16. ledna  2012 v 16:17  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Časopis Týden píše o záměru ministra školství Josefa Dobeše (VV) najmout pro ministerstvo externí právníky. Ministr vypsal zakázku za 99 milionů korun. Externí právníci mají za 9500 korun na hodinu pomoci řešit problém s projekty kritizovanými Evropskou komisí.

Právník organizace Transparency International Vladan Brož pro časopis Týden uvedl, že tato odměna je naprosto neadekvátní. Hrubě porušuje zásadu hospodárnosti. Podle mluvčí úřadu Kateřiny Savičové jsou ale služby "nutnou podmínkou efektivního čerpání peněz z evropských fondů". 

Kvůli chybám hrozí ministerstvu školství pozastavení čerpání v programu s rozpočtem 53 miliard korun. Dobeš už dříve prohlásil, že kdyby ministerstvo peníze z fondů EU nevyčerpalo, rezignuje. 

Problémy s čerpáním dotací vyšly najevo na sklonku loňského roku, podle bývalého šéfa sekce pro fondy EU Jana Vituly (TOP 09) je zastavení čerpání jisté. Audit komise totiž ukázal chyby v zadávání veřejných zakázek i v kontrolním systému. 

Časopis Týden uvádí, že ministerstvo má sice své právníky, problém ale mají pomoci řešit externisté. Vypsaná zakázka je prý "snem všech advokátních kanceláří". Ten, kdo ji vyhraje, přitom podepíše smlouvu s ministerstvem na čtyři roky, tedy na dobu delší, než je Dobešův mandát. 

Týdeník Euro informuje, že spis Gorila, který údajně vypracovala slovenská tajná služba a jenž se zabývá vlivem finanční skupiny Penta na slovenské politiky a tamní privatizaci, zmiňuje i podnikání českých firem na Slovensku. O spis se navíc zajímají i české bezpečnostní orgány. 

Podle týdeníku Euro mohla odvolaná šéfka Fondu národního majetku Anna Bubeníková ovlivnit některé plánované nákupy českých společností. Měla totiž fungovat jako prodloužená ruka partnera Penty Jaroslava Haščáka a přinejmenším zbrzdila vstup Energetického a průmyslového holdingu do plynárenského podniku SPP. 

Bubeníková se údajně účastnila i jednání o možném prodeji slovenského železničního carga, o které mělo zájem i české ČD Cargo. Fond národního majetku stál ovšem i za opakovaným výběrovým řízením na chemičku NCHZ v Novákách, kterou nakonec koupila slovenská dceřiná firma české skupiny Via Chem Group. 

Týdeník Respekt informuje o výsledcích nové studie, která ukazuje, že staré lomy, haldy či odkaliště mohou v České republice patřit k místům s nejcennější přírodou. V uplynulých pěti letech podle něj na studii pracoval tým 14 přírodovědců vedený Tomášem Gremlicou z Ústavu pro ekopolitiku v celkem 84 opuštěných lomech, pískovnách, hnědouhelných výsypkách a dalších místech po celé republice. 

Výsledkem jsou tisíce stran popisů a seznamů nalezených druhů. Projekt podobného rozsahu ve světě prakticky nemá obdobu, uvádí autor článku, geolog a klimatolog Václav Cílek. Pro přírodovědce podle něj nebylo tajemstvím, že z opuštěných lomů, hald či pískoven se stávají místa s bohatou přírodou. Celkové počty nalezených druhů ovšem budí úžas. 

Přestože se vědci pohybovali na zlomku území České republiky, setkali se prý s 80 procenty všech denních motýlů. Jen druhů vyšších rostlin napočítali téměř 1000, což je zhruba třetina všech, které se v tuzemsku vyskytují. 

Překvapující je prý i rozmanitost ptactva - v tomto smyslu je nejbohatší lokalitou úložiště a odkaliště uranových rud u jihočeských Mydlovar, kde se podle studie vyskytuje 126 druhů ptáků. Na druhém místě je odkaliště elektrárny Tušimice se 110 druhy ptáků. 

Jen pomalí měkkýši kolonizují nové plochy opravdu pomalu a to samé platí o půdních mikroorganismech, které musí počkat, až se vůbec nějaká půda vyvine, uzavírá Václav Cílek v Respektu. 

Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas