfurter Allgemeine Zeitung otiskl názor hlavy německé katolické církve arcibiskupa Roberat Zollticha, podle kterého by Ježíš určitě tweetoval - kdyby žil v dnešní době. 

Ježíš Nazaretský by prý měl určitě účet na Facebooku i na Twitteru. I ve své době totiž stále hledal nové lidi často netradičními cestami. Deník ale upozorňuje na to, že sám arcibiskup, který to prohlásil, ještě účet na žádné sociální síti nemá. 

Le Parisien otiskl statistiku, podle které ve Francii ubývá negramotných. Dospělých, kteří neumějí číst a psát, je v zemi kolem 2,5 milionu. Podle komentátora deníku je to stále hodně, za posledních osm let ale negramotných v zemi ubylo. 

Odborníci to vysvětlují tím, že ze sledovaného vzorku obyvatel vypadly ročníky narození před koncem druhé světové války - tedy lidé s často nízkým vzděláním. Naopak přibyli lidé narození konce 80. let, pro které je středoškolské vzdělání samozřejmostí. 

Moscow Times konstatuje, že mauzoleum bolševického vůdce Vladimira Iljiče Lenina je v katastrofálním stavu. Poprvé po víc než 80 letech čeká budovu generální rekonstrukce. Jedním z velkých problémů je podloží, které se v poslední době dalo do pohybu. Stavba z červené žuly se proto silně naklonila. Navíc dovnitř zatéká a hrozí, že začnou opadávat vnitřní obklady stěn. 

Opravy podle deníku potrvají asi čtyři měsíce, návštěvníci se budou moci dovnitř znovu podívat až v květnu příštího roku. Do té doby bude dům pod obřím stanem, do kterého budou vhánět teplý vzduch, aby mohly práce pokračovat i v zimních mrazech. 


Mrazy v Rusku si už vyžádaly skoro 130 lidských životů, to konstatuje ruský deník Gazeta. V nemocnicích je navíc s podchlazením 900 lidí. Teploty padají v noci až k minus třiceti stupňům Celsia. Většina z obětí jsou bezdomovci. Meteorologové naštěstí předpovídají na příští dny oteplování, dodává deník. 


Britská královna poprvé promluvila k občanům ve „3D“, to se dočtete v britském Guardianu. Podle deníku to dokazuje, že jde 86letá vládkyně s dobou. Se svátečním projevem vystupuje už od roku 1957. Trojrozměrné zobrazení je dalším „dárkem“ k 60. výročí nastoupení Alžběty II. na trůn.
 

Autor:  Petra Vintrová
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas