24. ledna  2012 v 14:25  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Týdeník Reflex informuje o tom, že český mediální trh zaplavují falešné zprávy. A to profesionální. Už několik měsíců chrlí tzv. fake news do světa nová česká tisková agentura Infobaden.cz. Jde o první podnik v Česku, který se specializuje na fenomén falešného zpravodajství.

Přišel s ním shodou okolností ve stejný okamžik, kdy do Velké Británie oficiálně dorazila vlajková loď fenoménu jménem falešné zpravodajství - televizní kanál Onion News Network. 

Vypadá jako zpravodajský, zní jako zpravodajský, ale ve skutečnosti si z klasického zpravodajství jen dělá legraci. Často jsou ale jeho zprávy tak dokonale vymyšlené, že jsou téměř k nerozeznání od reality. 

Úspěch Onion News Network je založen na využití toho, jak se současná televizní novinařina bere vážně. Kanál paroduje některé novinářské postupy, zejména situaci, kdy reportér v terénu vede s moderátorem ve studiu rozhovor o něčem, o čem vůbec nic neví, nebo kdy je reportér v terénu úplně zbytečně, jen proto, aby to vypadalo, že se něco důležitého děje. 

A jaký má existence takových stanic vlastně smysl? Podle Reflexu podobné kanály fungují jako korekce čím dál šílenějšího světa médií. 

Týdeník Respekt se věnuje problematickému zaměstnávání lidí nad 50 let. Vyznění článku je ale pro tuto věkovou skupinu veskrze pozitivní - starší lidé jdou totiž na pracovní trhu do módy, píše týdeník. 

Zaměstnanost starších ročníků vzrostla za posledních 20 let o polovinu a rámci Evropské unie stojí Česko dlouhodobě nad průměrem. Přesto ale situace padesátníků a šedesátníků rozhodně jednoduchá není. Hledání práci jim totiž trvá déle a hůř ztrátu práce nesou. 

Podle čerstvé studie Masarykovy univerzity potřebují lidé nad padesát let o 15 procent více času na učení se novým věcem a Ústav zdravotnických informací u nich potvrzuje dvakrát tak vysoký počet dnů pracovní neschopnosti ve srovnání s věkovou skupinou dvaceti až třiceti let. 

Mnohem lépe než Češi jsou na tom ale například starší lidé ve Finsku nebo v Německu. Těm totiž pomáhá stát tím, že firmám nabízí za zaměstnávání starších pracovníků slevu na dani. A pokud člověk v těchto zemích zůstane v práci i po dosažení důchodového věku, penze mu velmi výrazně stoupne. V Česku se ale zatím nic podobného nechystá, píše Respekt. 


Týden spekuluje o tom, kdo by mohl ovládnout české hory. Konkrétně tedy lyžařské areály v Krkonoších. Bojovat o ně totiž chce další uchazeč. Pokud se skutečně budou prodávat, předloží svoji nabídku i šéf největší tuzemské cestovky Exim Tours. Zatím ale vyčkává, jak se situace kolem areálů v Peci pod Sněžkou, ve Špindlerově Mlýně a v Harrachově vyvine. 

Exim Tours by tak v případě jejich prodeje konkuroval dalším zájemcům, mezi které patří finanční skupina PPF Petra Kellnera nebo firma J&T. Zatím ale není jisté, které majetkové části lyžařských areálů se budou prodávat. Jasné je pouze to, že nový vlastník si v případě jejich koupě bude muset kromě kupní ceny připravit také nemalou sumu na další investice do areálu. 

Podle informací Týdne z důvěryhodných zdrojů má zatím právě Kellnerova skupina nejblíže minimálně k ovládnutí nejlukrativnějšího areálu ve Špindlerově Mlýně. 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas