31. ledna  2011 v 17:24  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Časopis Týden rozebírá budoucnost České televize. K čemu redaktoři dospěli, naznačuje titulní strana časopisu. Pod usmívajícími se moderátory Jolanou Voldánovou a Václavem Moravcem je tučným písmem napsáno: Na prodej.

Kavčí hory deset let po televizní vzpouře podle Týdne opět procházejí značnými turbulencemi, ve hře je i hlava generálního ředitele Jiřího Janečka. Ten hrozí, že jeho odstranění by vyústilo v privatizaci České televize, nebo přinejmenším kanálu ČT1. 

Po stížnosti umělců jako jsou Zdeněk Svěrák a Helena Třeštíková na nehospodárný management televize - hraničící s tunelováním - Janeček souhlasil, že zveřejní náklady na výrobu pořadů, včetně honorářů. Jenže podle Týdne se to bude týkat jen budoucích projektů. 

Časopis se také pozastavuje nad tím, že z letošního sedmimiliardového rozpočtu České televize půjde více peněz na zábavu. Úroveň zábavných pořadů ČT je přitom podle Týdne zarážející. Časopis cituje Iva Mathého, který řídil Kavčí Hory v 90. letech. "To, že jde více peněz na zábavu, mě rmoutí, protože je naprosto nezábavná, je to jen rozbředlý průjem.“ 

Tristní stav v nakládaní s penězi, o kterém mluví Svěrák a spol,. může nakonec podle Týdne způsobit, že si čím dál více lidí, včetně politiků bude stále naléhavěji klást otázku: "Stojí nám něco takového za sedm miliard korun?" 

V úvahách o novém řediteli ČT se podle Týdne nejčastěji mluví o bývalém šéfu Novy Petru Dvořákovi. Ten časopisu minulý týden řekl, že "sice není zvyklý porcovat medvěda, který ještě běhá po lese,“ pokud ale prý nebude v době tendru pracovat na jiném projektu, "svou účast jistě zváží.“ 

Nové policejní statistiky o klesajícím počtu zločinů a rostoucím počtu těch objasněných rozcupoval na kousíčky časopis Respekt. Titul jedné z nejbezpečnějších zemí v Evropě si Česko nezaslouží. Současná skvělá čísla ve statistikách jsou podle něj vykoupená skutečností, že policie masivně zrazuje smysl své existence napsaná na dveřích každého hlídkového vozu: Pomáhat a chránit. 

Ve skutečnosti prý čeští policie vynikají ve schopnosti odrazovat občany od žádostí o pomoc, ochranu a spravedlnost. Týdeník popisuje příklad sedmdesátiletého muže, který si přišel na policii stěžovat, že ho šikanuje, bije a trápí hlady jeho vlastní syn a snacha. Na vrátnici policie ho však odbyli, že je to rodinná záležitost, která policii nezajímá. 

Prolistuje-li člověk zveřejněnou statistikou, rázem pochopí, jak pracuje tuzemská policie, píše Respekt. Ve všech okresech bez výjimky stojí úspěšnost policie na případech, kde je pachatel znám už před sepsáním protokolu. 

Nejčastěji jde o neplacení alimentů, maření úředního rozhodnutí, opilství a krádeže a vloupání, kdy zadržela pachatele třeba soukromá bezpečností agentura nebo městská policie. Více v Respektu. 

Týdeník Euro řeší, proč mají Češi jen třetinové příjmy z turistiky než třeba sousední Rakousko. V Česku nemáme Alpy, ale to ještě není důvod, proč má mít Pražský hrad poloviční návštěvnost než Schönbrunn, který není o nic atraktivnější, píše týdeník. 

Obě země přitom mají srovnatelnou nabídku kulturního a přírodního bohatství, ale Česko je nedokáže prodat. Euro cituje Pavla Attla z pražské Vysoké školy hotelové, podle něhož lidé očekávají vedle památek také zážitek. "Když jim zážitek nenabídnete, pojedou jinam," říká Attl. 

Rakousko umí své pamětihodnosti a přírodu nesrovnatelně lépe prodat také kvůli systematickému řízení cestovního ruchu a jeho významné podpoře státu. V Česku sice koncepce také existuje, ale jen na papíře, píše týdeník Euro. Výsledkem je, že každý kraj přistupuje k cestovnímu ruchu jinak a celkově tady vládne chaos. 

Týdeník Respekt zveřejnil, jak Češi hodnotí svou zemi. V tradičním průzkumu agentury Stem vyplývá, že Češi za uplynulý rok zbohatli, vyšperkovali své domovy dostupným luxusem a nevěřícně zírají, co vidí kolem. 

Celkové shrnutí vyznívá celkem vesele, jednotlivé známky si však nelze dát za rámeček, píše Respekt. Například slovem uplynulého roku je "bordel". Alespoň tak většina respondentů výzkumu odpověděla na otázku, jak by jedním výrazem popsali současný stav české společnosti. 

Lidé si stěžují na nedostatečné zajištění sociálních jistot především pro seniory a mladé rodiny, na politické strany a na nepoctivost v podnikání. Supervolební rok sice přinesl celkově mírné zlepšení v náhledu občanů na politiku, zároveň ale zesílil pocit, že běžný člověk nemůže politické dění fakticky nijak ovlivnit. 

Autor:  Dana Votýpková  (dnv)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas