8. února  2011 v 14:20  rubrika: Týdeníky

Vybíráme z českých týdeníků

Časopisy, vystavené v trafice - Foto: Fotobanka stock.xchng

Časopisy, vystavené v traficeFoto: Fotobanka stock.xchng

Časopis Týden upozorňuje na novou neřest podloženou těmi nejlepšími úmysly. Na příliš zdravý životní styl, který vede k depresi. Pokud se totiž soustředění na zdravé jídlo vymkne kontrole a stane se ze střídmosti posedlost, udělá z člověku ze života peklo nová nemoc nazvaná ortorexie.

Tato choroba se projevuje extrémních zaměřením na zdravou výživu a fanatickým vyhledáváním biopotravin a speciální stravy. Pacienti, kteří touto nemocí trpí, často výrazně hubnou, posedlost zdravým stravováním se ale podepisuje i na jejich psychice a lidé pak trpí silnými depresemi. 

Podle španělských odborníků, kteří se novým trendem zabývají, může mít přímou zkušenost s ortorexií až 7 procent lidí. Většinu nemocných přitom tvoří především mladé ženy a dívky. 

Kromě ortorexie identifikovali odborníci i nové typy poruch příjmu potravy - bigorexii, která spočívá v tom, že lidé propadnou fyzickému cvičení spojenému s konzumací různých doplňků stravy, drunkorexii, kdy si lidé odpírají jídlo, aby si mohli dopřát kalorický alkohol, nebo diabulimii, která postihuje mladé diabetičky. Ty z obavy, aby nepřibraly na váze, záměrně vynechávají dávky inzulinu. 

Týdeník Euro upozorňuje na to, že v Česku nečekaně rychle přibývá profesorů. Během posledních tří let byli noví vysokoškolští profesoři uvedeni do funkce zhruba každého půlroku a jejich počet se jen za tu dobu zvýšil o 469. 

Podle předsedkyně Akreditační komise Vladimíry Dvořákové to není nijak přehnané číslo, protože na školách musí docházet k přirozené personální obměně. Například prezident Václav Klaus, který profesorské tituly kandidátům předává, se ale nad počtem nově jmenovaných profesorů podivuje. 

Příčinou současné situace jsou podle Eura jednak snahy o vylepšení vzdělávacího systému, ale také rozšiřování počtu nových soukromých škol. Rozšiřující se počet vysokých škol totiž vyžaduje více docentů a profesorů, protože jen oni mohou převzít garance studijních programů. 

V Česku navíc funguje neobvyklý systém, ve kterém je titul profesora nezávislý na konkrétním pracovním místě na vysoké škole, a to by se do budoucna mělo změnit. Počítá s tím dlouhodobě připravovaná reforma školského zákona a také Bílá kniha, národní program rozvoje vzdělávání v České republice. 

Ta doporučuje, aby byl systém funkčních „profesorských" pozic napojen na povinné kariérní řády vysokých škol. V praxi by to znamenalo, že by se nově „běžné" profesorské pozice staly záležitostí univerzit a odpadla by „státní" fáze jmenování. 

Týdeník Respekt ve svém aktuálním vydání věnuje tomu, jak by mohla Česká republika využít digitální televizní vysílání. Uplynulé roky totiž podle magazínu ukázaly, že český trh od spuštění digitalizace stále nepřišel na to, jak nové možnosti vysílání kreativně využít. 

Televize Z1 přestala vysílat úplně a z šesti kanálů, které v roce 2006 získaly od státu licenci na digitální přenos, se rozběhly pouze tři. Dnes si navíc můžeme naladit jen jediný - TV Barrandov. Ostatní malé stanice jako například Public TV vysílají pod nálepkou převzaté programy. 

Na výrobu vlastních pořadů nejsou peníze, pozemní digitální vysílání je pro televize to nejdražší možné a zkušenosti ze zahraničí ukazují, že technologický vývoj se ubírá zcela novou cestou, upozorňuje Respekt. Například v Německu nebo Rakousku využívá 90 procent domácností satelit a nákladný pozemní digitál slouží pouze veřejnoprávním stanicím k plnění zákonem dané služby. 

S tuzemským pozemním vysíláním může zamíchat rok 2012, kdy dojde k úplné liberalizaci televizního trhu a skončí doba hájení současných vysílatelů. O licenci pak bude moci požádat každý, což otevře možnosti nejen tuzemským zájemcům, ale i zahraničním televizím. 

A na závěr ještě jeden pohled do časopisu Týden. Ten upozorňuje na nový český fenomén, kterým je nakupování na slevových serverech. Češi stihli do začátku února nakoupit více než 1 milion a 300 tisíc slevových kuponů a za zboží a služby tak mohli při nákupech ušetřit přes 730 milionů korun. 

Hromadné slevy se zrodily ve Spojených státech, velmi populární jsou ale také například v Británii, kde se inspirovala i řada majitelů tuzemských provozovatelů slevových serverů. První se u nás objevily loni na jaře, jejich obliba se ale tak výrazně zvýšila, že dnes jich zlevněné zboží a služby nabízí už 121. 

Češi na nich podle magazínu od loňského jara utratily zhruba půl až tři čtvrtě miliardy korun. Největší zájem je mezi zákazníky o slevy na jídlo, na pobyty na horách nebo na vstupenky do wellness center. 

Tomu odpovídá i struktura nakupujících. Podle portálu Vykupto.cz tvoří největší zákaznickou skupinu ženy, které představují až 80 procent klientů slevových serverů. 

Autor:  Naďa Bělovská  (nab)
Pořad: Výběr z českých týdeníků   |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: pondělí a úterý 14:20  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas