31. ledna  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 31. ledna 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Španělské noviny rozebírají podezření, že lékař Eufemiano Fuentes řídil doping cyklistů i dalších slavných sportovců. Spekulace se šíří, i když on sám toto podezření popřel.

List El Mundo vysvětluje, že španělští policisté zabavili krevní konzervy se stopami EPO na klinice, kterou lékař vedl už před sedmi lety. Podle kriminalistů krev patřila více než padesáti cyklistům včetně slavných hvězd, jako je Němec Jan Ullrich nebo Ital Ivan Basso. Ti následně nesměli startovat na Tour de France. 

Deník Marca lituje, že soudkyně Julie Santamariová odmítla požadavek Italského olympijského výboru, aby Fuentesovi nařídila prozradit jména jeho klientů. Byla by tím prý porušena jejich práva. 

Spekuluje se ale o tom, že se na klinice „léčilo" mnohem více sportovců, než jen cyklisté. Mezi klienty mohly být podle informací deníku fotbalisté klubů jako Real Madrid nebo Valencia. V souvislosti s kauzou se objevilo i jméno tenisty Rafaela Nadala. Ten ale jakékoli obvinění důrazně popřel, stejně jako ostatní sportovci. 

Zimbabwe má na účtu už jenom 217 dolarů, tedy v přepočtu asi 4100 korun, tato zpráva zaujala deník Financial Times. Přesně tolik ve státní pokladně zbylo, když vláda zaplatila mzdy státním zaměstnancům. Rozpočet země sice v nejbližší době čekají další příjmy - stejně ale není jisté, jestli zvládne vláda platit všechny své závazky až do konce roku.  

Letos ji mimo jiné čeká organizování voleb a referenda, které vyjdou na skoro 200 milionů dolarů. Deník Financial Times proto spekuluje o tom, že Zimbabwe možná zkrachuje. 

Izraelský Haaretz píše o tom, že palestinský Hamas zavádí do škol v pásmu Gazy výuku hebrejštiny. Argumentuje v podstatě heslem „poznej svého nepřítele." Pro všechny obyvatele pásma Gazy bude podle vedení Hamasu užitečné rozumět izraelským vojákům. 

Deník Haaretz ještě upozorňuje na to, že se tak vlastně pásmo Gazy vrátí k tradici. Před dvaceti lety hebrejsky mluvila většina z jednoho a půl milionu obyvatel. Dnes už této řeči v pásmu Gazy rozumí jenom asi 50 000 lidí. 

Daily Telegraph otiskl článek o tom, že se britský princ Charles po 33 letech svezl londýnským metrem. Ujel sice jenom jednu stanici, stejně to ale byla pro Londýn obrovská událost. Následník trůnu tak chtěl spolu se svou manželkou oslavit 150 let od založení londýnské podzemky. 

Jak píše Daily Telegraph, Princ Charles a Camilla nastoupili na stanici Farringdon a jeli na nádraží King's Cross. Svezli se sice běžnou linkou, ochranka ale držela ostatní cestující stranou. Na King's Cross navštívili nástupiště číslo devět a tři čtvrtě, odkud odjížděl do čarodějnické školy v Bradavicích Harry Potter. 

List Daily Telegraph ještě dodává, že má princ jako cestující nad 60 let právo na bezplatnou jízdu londýnským metrem, ale nevyužívá ho. Naposledy se svezl podzemkou v dubnu 1979 při otevření první části nové linky Jubilee. 

Americké noviny píší o výzvě bývalé kongresmanky Gabrielle Giffordsové, která požádala poslance Kongresu k větší kontrole zbraní. 

USA Today dodává, že by podle ní měli být poslanci „smělí a odvážní" a nebát se přijmout i nepopulární rozhodnutí. Politička byla sama těžce zraněna při střelbě. Založila proto spolu s manželem astronautem Markem Kellym nadaci, která podporuje poslance prosazující přísnější kontrolu střelných zbraní. Chtějí tak čelit tlaku silné zbraňové lobby, která je známá tím, že během volebních kampaní tyto kandidáty „trestá." 

USA Today ale v dalším článku dodává, že omezení držení střelných zbraní je ve Spojených státech velmi ožehavá otázka. Mnoho Američanů chápe právo vlastnit zbraň jako jednu ze svých základních svobod. Zaručuje to koneckonců druhý dodatek ústavy Spojených států. Právo nosit zbraň je tak v Americe na stejné úrovni jako třeba svoboda vyznání. 

Obchody a úřady ve Francii budou muset na noc zhasínat, to se dočtete mimo jiné v deníku Le Figaro. Nařídilo to ministerstvo ekologie, udržitelného rozvoje a energetiky. Od 1. července tak nebudou smět v noci svítit žádné nebytové prostory, a to nejpozději hodinu po odchodu posledního pracovníka. 

Jak píše deník Le Figaro, nové opatření má snížit takzvané světelné znečištění a taky ušetřit peníze. Ročně se podle studie ušetří tolik elektřiny, kolik jí za stejné období spotřebuje tři čtvrtě milionu domácností. Nařízení se nebude vztahovat na veřejné osvětlení a výjimku dostane na požádání také vánoční dekorace.  

Francie se tak podle autora článku stala průkopnickou zemí v oblasti světelného znečištění, které narušuje ekosystémy i spánek obyvatel. Více v listu Le Figaro. 

Polština je v Anglii druhý nejpoužívanější jazyk, to rozebírá britský Guardian. Vyplývá to z informací získaných při sčítání lidu. To potvrdilo, že právě z Polska se do Velké Británie přestěhovalo velké množství lidí. 

Za polštinou se na pomyslném žebříčku umístila pandžábština, urdština, bengálština a gudžarátština: tedy jazyky, které se používají v bývalý britských koloniích Indii a Pákistánu. Mezi další často užívané řeči patří arabština, francouzština, čínština a portugalština. A touto citací z britského Guardianu končíme přehled zahraničních periodik. 

Autor:  Petra Vintrová, Martin Matějka
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas