28. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 28. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Dvě sošky se zdviženým prostředníčkem si z londýnského klubu Troxy odnesli Rolling Stones. O průběhu slavnostního večera předávání cen britského hudebního časopisu The New Musical Express informuje list Independent.

Kapela zvítězila v kategorii nejlepšího živého vystoupení roku. Ocenění získala za svůj koncert k padesátiletému výročí vzniku kapely. Druhou sošku si skupina odnesla za nejlepší hudební film, v tomto případě za dokument Crossfire Hurricane (Krosfajr Harykejn), který vypráví příběh vzniku kapely. 

Ceny byly rozdány v celkem 25 kategoriích a to nejen hudebních. Hrdinou roku byl například vyhlášen znovuzvolený americký prezident Barack Obama. Hudebním okamžikem roku 2012 se pak stal úvodní ceremoniál letních olympijských her, píše Independent. 

O nejnovějším plánu německého ministerstva financí na zpřísnění investic do obnovitelných energetických zdrojů informuje německý Die Welt. Zpřísnění podmínek pro soukromé investory může mít podle článku fatální následky. 

Wolfgang Schäuble chtěl zákonem původně zamezit tomu, aby podvodní investoři vkládali peníze občanů bez jejich vědomí právě do budování zelených sítí. Pravidla jsou ale nakonec tak přísná, že prakticky vylučují účast veřejnosti na financování jakéhokoli podobného projektu, píše Die Welt. 

Soukromí investoři přitom teď financují přibližně 50 % celého trhu se zelenou energií. Schvalování zákona je ale ještě na začátku a ve Spolkovém sněmu se o něm bude jednat až v březnu nebo v dubnu, uzavírá Die Welt. 

Slovenský prezident Robert Fico se při příležitosti blížícího se dne žen vydal na pouť celým Slovenskem. O jeho návštěvě kulturního domu v Penzinku píše slovenský deník Sme. Fico se návštěvnicím koncertu při příležitosti oslav buoucího MDŽ svěřil, že je se svou ženou už 31 let a že by si za to zasloužil medaili. 

Ministr financí Peter Kažimír se nenechal zahanbit a publiku sdělil, že ženám trvá všechno o trochu déle a že nejlepší, co kdy v životě udělal, bylo to, že v osmnácti letech odešel od své matky, píše Sme. 

Létání horkovzdušným balónem není vždy jen romantickou záležtostí. Britský Gurdian připomíná, že nedávná havárie výletního horkovzdušného balonu, při které v Egyptě zemřelo nejméně 19 lidí, není zdaleka prvním případem. 

Stejné cestovní kanceláři, tedy kanceláři Thomas Cook, spadl jeden balon už před 18 měsíci, píše Guardian. Pád do Nilu se tehdy sice obešel bez ztrát na životech, budoucnost balonového létaní je teď ale v Egyptě ohrožena. 

Oblíbená turistická atrakce přitom pomáhala Egyptu znovu nalákat zahraniční návštěvníky po nepokojích spojených s odchodem prezidenta Husního Mubáraka v roce 2011. Teď je ale podle Guardianu možné, že balonové létání v Egyptě nadobro skončí. 

Dnešní oficiální rezignaci Svatého otce připomíná v ranním vydání rakouský Der Standard. Římsko-katoličtí věřící z celého světa budou od dnešní osmé hodiny večerní bez duchovního vůdce. Spekulace o důvodech jeho odchodu, který oznámil 11. února, přitom podle listu neustále sílí. 

Kromě oficiálních zdravotních důvodů se přidávají spekulace o intrikách vatikánských kněží a nebo přímé souvislosti se skandály unikajících tajných dokumentů, takzvaných Vatileaks. 

V článku mimo jiné najdete interaktivní mapu Vatikánu i národnostní složení konkláve, tedy orgánu, který bude volit nástupce Benedikta XVI. Žádného kandidáta v boji o papežský stolec ale rakouský Der Standard nefavorizuje. 

O posledním setkání Bendikta XVI. s věřícími ve funkci papeže informuje také americký Washington Post. Zatím je podle novin jasné, že Joseph Ratzinger bude i v papežském důchodu nosit jméno Benedikt XVI. a že vymění své červené boty za hnědé ručně šité mokasíny z Mexika. 

Poslední projížďka v papa-mobilu a závěrečná řeč na Svatopetrském náměstí patřila podle listu k nejdojemnějším momentům z vatikánské historie. Při té příležitosti vytvořil Washington Post časovou řadu nejzásadnějších momentů Benedikta XVI. ve funkci papeže. 

V seznamu nechybí 12. prosinec 2012, tedy den, kdy Benedikt XVI. napsal svůj první tweet na sociální síť Twitter. Ten zakončil větou: Z celého srdce vám všem žehnám. 

Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas