7. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 7. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Světové deníky zaujala zpráva o atentátu na předáka tuniské opozice. Jak vysvětluje britský Guardian, Šukrí Bilajd byl výrazným kritikem současné vlády, která je v rukou islamistické Strany obnovy.

Atentát údajně šokoval tuniskou společnost a okamžitě přiměl k protestům zhruba tisícihlavý dav. Ten před ministerstvem vnitra skandoval hesla jako "Lidé chtějí pád režimu.“ 

Guardian cituje Bilajdova slova z rozhovoru pro televizní kanál Nessma noc předtím, než byl zavražděn: "Vládní Strana obnovy považuje skupiny radikálních islamistů za morální hlas národa. Toleruje proto brutalitu, kterou tyto skupiny páchají na těch, kteří je kritizují. Všichni, kteří se staví Straně obnovy, mohou být terčem násilí." 

Německým deníkům stále dominuje aféra odhaleného plagiátu doktorské práce současné ministryně školství Annette Schavanové. Komentátor Süddeutsche Zeitung podotýká, že na vině ovšem není pouze autorka, ale také vedoucí její disertační práce a potažmo i univerzita samotná. Vedoucí je primárně zodpovědný za výběr tématu a má dohlížet na to, že práce je skutečně originálním přínosem vědě. 

Hlavní zprávou amerických deníků je tlak Kongresu na prezidenta Baracka Obamu a jeho kandidáta na pozici šéfa CIA Johna Brennana. Jak vysvětluje například komentátor International Herald Tribune, Brennan byl coby prezidentův poradce na boj s terorismem zodpovědný za formování kladného prezidentova postoje k útokům bezpilotních letounů. 

Komentátor dodává, že za Obamova prvního funkčního období americká vláda tyto útoky výrazně posílila. Kongres přitom dlouho marně požadoval od Bílého domu zveřejnění právní analýzy ministerstva spravedlnosti obhajující útok, při kterém byl v září roku 2011 zavražděn Anvar al-Avlákí. 

Původem Američan se stal vysoce postaveným duchovním ve struktuře teroristické organizace al-Káida. Jak vysvětluje International Herald Tribune, Kongres chce před schválením Brennanovy kandidatury prošetřit, na jakých právních základech by Brennan stavěl svá rozhodnutí týkající se případných dalších atentátů na americké občany. 

Francouzský Le Monde zveřejnil mírně děsivé záběry povrchu jednoho z fjordů na západní části ostrova pokrytého stovkami tisíc těl uhynulých sleďů. Deník odhaduje, že těchto deset tisíc tun ryb tvoří zhruba deset procent celkové sledí populace v oblasti. Podle pitvy se ryby udusily. 

Jak Le Monde připomíná, do oblasti se stahují sledi zejména v zimě. V době vegetačního klidu hledají vodu o teplotě kolem dvou až tří stupňů Celsia. Nedávná stavba nového mostu spojující protilehlé břehy fjordu ovšem pravděpodobně narušila přirozenou výměnu vody a tedy i proces okysličování. Celý proces navíc urychlil rozklad prvních rybích těl. 

Událost představuje podle komentátora Le Monde nejen výraznou finanční ztrátu pro islandské rybáře ve výši zhruba 30 milionů euro. Tuk z mrtvých sleďů se bude v zátoce v nadcházejících teplejších měsících rozkládat ještě několik měsíců a může způsobit další problémy zejména mořským ptákům. 

Britský Daily Telegraph s lítostí oznamuje, že zemřela nejdelší kočka světa, respektive kocour. Stewie měřil od špičky nosu ke konci ocasu celkem 123 centimetrů, ve svých 8 letech podlehl rakovině. Stewieho facebookový profil byl následně zaplaven stovkami kondolencí a vzpomínek od jeho příznivců. 

Autor:  Martin Pehal, Renata Kropáčková  (rkr)
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas