10. ledna  2012 v 14:25  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Týden upozorňuje, že se zvýšenou teplotou není zapotřebí za každých okolností bojovat. Je to totiž jen varovný majáček, který ukazuje hlubší příčinu nějakých potíží. Pokud horečka nepřesahuje 38 stupňů Celsia, není zapotřebí ji nijak řešit, píše týdeník.

Většina patogenních organizmů je totiž přizpůsobena normální tělesné teplotě a přílišné horko jim nesvědčí. Platí to především pro viry, které se při teplotách nad 37 stupňů špatně množí.  

Horečka navíc stimuluje různé složky imunitního systému k vyšší aktivitě, a tělo pak intenzivněji zbrojí. Mírná horečka urychluje tvorbu jednoho druhu bílých krvinek, tzv. zabijáků, které útočí na nádorové buňky nebo buňky napadené virem.  

Proto bychom teplotu do 38 stupňů neměli zbytečně srážet, upozorňují lékaři. Organizmus se pak totiž s infekcí lépe vyrovná. Toto pravidlo ale platí zejména pro mladší zdravé lidi, dodává Týden. Například kardiaci nebo těžcí diabetici vyšší teplotu špatně snášejí a se zvýšenou teplotou jim je zapotřebí pomoci.  

Nebezpečí může pro člověka ale znamenat prudké střídaní teplot - to může ukazovat na to, že bakterie pronikly do krevního oběhu. Časté horečky, které se objevují a mizí bez příčiny, pak mohou být projevem nádorového onemocnění, varují v Týdnu lékaři.  

Reflex píše, že nejen česká, i slovenská politická scéna je plná zajímavých zvratů. Slovenská podnikatelka Nora Mojsejová, kterou mohou znát i čeští diváci z některých televizních reality show, si koupila politickou stranu a jde do voleb. A není to silvestrovský vtip.  

Mojsejová si koupila stranu od někdejšího ředitele televize Markíza a předsedy strany Ano Pavla Ruska. Neprozradila, kolik za ni zaplatila, ale podle odhadů cena nebyla vysoká, protože šlo spíš o prázdnou skořápku.  

Dva dny po registraci představila nová šéfka strany na tiskové konferenci program a kompletní kandidátku do předčasných parlamentních voleb, které se budou konat letos v březnu. Mojsejová doslova zaplnila díru na trhu, nabízí totiž to, co tu ještě nebylo: vulgárnost jazyka a triviální myšlenky, které by jí mohl závidět i předseda slovenských nacionalistů Ján Slota, píše Reflex.  

Nelze přitom vyloučit, že Mojsejová se rozhodla kandidovat do parlamentu i proto, že je trestně stíhána pro podvod s falešnými fakturami a ráda by si coby aktivní politička vybudovala lepší pozici vůči soudům. Tento směr je na Slovensku populární a natolik funkční, aby i ona se pokusila použít oblíbenou zkratku a proklouznout podloubím politické korupce k beztrestnosti, píše Reflex.  

Týdeník Respekt přináší rozhovor s klimatologem Pavlem Kaplerem, který teď tráví tři měsíce v ledové pustině na české vědecké stanici v Antarktidě. Tu provozuje Masarykova univerzita. Proč právě v Antarktidě?  

"Víme, že se něco děje s klimatem, v Antarktidě je to vidět nejvíc a my můžeme být u toho. Kanál, kde je naše stanice umístěna, býval před dvaceti lety trvale zamrzlý. Dnes je tam v období jižního léta volné moře, " popisuje Pavel Kapler klimatické změny. A jak vlastně takový příjezd na stanici vypadá?  

Je zapotřebí postavit větrné elektrárny, zprovoznit solární panely a filtrovat vodu z potoka, takže první tři dny se pracuje 16 hodin denně. Na stanici žije dohromady 14 vědců, musí si ale umět poradit i s mnoha praktickými stránkami života na Antarktidě.  

Ke spojení s domovem jim slouží satelitní telefon a internet, jinak jsou ale odkázáni sami na sebe. To se promítá například do podoby jídelníčku: Chutě polárníků se totiž během pobytu vyvíjejí - zatímco ze začátku se snídá tučné a sladké, uprostřed sezóny rybičky a ke konci už jen vločky a marmeláda.  

Hlavní zábavou ve volném čase jsou dlouhé hovory a zpívání s kytarou. A večírky rozhodně nejsou alkoholické: "Vezeme sebou dvě stě plechovek piva, takže v přepočtu na hlavu a počet dní jsme prakticky abstinenti," konstatuje v rozhovoru pro týdeník Respekt Pavel Kapler. 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas