8. února  2013 v 09:40  rubrika: Zahraniční tisk

Zahraniční tisk - 8. února 2013

zahraniční tisk - Foto: Alena Palečková

zahraniční tiskFoto: Alena Palečková

Důležitou zprávou světových deníků je před několika hodinami ukončené jednání ohledně rozpočtu Evropské unie pro roky 2014-2020. Jak vysvětluje komentátor britských Financial Times, jádrem všech průtahů byla neshoda mezi Velkou Británií na jedné straně a zejména Francií a Itálií na straně druhé.

Zatímco Velká Británie si přála omezit evropský rozpočet, Francie a Itálie byly pro velkorysejší rozpočtovou politiku i za cenu většího zadlužení. Jejich hlavním argumentem byla obava, že škrty pouze zhorší důsledky finanční recese. 

Dnes nad ránem se přitom podle německého deníku Süddeutsche Zeitung podařilo dospět ke kompromisu. Prezident Evropské komise Herman van Rompuy předložil návrh rozpočtu ve výši 960 miliard eur. Jak deník podotýká, není ovšem ještě jasné, jakým způsobem bude celkové suma rozdělena do jednotlivých rozpočtových položek. 

Britský Guardian informuje, že Velká Británie zapůjčila Francii jeden z ikonických předmětů své historie - zakrvácený kabátec admirála Horacia Nelsona. Ten, jak připomíná komentátor, byl smrtelně zraněn francouzským ostrostřelcem během velení britskému loďstvu v bitvě u Trafalgaru. 

Ačkoliv admirál Nelson zemřel, Britové tehdy potopili celkem 22 francouzských a španělských lodí, aniž přitom ztratili jedinou vlastní loď. 

Kabátec bude zapůjčen Vojenskému muzeu v Paříži u příležitosti chystané výstavy s tématem Napoleon a Evropa. Deník cituje slova Quintina Colvilla, ředitele Národního námořního muzea v Greenwichi: 

"Za celých dlouhých 208 let od návratu z bitvy u Trafalgaru neopustil kabátec břehy Anglie. Je to fascinující předmět. Jasně vidíte díru po smrtící kulce a zaschlou krev. Jste jako by přeneseni zpět do středu zuřící námořní bitvy." 

Ruský deník Moscow Times informuje o posledním dramatickém výstupu ruského prezidenta Vladimira Putina. Během své návštěvy staveniště budoucího olympijského komplexu v Soči se nejprve před kamerami veřejně vysmál údajné neschopnosti jednoho z hlavních organizátorů. 

Následně Achmeda Bilalova v přímém přenosu zbavil funkce zástupce předsedy olympijské komise. Kromě této funkce bude podle deníku Bilalov odvolán i z pozice člena správní rady státní společnosti, která buduje turistické komplexy v severním Kavkazu. 

Komentátor podotýká, že toto chování zdůrazňuje, jak moc jsou zimní olympijské hry pro Putina důležité. Putin několikrát opakoval, že během výstavby je nutné zabránit krádežím peněz a, jak nyní demonstroval, i neschopným lidem. Komentátor podotýká, že celkové náklady jsou v tuto chvíli odhadovány na 50 miliard amerických dolarů, tedy pětkrát více než původní plán. 

Nejmenovanému sběrateli obrazů se podařil velice šťastný nález, píše francouzský týdeník Paris Match. V přepočtu za zhruba 35 tisíc korun se mu podařilo zakoupit portrét ženy. Senzační na tomto nákupu je ovšem skutečnost, že hlava byla kdysi pravděpodobně odříznuta ze známého obrazu slavného malíře Gustava Courbeta s názvem Původ světa. 

Jak komentátor vysvětluje, obraz kdysi šokoval Paříž devatenáctého století. Dílo, které vzniklo na objednávku turecko-egyptského diplomata, je totiž detailním pohledem na ženské pohlaví. Dále vidět už je pouze břicho a část ňadra. 

Po více než dvou letech nejrůznějších testů a analýz nyní Jean-Jacques Fernier, zástupce Coubertova institutu, potvrdil, že nalezený portrét obličeje ženy s největší pravděpodobností k obrazu Původ světa skutečně patří. Odborníci odhadují, že se cena portrétu tímto vyšplhala na zhruba 40 milionů eur. 

Po 6 letech pečlivého zkoumání genomu savců vědci rekonstruovali podobu společného předka člověka, velryby, a všech dalších zhruba 5100 žijících druhů placentálních savců, informuje americký International Herald Tribune. 

Náš společný předek vážil zhruba 20 dekagramů, měl dlouhý chlupatý ocas a živil se brouky. Radikální evoluční vývoj savců sice nastal po zániku dinosaurů zhruba před 65 miliony let. Výzkum publikovaný v prestižním časopise Science ovšem také ukázal, že savci byli pravděpodobně souputníky dinosaurů. 

Autor:  Martin Pehal, Martina Vacková
Pořad: Výběr ze zahraničních deníků a serverů   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: už nevysíláme  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas