7. února  2011 v 14:20  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Časopis Týden si jako hlavní téma zvolil hledání odpovědi na otázku, jak dopadá krize na ceny za sex v Česku? Odpověď: I nejstarší řemeslo zlevnilo. Některé sexuální radovánky dokonce až o dvě třetiny.

A s tím jak se zvýšila i konkurence, tak se prý mění i chování prostitutek. Zatímco dříve prý dokázaly klienta i odmítnout, tak dnes jsou naopak povolnější i k praktikám, které v minulosti striktně odmítaly. 

A podle informací listu se mění i země původu prostitutek. Zatímco dříve se v Česku prostitucí živily především ženy z postsovětských republik a z Bulharska, tak v dnešní době nabízejí sexuální služby především Češky. 

V Respektu si za hlavní téma vybrali neobvyklé chování Slunce. Na sluneční bouře jsme si už zvykli, ale podle vědců je tento ukaz na minimu. Vědci se přitom domnívali, že jde sluneční aktivita nabere na síle už v lońském roce. Slunce ale bylo nadále klidné. 

Aktivita Slunce je ale stále velmi nízká a dalším neznámou, které se vědci bojí, je chování plynu těsně pod slunečním povrchem. Zdá se totiž, že se toky plynu zanořují hlouběji pod sluneční povrch a tím ubývá i slunečních bouří a erupcí. 

A týdeník připomíná 70. let trvající sluneční klid v 18. století, který přinesl dlouhodobě velmi chladné počasí. Co ovšem vědce nejvíce straší, je možnost, že slunce sbírá síly a velmi silnou sluneční erupci, která by tvrdě zasáhla život na Zemi. 

Nebývale silné sluneční záření by způsobilo obrovské škody. První vlna by poškodily téměř všechny satelity a pokud by na zem dorazila i druhá silná vlna protonového záření, tak by pravděpodobně jejím následkem bylo zničení veškerých energetický a dalších rozvodů. 

Tentýž list ve si pro hlavní rozhovor vybral místopředsedu ODS Pavlem Blažkem, kterému například nestačí vysvětlení ministra obrany Alexandera Vondry ohledně kauzy kolem nákupu služeb firmy Promopro. 

Podle Blažka je největším problémem současné ODS, že se potácí od problému k problému a podléhá médiokracii. Tedy že politická témata určují média a nikoliv politici. Kořeny korupce v České republice pak místopředseda občanských demokratů vidí v tom, že stát si nechal příliš majetku a příliš kompetencí. 

Co se týče hodnocení předsedy strany Petra Nečase, tak tomu Pavel Drobil vyčítá, že je příliš úřednický a racionální. V jeho politckém projevu mu chybí více emocí. Jako chybu také vidí, že Petr Nečas málo věří lidem se kterými spolupracuje. Více se dočtete v Respektu. 

A pokud se rozhodujete, že si koupíte časopis Týden, tak ten si jako respondenta pro hlavní rozhovor vybral předsedu Lékařských odborů Martina Engela. Ten nemůže na jméno přijít především politikům z ODS a za nejhošího cynika považuje prezidenta republiky Václava Klause. 

Jako hlavní důvod neochoty slevit ze záruk možnosti návratu pro všechny lékaře Engel uvádí plány ředitelů nemocnic zbavit se nepohodlných lékařů a to především těch, kteří akci Děkujeme, odcházíme prosazovali. 

Co se týče neochoty lékařů rozdělit se od slíbené 2 miliardy se setrami, tak Engel argumentuje i tím, že sestrám se plat zvyšoval v roce 2009 a to o 14 a půl procenta. 

Autor:  Ladislav Dvořák  (ldv)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas