5. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 5. ledna 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Americké noviny žijí koncem skoro týdenního dramatu. New York Times píše, že chlapec držený jako rukojmí v americké Alabamě je volný, únosce je mrtev. Do podzemního úkrytu, kde pětašedesátiletý veterán z Vietnamu Jimmy Lee Dykes chlapce držel, vnikli agenti FBI. K akci se rozhodli proto, že chlapci hrozilo „bezprostřední nebezpečí“.

New York Times připomíná, že Dykes chlapce unesl ze školního autobusu, zřejmě jako náhodnou oběť. Zabil přitom řidiče, který se ho snažil chránit. Chlapec zítra oslaví šesté narozeniny. 

Z traumatu se ale bude ještě dlouho vzpamatovávat - mimo jiné proto, že trpí Aspergerovým syndromem, tedy druhem autismu . 

Jednou z hlavních zpráv britských novin je nález pozůstatků anglického krále Richarda III. Pravost potvrdily genetické testy. Kostru panovníka objevili archeologové loni pod parkovištěm ve městě Leicester, kde kdysi býval františkánský kostel. 

Richard III., kterého proslavil ve své hře mimo jiné William Shakespeare větou „Království za koně!", zemřel v roce 1485 v bitvě u Bosworthu. Bylo mu 32 let. Ostatky dokazují, že utrpěl nejméně deset zranění - z toho osm na hlavě. 

Jak britské noviny připomínají, Richard III. byl posledním králem z rodu Yorků a jeho porážka ve výše zmíněné bitvě je považována za konec Války růží. Pohřben bude znovu v leicesterské katedrále s královskými poctami. 

Britský Daily Telegraph jinak zaujal seznam nejdražších metropolí ve světě. Podle něho se nejnákladněji žije v Japonsku - přesněji řečeno v Tokiu a Ósace. Na pomyslné bronzové příčce skončilo australské Sydney, na čtvrté pozici pak norské Oslo. 

Naopak nejlevněji se podle seznamu žije v pákistánském Karáčí, indických městech Bombaj a Dillí, nepálském Káthmandu a rumunské Bukurešti. 

Daily Mail píše, že v Londýně jde do dražby jeden z portrétu Pabla Picassa, prodat by se mohl v přepočtu za víc než miliardu korun. Obraz s názvem Sedící žena u okna je součástí série s Picassovou milenkou a múzou Marií-Thérése Walterovou. Podle odhadů aukčího domu bude o obraz velký zájem. 

Španělské noviny rozebírají rozhodnutí premiéra země zůstat ve funkci, i přes podezření z korupce. El País už dříve informoval o sporných platbách, které Mariano Rajoy obdržel. Předseda vlády ale obvinění odmítá. 

El Mundo konstatuje, že celá kauza možná skončí u soudu. Vládní Lidová strana si prý obviňování novinářů nechce nechat líbit a připravuje trestní oznámení. Podle deníku to může být největší proces v zemi za posledních několik let. 

India Today informuje o tom, že Indie zavedla trest smrti za znásilnění. Zpřísnění pravidel schválil už i prezident země Pranáb Bucherdží. 

Je to reakce na prosincové brutální skupinové znásilnění studentky medicíny, která později svým zraněním podlehla. Přísněji mají být podle nového zákona posuzovány i další zločiny - jako třeba útoky kyselinou nebo voyerství. 

Moscow Times píše o hromadné dezerci prezidentské ochranky v Kyrgyzstánu. Asi čtyřicet vojáků opustilo v rozporu s vojenskými řády své stanoviště. Měli přitom chránit „státní rezidenci číslo jedna“, tedy sídlo prezidenta Almazbeka Atambajeva. 

Kyrgyzská média spekulují o tom, že důvodem útěků byly neurovnané vztahy s nadřízenými nebo šikana. Po dezertérech pátrá vojenská policie. 

Italská La Repubblica otiskla fotografie „přebarveného" havarovaného letounu společnosti Alitalia. Stroj s padesáti lidmi na palubě minul přistávací dráhu a skončil v trávě. Šestnáct lidí bylo zraněno, z toho dva těžce. 

Letadlo havarovalo v barvách společnosti Alitalia, tedy v zelené a červené. Den nato ale stroj, který zůstává u dráhy, změnilo barvu, někdo ho přelakoval na bílo. 

Alitalia to podle deníku nepřímo potvrdila. Podle tiskového odboru je to normální postup, jak se vyhnout negativní publicitě.
 

Autor:  Petra Vintrová, Renata Kropáčková  (rkr)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas