17. ledna  2012 v 15:24  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Nově vydané týdeníky vsadily opět na obligátní prodejní kartu a přinášejí hned několik článků se sexuální tématikou, která tradičně zvyšuje čtenost. Nabízejí ale i další témata:

Ekonom píše, že s tím, jak rostou ceny energií, se zvyšuje poptávka po pasivních a nízkoenergetických domech a bytech. Zájemci o pořízení těchto nemovitostí ale musí počítat s tím, že náklady na koupi takového domu či bytu budou zhruba o třetinu až polovinu vyšší než v případě energeticky standardního domu.  

I přesto už ale počet nízkoenergetických staveb dosahuje řádu tisíců. Není přitom vůbec důležité, jestli jde o stavbu zděnou, dřevěnou, montovanou nebo postavenou z hlíny či slámy. Na co by ale kupci měli dbát, je kvalita samotné stavby. Jen její bezchybné provedení totiž zaručí požadované vlastnosti a energetické úspory. Kritickými oblastmi je tradičně osazení dveří a oken a napojení střešní konstrukce, varuje Ekonom. 

Když mluvíme o úsporách na energii, týdeník také připomíná, že méně intenzivní vytápění může mít i další příjemné efekty. Snížení teploty v domě či bytě totiž polyká kalorie a touto cestou se dá hubnout. Kalorický výdaj lineárně stoupá s tím, jak klesá teplota. Týká se to především teplotního rozmezí mezi 15ti a 28mi stupni Celsia. Z hlediska spalování kalorií je přitom znát i drobné snížení teploty, upozorňuje Ekonom. 

Týdeník Respekt popisuje nový trend, kdy Českou republiku začínají křižovat pojízdné prodejny tuzemských farmářů. Zatím jde o poměrně ojedinělé pokusy, pokud ale máte štěstí, můžete si přímo od malovýrobce v místě svého bydliště koupit z jeho auta třeba čerstvé pečivo, mléko nebo mošty. Rozšíření těchto služeb ale půjde zřejmě velmi pomalu s ohledem na to, že zejména na venkově mají lidé pořád podstatně hlouběji do kapsy než v západní Evropě. 

Respekt přináší ale ještě další zajímavý článek, totiž rozhovor se znalcem vlků a slovenským ekologem Jurajem Lukáčem, který vyvrací pravdivost přezdívky "vlčí rodiče", kterou teď v médiích dostal například pár odsouzený za týrání dětí. 

Vlci jsou podle něj výborní rodiče, kteří se dobře nestarají jen o svá vlastní mláďata, ale dokáží se v případě potřeby postarat i o mládě lidské. Pokud vlci malé dítě najdou, nezavrhnou ho, ale dokáží ho dokonce kojit jako svá vlastní mláďata. Z Evropy podobných případů moc neznáme, protože v Čechách se vlci už dvě století prakticky nevyskytují, například v Indii ale s takovými osudy mají zkušenosti, popisuje vlčí schopnosti Juraj Lukáč. 

I u svých mláďat jsou vlci mimořádně pečliví. Stejně tak u ostatních členů smečky. Když smečka získá kořist, vlci se o ni nepoperou, ale nejprve dostanou nažrat staří a pak děti. Vlčí smečky se navíc nápadně podobají lidským rodinám - rodičovský pár žije po celý život spolu a výchova dětí je kolektivní starostí. 

I samotná výchova se přitom podobá lidské - když mládě udělá něco špatně, je potrestáno takovým pohlavkem, jemným kousnutím za ucho, popisuje Respektu vlčí znalec Juraj Lukáč. 

Týden už myslí na letní dovolené. Respektive píše, že se na ně připravují cestovní kanceláře, které pro letošní rok nabízejí zajímavé dobrodružné tipy: Co třeba zkusit přeplavat státní hranice, projít celou olympijskou vesnici nebo si sám ulovit večeři? 

Poslední variantu si můžete vyzkoušet třeba na Hebridách u skotských břehů pod dohledem zkušených instruktorů. Jejich čas je drahý, musíte počítat s 4mi tisíci na osobu a den, za tyto peníze ale můžete pod jejich dohledem sbírat za svitu měsíce mušle a vařit je na přírodním ohni třeba s řasami. 

Cestovní kanceláře na Novém Zélandě zase nabízejí třeba komentovaný běh. Osmidenní dovolená plná dechberoucích výhledů na pobřeží vyjde na 45 000 korun. A projít se dá i celý kus Walesu. 

Pokud ale dáváte přednost vodním radovánkám, zkuste přeplavat třeba z Británie do Spojených států. Možné to je na trase z Britských panenských ostrovů na ty americké. Čeká vás třicet kilometrů v krásném moři nad korálovými útesy. Adrenalin se zkrátka stává oblíbeným prázdninovým lákadlem, píše Týden. 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas