25. února  2011 v 09:45  rubrika: Týden v médiích

Fenomén hoax

e-mail, zavináč - Foto: Fotobanka stock.xchng

e-mail, zavináčFoto: Fotobanka stock.xchng

Na spamu se dá nejen prodělat na pokutách od úřadu na ochranu osobních údajů, ale také zbohatnout. To když na podvodné e-maily slibující zbohatnutí díky výhře v loterii nebo nabízející vyinkasování dědictví mrtvého miliardáře zareaguje někdo důvěřivý a autorům spamu odešle peníze, které požadují na nejrůznější vymyšlené poplatky spojené s převodem výhry nebo právním zabezpečením dědictví.

Podvodné maily jsou součástí celosvětové záplavy nevyžádané pošty, která své adresáty uvádí v omyl, lže jim a nutí je řetězově šířit fámy. V anglosaských zemích se pro tento typ zpráv vžil pojem hoax. 

Aby se příjemci takových zpráv mohli bránit, vznikají na internetu databáze hoaxů, takže lidé, kterým podobný e.mail přijde přeposlaný od známých, mohou jeho falešnost ověřit a šíření zastavit. V Česku je možné takovou databázi hoaxů najít na adrese hoax.cz s autorem této stránky Josefem Džubákem jsme se telefonicky spojili a zeptali se ho, jaký je v současnosti nový hoax v jeho databázi. 

A ve studiu byl také šéfredaktor serveru o osobních financích měšec.cz Dalibor Chvátal. 

 

Hosty Dalibora Zíty jsou majitel serveru hoax.cz Josef Džubák a šéfredaktora serveru o osobních financích měšec.cz Dalibor Chvátal.

Vložit na svůj web

Autor:  Dalibor Zíta
Pořad: Týden v médiích  |  Stanice: ČRo Rádio Česko (archivováno)
Čas vysílání: vysíláno do 1. února 2013  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2020 Český rozhlas