29. ledna  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 29. ledna 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

USA Today zaujalo, že Pentagon verbuje vojáky do kybernetické války. V příštích letech chce výrazně zvýšit počet specialistů schopných bránit sítě americké vlády před rostoucími hrozbami v kybernetickém světě a taky těch, kteří budou útočit na počítače nepřátel Washingtonu.

Počet vojáků podřízených „kybernetickému velitelství" má během několika let vzrůst z asi 900 na 4900. Je to prý i reakce na podobné zbrojení, do kterého se údajně pouští Moskva, píše USA Today. 

Polské deníky informují o pohřbu kardinála Józefa Glempa. K poslednímu odpočinku ho uložili ve Varšavě. Gazeta Wyborcza konstatuje, že se smuteční mše zúčastnilo více než sto kardinálů a biskupů. Byl mezi nimi i český kardinál Dominik Duka. 

Kardinál Glemp sehrál důležitou roli v boji proti komunismu v Polsku. V čele katolické církve ve své zemi stanou v roce 1981, poté, co byl vyhlášený výjimečný stav s cílem zničit opoziční hnutí Solidarita Lecha Walesy. Mnoho lidí tvrdí, že byl pro Polsko tím, co Ghándí pro Indii. 

Nizozemská královna Beatrix abdikuje ve prospěch svého syna, země bude mít po víc než sto letech krále a ne královnu, to píše mimo jiné Daily Mail. Beatrix oficiálně odstoupí na konci dubna, v den, kdy uplyne přesně 33 let od chvíle, kdy převzala žezlo po své matce. Novým panovníkem se stane její nejstarší syn, 45letý princ Willem-Alexander. 

Královna oslaví tento týden 75. narozeniny a už si prý chce od panovnických povinností odpočinout. Nizozemský panovník je ze zákona členem vlády a určuje osobu premiéra. Královna chce taky trávit víc času u svého prostředního syna Johana Frisa, kterého před rokem v Rakousku zasypala lavina a od té doby je v kómatu. 

Willem-Alexander bude první nizozemský král od roku 1890. Podle autora článku by si to měli jeho poddaní užít - má totiž tři dcery a tak po něm zemi povede opět královna. 

Írán vyslal do vesmíru opici, to zaujalo německý Die Welt. Fakt, že se Teheránu povedlo do vesmíru dostat lidoopa a bezpečně ho vrátit na zem, zveřejnila íránská tisková agentura IRNA. Je to prý příprava na vypuštění prvního íránského kosmonauta. 

Opice strávila ve stavu bez tíže jen chvilku, šlo zřejmě o takzvaný kosmický skok. Raketa dosáhla na chvíli výšky 120 kilometrů a vrátila se zpět. Die Welt ale upozorňuje na to, že informaci nikdo neověřil. 

New Zealand Herald píše o plánu ekologického aktivisty, který chce Nový Zéland zbavit koček. Gareth Morgan tak chce ochránit unikátní druhy ptáků, které na ostrovech žijí. 

Ty se vyvinuly ve volné přírodě bez přirozených nepřátel a na lovce nejsou zvyklí. Podle deníku je to odvážný cíl - už jenom proto, že koček žije na ostrovech skoro jeden a půl milionu. 

Morgan po chovatelích koček nežádá, aby se svých miláčků zbavili. Jen by chtěl, aby je drželi 24 hodin doma a na krk jim dali obojek se zvonečkem, který by ptáky plašil. Deník taky upozorňuje na to, že ekolog nemá plnou podporu vědců. 

Ti v této otázce nejsou jednotní. Podle některých totiž kočky domorodým ptákům dokonce i pomáhají, protože snižují počet hlodavců, kteří se živí ptačími vejci. 

Die Presse zaujalo, že Malawi prodává prezidentský tryskáč - chce totiž ušetřit. Pět let starý stroj francouzské výroby je prý ve vynikajícím stavu a vláda vyhlásila tendr na jeho prodej. Letadlo se stalo symbolem autokratické vlády bývalého prezidenta Binga wa Muthariky, který zemřel loni v dubnu. 

Nákup stroje před pěti lety vyvolal rozruch. Rozpočet země totiž závisí na zahraniční pomoci a skoro polovina obyvatel si musí vystačit s méně než dolarem na den. 

Současná prezidentka Joyce Bandová chce prodejem tryskáče získat nějaké peníze do rozpočtu a taky přesvědčit zahraniční dárce, že země jejich penězi neplýtvá. 

Autor:  Dana Votýpková  (dnv)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas