6. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 6. ledna 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Sportovní rubriky amerických novin otiskly fotografie z tisícího zápasu českého hokejisty Milana Hejduka v NHL. Třeba Denver Post mu vzdává hold - nejen za to, že v NHL vydržel tak dlouho, ale také proto, že od roku 1998 hraje za stejný tým Colorado Avalanche.

Deník konstatuje, že kapitán s číslem 23 na dresu je v mužstvu posledním, kdo zažil s týmem vítězství ve Stanley Cupu v roce 2001. I Hejduk se už ale nechal slyšet, že s hokejem končí. Toto by prý měla být jeho poslední sezóna. 

Americké noviny rozebírají také zranění sjezdařky Lindsey Vonnové. Třeba Los Angeles Times konstatuje, že už při úvodním závodu mistrovství světa se zranila a do nemocnice ji odvážel vrtulník. 

Nezvládla skok v polovině trati, pravá lyže se jí zařízla do sněhu a koleno nepříjemně ohnulo. Následoval nekontrolovatelný pád. Podle deníku se s největší pravděpodobností Vonnová na svah hned tak nevrátí. 

A zpátky do Evropy. Německá ministryně školství přišla kvůli opisování v disertační práci o doktorský titul, píše Die Welt. Rozhodla o tom rada filozofické fakulty univerzity v Düsseldorfu. 

Rada konstatovala, že „tehdejší doktorandka v celé dizertaci systematicky a záměrně uváděla myšlenky, které ve skutečnosti nepocházely od ní" a shledala tak „úmyslný záměr o podvod". 

Pro Annette Schvanovou to znamená podle Die Welt nejen velkou ostudu, ale možná taky konec ve vládě - i když vždy byla blízkou spojenkyní kancléřky Angely Merkelové. Ministryně obvinění z úmyslného podvádění odmítá, připustila jen chyby ve spěchu. Její advokáti už oznámili, že rozhodnutí napadnou u správního soudu. 

Německé noviny také řeší plán bohatých německých spolkových zemí, které chtějí u ústavního soudu napadnout dotování zemí chudších. 

Třeba Frankfurter Allgemeine Zeitung píše, že Bavorsko a Hesensko vypracují společnou stížnost proti způsobu, jakým se spolkové země vyrovnávají. Podle zákona totiž musí bohatší země platit těm chudším, aby se „sjednotily životní podmínky". V praxi to znamená, že tři spolkové země přispívají třinácti zbývajícím. 

Nejvíc musí ostatním platit Bavorsko, loni to bylo v přepočtu asi sto miliard korun. Hesensko přidalo dalších v přepočtu třicet čtyři miliard a Bádensko-Württembersko 96 miliard. Naopak nejvíc na systému vydělává Berlín. Podrobnosti ve Frankfurter Allgemeine Zeitung. 

V deníku Gazeta Wyborcza se dočtete, že štrasburský soud nařídil odtajnit vyšetřování věznic CIA v Polsku. Evropský soud pro lidská práva tak vyhověl žádosti saúdskoarabského občana Abdara Rahíma Nasírího, který byl údajně do Polska přepraven na začátku prosince 2002. 

Ten si stěžoval, že polská vláda vyšetřování tajných věznic úmyslně zdržuje a na žádosti o informace nereaguje. Polsko se už proti rozhodnutí ohradilo s tím, že ohrožuje bezpečnost země a další spolupráci se soudem. 

Polský Dziennik konstatuje, že Poláci zveřejnili výbušnou zprávu - oficiálně potvrdili, že za atentátem na izraelské turisty loni v létě v Burgasu byl Hizballáh. Se zprávou se teď bude muset nějak vyrovnat Evropská unie. 

Brusel zatím Hizballáh neoznačoval za teroristickou skupinu, po útoku v jedné z členských zemích ale určitě bude tlak na to, aby se vztah s organizací přehodnotil. 

China Daily spekuluje o tom, jaký smartphone má severokorejský diktátor Kim Čong-un. Na internetu se totiž objevila fotografie, na které před ním podle všeho leží jeho osobní „chytrý telefon." Deník přemítá o tom, jestli si severokorejský vůdce pořídil přístoj značky Samsung, Apple nebo HTC. 

Autor článku se přiklání k tomu, že si Kim Čong-un pořídil tchajwanský HTC. Jihokorejská firma Samsung vydala prohlášení, podle kterého severokorejský vůdce její přístroj rozhodně nemá. 

Používání amerického Applu by pak bylo politicky problematické. China Daily ještě poznamenává, že mobilní telefony v zemi režim povolil teprve před pěti lety. 

China Daily píše taky o skandálu dalšího stranického pohlavára. Policejní velitel a komunista Čao Chaj-pin si na falešné doklady pořídil skoro dvě stovky domů. Nedokáže přitom vysvětlit, kdy a kde vlastně vydělal tolik peněz. Z policejního platu by je jistě nezaplatil. 

Zpráva na internetu vyvolala velké rozhořčení - hlavně kvůli tomu, že velitele policie nikdo nepotrestal. Tedy kromě toho, že mu zabavili falešný pas. Svou práci ale může vykonávat dál a patří mu i 192 domů. Čínské zákony přitom nedovolují vlastnit větší počet nemovitostí. 

Případ zaujal i americký New York Times. Ten konstatuje, že je to jen poslední ze série zpráv o čínských představitelích, kteří si podobným způsobem nahromadili obrovský majetek. Většina z nich neumí vysvětlit, kde na nemovitosti vzala peníze, a většině se taky nic nestalo. 

Francouzští vědci upřesňují teorii o vyhynutí dinosaurů. Podle práce otištěné v časopisu New Scientist nezpůsobil jejich vyhynutí před pětašedesáti miliony let jeden asteroid, ale nejméně dva. Možná na planetu ale dopadl dokonce shluk kosmických těles nebo jejich kousků. 

Kráter, který po sobě zanechaly, totiž není symetrický, a i v jeho okolí je možné najít další podobné útvary. Ať už konec dinosaurů zavinilo cokoli, dopad na planetu způsobil miliardkrát silnější explozi, než byl výbuch atomové bomby v Hirošimě. 

Autor:  Petra Vintrová, Renata Kropáčková  (rkr)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas