28. prosince  2012 v 15:43  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 28. prosince

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Německý Die Welt se vrací k plánu ministra hospodářství a předsedy koaliční liberální FDP Philippa Röslera. Ten nedávno oznámil, že německý státní dluh by bylo možné skokově snížit privatizací státních podílů v několika podnicích. Jednalo by se o prodej akcií telekomunikační společnosti, drah anebo pošty.

Jeho návrh okamžitě vyvolal bouřlivou debatu v německých médiích, která se na tomto tématu politicky polarizovala. Komentátora deníku Die Welt překvapila razance a určitý rasistický podtón, který vidí v komentářích jiného deníku, středolevicového Süddeutsche Zeitung. 

Ten vydal na počátku týdne článek, v němž akcie vlastněné státem nazývá „rodinným stříbrem“. Deník následně velice nepřímo poukázal na Röslerův vietnamský původ a ptá se, zda si čtenáři přejí, aby rodinný poklad byl prodán právě tímto člověkem. 

Podle komentátora deníku Die Welt je skutečně s podivem, že liberálně orientovaný Süddeutsche Zeitung kritizuje návrhy liberálního politika. Domnívá se proto, že německá střední třída je již unavena globálními ekonomickými problémy a zároveň natolik miluje své sociální jistoty, že jakýkoliv projev ekonomické odvahy tímto způsobem dehonestuje. 


Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že hodlá podepsat zákon zakazující adopci ruských dětí Američany, píše Wall Street Journal. Podle vyjádření vysoce postavených ruských politiků to má být odplata za americký zákon namířený proti ruským občanům obviněným z porušování lidských práv. 

Putinův krok okamžitě vyvolal silnou kritiku, a to i na ruské půdě. Podmínky v ruských sirotčincích jsou často velice zlé a adopce je pro mnoho dětí jedinou nadějí, jak se z tohoto marasmu dostat. Putin si tak podle mnohých bere děti jako politická rukojmí. 

Britský Guardian poskytuje netradiční vhled do zákulisí války v Sýrii. Podle komentátora se jejím charakteristickým rysem nyní stalo rabování. Jednotlivé povstalecké skupiny spolu často dokonce bojují o to, kdo získá jakou kořist. 

Jak deník vysvětluje, na schopnosti polních velitelů zajistit svým mužům jídlo a zbraně totiž závisí počet bojovníků v jednotce a tím pádem i vliv jednotlivých vojenských vůdců. A v zemi rozervané válkou je krádež údajně jediný způsob, jak se ke zdrojům dostat. 

Snaha urvat něco z kořisti přitom podle listu paralyzuje samotné bojové akce. Velice často se údajně stává, že vojáci v zálohách se ani po přímé výzvě velitelů na frontě nepřidají k útoku. Důvod je ten, že rabují materiál v obsazených budovách. 

Americké městečko Newtown, kde osamocený střelec před nedávnem zavraždil dvacet šest lidí a z toho dvacet dětí, nyní řeší další palčivý problém, píše americký Washington Post. Po tragédii začaly do města proudit kondolenční dopisy a s nimi i desítky tisíc plyšových zvířat. Tento specifický projev amerického soucitu přitom již zaplnil celou jednu skladištní halu a radnice si neví se záplavou plyšáků příliš rady. 

Deník cituje jednoho z obyvatel Newtonu: „Když chce Američan někomu pomoci, začne mu dávat věci. Pak se cítí lépe.“ Komentátor dodává, že radnice Newtownu už vyzvala skrze americká média spoluobčany, aby jim věci už posílat konečně přestali. 


Alun Morgan, 81letý Brit, před nedávnem prodělal mozkovou mrtvici, píše britský Daily Telegraph. Zvláštní na jeho případu bylo to, že poté, co se probral, začal na překvapené doktory mluvit namísto angličtiny plynulou velštinou. 

Deník vysvětluje, že Morgan byl ve svém útlém dětství v rámci evakuace po začátku druhé světové války přesunut do Walesu. Zde strávil několik let. Ačkoliv se velšky nikdy aktivně nenaučil, jazyk kolem sebe denně slýchával. 

Podle lékařů mozková mrtvice v Morganově mozku způsobila poškození části řečového centra. Morgan tím pádem sice zapomněl svůj rodný jazyk, tedy angličtinu, ale automaticky začal mluvit jazykem, který se pasivně naučil pouhým poslechem v dětství před sedmdesáti lety. Po několika týdnech Morgan nyní opět anglicky hovoří. Aktivní znalost velštiny mu ovšem již zůstala. 

Autor:  Barbora  Pirochová  (bap)
Pořad: Přehled zahraničního tisku  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do ledna 2011  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas